Krašto apsaugos ministrė dalyvavo diskusijoje apie nacionalinio saugumo strategiją

Autorius: Data: 2011-05-18, 15:29 Spausdinti

2011 m. gegužės 18 d. krašto apsaugo ministrė Rasa Juknevičienė dalyvavo VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute Vilniuje rengiamoje diskusijoje „Kokios nacionalinio saugumo strategijos reikia Lietuvai: tarp naujų ir senų iššūkių“.

Diskusijos dalyviams ministrė pristatė naująjį nacionalinio saugumo strategijos projektą, kurį greitu laiku planuojama teikti svarstyti Seimui, Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas dr. Tomas Janeliūnas pateikė strategijos projekto ekspertinį vertinimą, žurnalistas, gynybos apžvalgininkas Aleksandras Matonis apžvelgė valstybinio mąstymo pokyčius suvokiant išorines grėsmes.

Diskusijoje dalyvauti buvo kviečiami akademinės visuomenės atstovai, politikai, visuomenės veikėjai.

„Poreikį peržiūrėti ir atnaujinti strategiją visų pirma lėmė pasikeitusi saugumo situacija po karinio Rusijos ir Gruzijos konflikto, – pabrėžė krašto apsaugos ministrė R. Juknevičienė. – Galiojanti nacionalinio saugumo strategija, parengta ir patvirtinta pirmaisiais Lietuvos narystės NATO ir ES metais, jau nebeatitinka saugumo aplinkos vertinimo. Kintanti saugumo aplinka, išaugę netradicinių grėsmių saugumui mastai paskatino iš naujo įvertinti valstybės saugumo aplinką ir atsakyti į klausimus, ar esamos nacionalinio saugumo nuostatos vis dar iš esmės atitinka Lietuvos nacionalinio saugumo ir gynybos politikos principus ir ar nevertėtų papildyti grėsmių Lietuvos nacionaliniam saugumui sąrašo“.

Parengta ir šiuo metu svarstoma strategija yra jau trečioji Lietuvos nacionalinio saugumo strategija, pakeisianti nuo 2005 metų galiojantį dokumentą. Strategija įtvirtina bendrus vidutinio ir ilgojo laikotarpio politinius tikslus ir jų įgyvendinimo kryptis siekiant valstybės saugumo visose valstybės srityse – politinėje, ekonominėje, socialinėje, kt.

Naujajame strategijos projekte patikslintas pirmaeilių valstybės gyvybinių interesų sąrašas akcentuojant, kad Lietuvos nacionaliniam saugumui be kitų, ankstesnėse strategijose įvardytų pirmaeilių interesų, taip pat ypatingai svarbūs yra šie interesai – patikimo ir nenutrūkstamo energijos ir energijos išteklių tiekimo iš kaip galima įvairesnių šaltinių užtikrinimas ir šalies energetikos sektoriaus integracija į bendrą Europos energetikos rinką, informacinis ir kibernetinis saugumas.

Naujosios nacionalinio saugumo strategijos projekte atnaujintas rizikos veiksnių ir grėsmių nacionaliniam saugumui sąrašas – įtraukti ypač aktualūs rizikos veiksniai ir grėsmės, kurie dabar galiojančioje strategijoje neminimi – informacinės ir kibernetinės atakos. Taip pat papildomai išskirti rizikos veiksniai ir grėsmės, kuriems turėtų būti skiriamas ypatingas dėmesys šios strategijos galiojimo laikotarpiu. Prioritetiniai išorės rizikos veiksniai ir grėsmės – ekonominė ir energetinė priklausomybė, kitų valstybių veikla, nukreipta prieš Lietuvą, informacinės ir kibernetinės atakos, prioritetiniai vidaus rizikos veiksniai ir grėsmės – netolygi socialinė ir ekonominė raida, korupcija, didelė gyventojų emigracija. 

Strategijoje akcentuojamas ne tik siekis išvengti rizikos veiksnių ir grėsmių, bet ir būtinybė pasirengti tinkamai į juos atsakyti. Nacionalinio saugumo strategijos projekte nustatomi trys uždaviniai, skirti Nacionalinio saugumo strategijos tikslui pasiekti. Šie uždaviniai yra orientuoti į išorės grėsmių prevenciją, vidaus pažeidžiamumo mažinimą, įtakos ir autoriteto tarptautinėje bendruomenėje didinimą. Kiekvienam strategijos uždaviniui įgyvendinti numatytos atitinkamos įgyvendinimo priemonės, kurie formuluojami kaip ilgalaikės ambicijos, kurios turėtų tapti valstybės institucijų planavimo dokumentų tikslais ar uždaviniais. 

Lietuvos nacionalinio saugumo strategijos projektą rengė tarpinstitucinė darbo grupė, vadovaujama krašto apsaugos ministrės Rasos Juknevičienės.

Nacionalinio saugumo strategiją tvirtina Seimas.

 Strategijos projekto tekstas: http://www.tspmi.vu.lt/doc/467-5-lrs-nutarimo-projektas-del-nacionalinio-saugumo-strategijosdoc

Giedrės Maksimovič nuotr.

www.kam.lt

Kariuomenė , , , , ,Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra