Krašto apsaugos ministrė: mūsų uždavinys – pasirengti priimti NATO sąjungininkių karinę paramą

Autorius: Data: 2011-04-08 , 09:45 Spausdinti

2011 m. balandžio 7 d. buvo surengta priimančios šalies paramos pratybų „Baltijos šeimininkas 2011“ (angl. „Baltic Host 2011“) svečių ir žiniasklaidos diena. Pratybos vienu metu vyko Nemenčinėje ir Vilniuje, jų metu tikrinami Baltijos šalių pajėgumai priimti sąjungininkių pajėgas.

Svečių dienoje dalyvavo Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas, Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Emanuelis Zingeris, krašto apsaugos vadovybė, žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius, vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis, kt. svečiai.

Nacionaliniame pratybų štabe Vilniuje, kuriame kartu dirba krašto apsaugos sistemos ir kitų įvairių civilinių institucijų atstovai, svečiai galėjo stebėti, kaip sprendžiamos įvairios pagal pratybų scenarijų susidariusios situacijas.

Krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė pabrėžė, kad civilių dalyvavimas šiose pratybose yra ypač svarbus, nes sąjungininkių paramos priėmimo procese dalyvauja ne tik kariuomenė, bet ir įvairios šalies civilinės institucijos. „Mūsų, karių ir civilių, uždavinys – įvykus krizei tinkamai priimti sąjungininkių teikiamą paramą. Tam reikia didžiulių pajėgumų. Pavyzdžiui, norint priimti diviziją iš kitų NATO valstybių, reikalinga geležinkelių infrastruktūra, maitinimas, dislokavimo vietos, kiti dalykai“, – sakė ministrė.

Pirmą kartą pratybas stebėjęs premjeras A. Kubilius pabrėžė, kad šios pratybos yra labai reikšmingos „dėl to, kad kariškiai, civiliai ir kiti tarnautojai mokosi dirbti kartu tuo atveju, jeigu reikėtų priimti NATO šalių karinę paramą, esant tam tikroms modeliuojamoms situacijoms. Tai yra iššūkiai ne tik kariškiams, bet ir visai civilinei valstybės tarnybai. Turiu pasidžiaugti, kad iš tiesų matėme ir girdėjome gerus vertinimus tos patirties, kuri sukaupta tokiame bendradarbiavime. Valstybės institucijoms, viešosioms institucijoms tikrai tokia situacija būtų didelis iššūkis – pergabenti krovinius, pasirūpinti maistu ar kitomis paslaugomis, kurios yra tokiu atveju būtinos“.

Trečią kartą rengiamos priimančiosios šalies paramos pratybos „Baltijos šeimininkas 2011“ balandžio 4–8 dienomis vyko vienu metu Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. Vadovaujantis pratybų štabas veikia Generolo Adolfo Ramanausko kovinio rengimo centre Nemenčinėje, Lietuvoje.

Šių pratybų metu taip pat siekiama didinti Lietuvos, Latvijos, Estijos ir kitų NATO šalių karinių ir civilinių institucijų suderinamumą, stiprinti ir gerinti bendradarbiavimą vykdant priimančiosios šalies paramos operacijas, nustatyti šalių infrastruktūros ir institucijų vystymo kryptis siekiant stiprinti saugumo užtikrinimo ir gynybos galimybes.

Į pratybų pagrindinį štabą Nemenčinėje atvyko daugiau nei 140 dalyvių iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos, taip pat Norvegijos, Danijos, Vokietijos, Lenkijos, JAV, NATO ir JAV karinių pajėgų Europoje vadavietės (angl. United States European Command, EUCOM) atstovai. Dar tiek pat dalyvių veikia nacionaliniuose štabuose Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. Lietuvos nacionaliniame štabe dalyvauja beveik visų Lietuvos ministerijų ir daugelio savivaldybių atstovai. Kartu dirba Klaipėdos jūrų uosto, AB „Lietuvos geležinkeliai“, VĮ „Oro navigacija“ atstovai.

Priimančiosios šalies parama – civilinė ir karinė pagalba, kurią taikos nenumatytų atvejų, krizių ir ginkluotų konfliktų metu teikia priimančioji šalis sąjungininkų pajėgoms, kurios atvyksta, vykdo operacijas ar tranzitu vyksta per priimančiosios šalies teritoriją. Tokios pagalbos priėmimo ir teikimo pagrindą sudaro pasirašyti susitarimai tarp atitinkamų priimančiųjų ir siunčiančiųjų šalių ir (arba) NATO vadovybės.

Specialiai pratyboms parengtame scenarijuje pateikiami išgalvoti įvykiai, kai konkrečiame rajone susidaro krizei artima situacija. Scenarijus sukurtas taip, kad į pratybas susirinkę įvairių ministerijų, institucijų ir kariuomenės atstovai savo veiksmus atliktų pagal NATO dokumentuose nustatytus priimančiosios šalies paramos reikalavimus valstybėms narėms.

Vaizdo medžiaga (aut. Lukas Kalvaitis)

Alfredo Pliadžio (KAM) nuotr.

Daugiau nuotraukų čia.

www.kam.lt

Kariuomenė , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra