Kretingos bažnyčioje – restauracija

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčioje restauruojamas centrinio altoriaus paveikslas. Pasak restauratorių, atkurti šį didžiulį paveikslą sudėtingiau negu kitus, nes jo negalima išimti iš rėmo, todėl 3 metrų aukštyje kabantis paveikslas restauruojamas ant pastolių.

Kretingos bažnyčios sieną už centrinio altoriaus puošiantis 3 metrų aukščio ir 2 metrų pločio paveikslas, kaip spėjama, buvo nutapytas XVIII amžiuje. Jis minimas 1828 metų vizitacijos aktuose, tačiau tiksli jo sukūrimo data ir autorius nėra žinomi.

„Paveikslas yra unikalus. Jis yra titulinis bažnyčios paveikslas, tapytas ant metalo plokštės ir nėra dar tyrinėtas. Kaip tik dabar bus proga jį ištyrinėti, nustatyti jo tikslią sukūrimo datą“, – LTV „Panoramai“ kalbėjo Kultūros paveldo departamento Kontrolės skyriaus vyriausioji valstybinė inspektorė Dalia Krūminienė.

Restauratorių laukia kruopštus darbas, nes per ilgą laiką, maždaug kas 50 metų, paveikslo rėmas buvo uždažomas skirtingais dažais.

„Jis nepaprastai didžiulis. Tapyba ant skardos, gražūs rėmai labai pažeisti medžio kenkėjų – suskeldėję ir sunykę. Uždažyti rėmai keletu sluoksnių, vietomis – aštuoniais, kitur – šešiais. Reikia kruopščiai, tvarkingai išvalyti, tiesiog atidengti autentišką sluoksnį“, – komentavo meno kūrinių restauratorius Stanislovas Stanionis.

Paveikslo restauravimo darbus finansuoja broliai pranciškonai, prieš 20 metų sugrįžę į Kretingos bažnyčią ir vienuolyną. „Prieš ketvertą metų mums pateikė sąmatą, kad paveikslo ir visų skulptūrų, kolonų sutvarkymas kainuotų apie 250 tūkst. litų, man atrodo, mes dabar visus tuos darbus padarysime gal net už 30 tūkstančių“, – skaičiavo brolis Benediktas.

Restauratoriai darbus žada baigti per rekordiškai trumpą laiką – iki lapkričio pradžios, kai bus minimas vienuolių pranciškonų grįžimo į Kretingą ir pirmųjų šioje bažnyčioje vienuolių aukotų šv. Mišių dvidešimtmetis.

Gotikos ir renesanso bruožų turinti Kretingos katalikų bažnyčia yra seniausia išlikusi bažnyčia Žemaitijoje, pastatyta 1617 m. Bažnyčios didysis altorius yra didžiausias medinis altorius Lietuvoje, visas pagamintas iš medžio, nenaudojant nei akmens, nei betono. 2004-2008 m. buvo atlikta didžiojo altoriaus ir 21 jame įkomponuotų skulptūrų restauracija, kuriai beveik pusę milijono litų skyrė valstybė.

Kretingos bažnyčioje stovi seniausi žinomi datuoti Lietuvoje vargonai. Karaliaučiaus arba Kuršo meistrų darbo vargonai buvo suremontuoti ir perdirbti, o ant jų prospekto užrašyti 1744 metai.

www.ve.lt

Eimanto Chachlovo nuotr.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra