Krašto apsaugos ministrė su ES gynybos ministrais aptarė aktualius ES gynybos srityje klausimus

Autorius: Data: 2011-02-25 , 14:06 Spausdinti

2011 m. vasario 24–25 d. krašto apsaugos ministrė R. Juknevičienė su ES gynybos ministrais Budapešte aptarė glaudesnio bendradarbiavimo pajėgumų vystymo srityje iniciatyvas, siūlymus stiprinti ES saugumo ir gynybos politiką, ES santykius su NATO ir JT, šiuo metu vykdomų ES karinių operacijų eigą, saugumo situaciją Libijoje.

„ES gynybos ministrų diskusijos glaudžiai siejosi su šiandien ypač aktualia dilema, kaip stiprinti ES valstybių karinius pajėgumus mažėjant gynybos išlaidoms,“ – sakė R. Juknevičienė ministrams diskutuojant apie glaudesnį bendradarbiavimą pajėgumų srityje. Ministrė pritarė bendrai nuomonei, jog kooperavimasis panaudojant pajėgumus galėtų būti išeitimi siekiant mažesnėmis išlaidomis stiprinti ES valstybių karinius pajėgumus.

Lietuva jau šiandien dalyvauja bendruose NATO (daugiašaliame susitarime kurti strateginius gabenimų oru pajėgumus, įsigyjant ilgojo nuotolio lėktuvus C-17) ir trišaliuose Baltijos valstybių pajėgumų vystymo projektuose (Baltijos valstybių oro erdvės stebėjimo sistema BALTNET, Baltijos šalių karinė jūrų eskadra BALTRON, Baltijos šalių gynybos koledžas Tartu BALTDEFCOL), taip pat prisideda prie NATO oro policijos misijos Baltijos šalyse užtikrinimo. ES gynybos ministrų susitikime krašto apsaugos ministrė išsakė Lietuvos pasiryžimą ir toliau gilinti regioninį Baltijos valstybių ir Baltijos iš Šiaurės šalių bendradarbiavimą. Tokį pasiryžimą atspindi ir tradiciniu tampantis prieš kiekvieną ES gynybos ministrų posėdį rengiamas Baltijos ir Šiaurės valstybių gynybos ministrų susitikimas, šiandien taip pat vykęs Budapešte.

Susitikime ministrė sakė, jog būtina siekti glaudaus ES ir NATO dialogo, ypač mažėjant gynybos biudžetams. R. Juknevičienė parėmė siūlymus abiem organizacijoms kartu ieškoti sprendimų, kaip sumažinti ekonominio sunkmečio pasekmes Europos gynybai, taip pat didinti pastangas ieškant naujų bendradarbiavimo sričių. Pasak ministrės, pradėjome kalbėti, jog kibernetinis saugumas, o taip pat ir energetinis saugumas, galėtų būti potencialios sritys siekiant glaudesnio organizacijų bendradarbiavimo. Prie to gali prisidėti ir nuo šių metų Vilniuje pradėjęs veikti Energetinio saugumo centras.

R. Juknevičienė susitikime taip pat kėlė karinės ginkluotės eksporto trečiosioms šalimis klausimą, pabrėždama NATO ir ES būtinybę siekti politinių konsultacijų šioje srityje. Pasak ministrės, ES reikia tobulinti egzistuojančią ginkluotės eksporto kontrolės taikymo praktiką. Panašią poziciją susitikime išsakė ir Latvijos gynybos ministras Artis Pabrikas.

Gynybos ministrai taip pat aptarė Veimaro valstybių (Prancūzija, Lenkija, Vokietija) siūlymus suteikti postūmį ES saugumo ir gynybos politikos vystimuisi, įskaitant ir ES operacijų planavimo pajėgumų stiprinimą.

Diskutuodami apie ES karines operacijas Somalyje (karinę jūrų operaciją prie Somalio krantų ATALANTA, ES mokomąją misiją Somalyje „EUTM Somalia“), ministrai aptarė tolesnes įsitraukimo regione perspektyvas. Lietuva nuo šių metų sausio mėnesio į operacijos ATALANTA Somalyje operacinę vadavietę Jungtinėje Karalystėje skyrė vieną karininką.

ES gynybos ministrų susitikime dalyvavo ir NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmusenas bei ES vyriausioji įgaliotinė užsienio reikalams ir saugumo politikai Catherine Ashton.

Krašto apsaugos ministrė R. Juknevičienė į Lietuvą grįžo vasario 25 d. vakare.

KAM nuotr.

www.kam.lt

Lietuva - Vengrija , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra