Krašto apsaugos viceministras V. Umbrasas su ES gynybos ministrai aptarė ES pajėgumų vystymą

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

2010 m. rugsėjo 23–24 d. krašto apsaugos viceministras Vytautas Umbrasas dalyvavo Belgijos mieste Gente vykusiame Europos Sąjungos (ES) neformaliame gynybos ministrų susitikime.
 
Pirmąją susitikimo dieną ES gynybos ministrai daugiausia dėmesio skyrė karinio pajėgumo vystymo klausimams bei gynybos biudžetui didelio suvaržymo sąlygomis aptarti. ES gynybos ministrai aptarė tai, kad sunki situacija yra daugumoje ES šalių ir sutarė bendrai ieškoti galimybių, kaip ES šalys drauge galėtų sumažinti neigiamą ekonominės krizės poveikį pajėgumų vystymui. Susitikime taip pat ES gynybos ministrai aptarė galimybes, kaip racionalizuoti valstybių narių pastangas vystant pajėgumus ir taip sutaupyti išteklius, kokių veiksmų ES lygiu reikėtų imtis plėtojant civilinį ir karinį pajėgumą.
 
Susitikime ES gynybos ministrai taip pat diskutavo apie tai, kaip gerus regioninio bendradarbiavimo projektų pajėgumų vystymo srityje pavyzdžius būtų galima panaudoti europiniu lygmeniu. Kaip vieną iš tokių pavyzdžių Prancūzijos gynybos ministras Hervé Morinas paminėjo Baltijos valstybių oro erdvės stebėjimo sistemą BALTNET. Taip pat kaip gerą tokio regioninio bendradarbiavimo pavyzdį kiti ministrai išskyrė tarptautinio bendradarbiavimo plėtojant stebėjimą Baltijos jūroje projektą SUCBAS (angl. Sea Surveillance Co-operation Baltic Sea).
 
Penktadienį, rugsėjo 24 d., vykusioje darbo sesijoje ES gynybos ministrai aptarė glaudesnį ES ir NATO bendradarbiavimą vystant pajėgumus. Lietuvos krašto apsaugos viceministras V. Umbrasas pasisakė apie tai, kad plėtojant karinius pajėgumus ES ir NATO reikėtų juos vystyti taip, kad būtų išvengta dubliavimosi. Viceministras sakė, kad tam yra bendra ES ir NATO pajėgumų grupė, kurią paragino aktyviau panaudoti priimant sprendimus dėl bendrų pajėgumų vystymo.
 
Plėtodamos bendradarbiavimą, ES ir NATO reguliariai keičiasi informacija apie organizacijų pajėgumų vystymo procesus, taip pat rengia neformalius organizacijų atstovų susitikimus.
 
Europos Sąjungos gynybos ministrų susitikimas Gente – vienas iš svarbiausių Belgijos pirmininkavimo Europos Sąjungai renginių. ES gynybos ministrų susitikimą atidarė Belgijos princas Filipas (HRN Prince Philppe of Belgium). Taip pat susitikime dalyvavo Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Hermanas Van Rompuy‘is.
 
ES karinį pajėgumą pradėjo plėtoti 1999 m., kai ES valstybių vadovai sutarė ateityje sukurti Europos greitojo reagavimo pajėgas. Šis įsipareigojimas buvo atnaujintas 2004 m., priėmus sprendimą pradėti ES karinio pajėgumo planavimo procesą, vadinamąjį „Pagrindinį tikslą 2010“ (angl. Headline Goal 2010), savotišką ES pajėgumų vystymo planą, numatantį kokius pajėgumus ES privalo turėti, siekdama savarankiškai spręsti tarptautines krizes. 2004 m. buvo įkurta Europos gynybos agentūra, kuri kartu su ES kariniu komitetu yra pagrindinės institucijos, dalyvaujančios ES karinių pajėgumų vystymo procese.
 
Didžiausias Lietuvos indėlis į ES pajėgumų vystymą – dalyvavimas formuojant ES kovines grupes (angl. Battle Group). Lietuva su dar keturiomis šalimis – Lenkija, Latvija, Slovakija ir Vokietija – bendroje ES kovinėje grupėje budėjo 2010-ųjų pirmąjį pusmetį.
 
ES kovinės grupės – daugianacionalinės, jungtinės greitojo reagavimo pajėgos, skirtos kovai su krizėmis. Rotacijos pagrindu ES narės priskiria po pusmetį budėti jose savo karius ir techniką. Kovinėms grupėms priskirti nacionaliniai kariniai vienetai budi savo šalyse aukštos parengties, o ES politinei vadovybei priėmus sprendimą panaudoti kovinę grupę krizės regione, kariai per 5–10 dienų būtų pasirengę vykti į operaciją bet kur už ES ribų 6 tūkst. kilometrų aplink Briuselį spinduliu.
 
Pirmoji ES kovinė grupė pradėjo budėti 2005 metų pradžioje, o nuo 2007 metų pradžios kiekvieną pusmetį iš viso budi po dvi kovines grupes. Kiekvieną grupę sudaro apie 2 tūkst. karių.
 
Nuotr. šaltinis: http://www.eutrio.be/informal-meeting-defence-ministers-ghent-day-1
 
www.kam.lt

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra