Krašto apsaugos ministras J. Olekas: „Vertinu ir didžiuojuosi mūsų visų atliktu darbu Goro provincijoje“

Autorius: Data: 2013-09-23 , 08:59 Spausdinti

Penktadienį, 2013 m. rugsėjo 20 d., aikštėje prie Krašto apsaugos ministerijos Vilniuje iškilmingai sutikti ir apdovanoti Lietuvos vadovaujamos Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupės veiklą užbaigę Lietuvos kariai.

„Šiandien sveikiname ir didžiuojamės jumis atlikus šią svarbią misiją Afganistane. Jūs perdavėte afganistaniečiams patiems rūpintis savo saugumu, užsitarnavote vietos gyventojų ir visos  NATO pagarbą ir palankumą. Jūsų dėka mes tapome stipresni. Stipresnis tapo ir mūsų šalies ir visų mūsų saugumas. Jūsų dėka mes įrodėme, jog esame stipri ir drąsi NATO narė, nebijanti iššūkių ir sugebanti juos įveikti,“ – iškilmingoje ceremonijoje misiją Goro provincijoje užbaigusiems kariams sakė krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

Ministras taip pat padėkojo visiems nuo misijos pradžios joje dalyvavusiems kariams, jų vadams, užsienio šalių kariams ir civiliams, prisijungusiems prie šios Lietuvos vadovaujamos misijos Afganistane. „Vertinu ir didžiuojuosi darbu, kurį visi drauge atlikome Goro provincijoje,“ – sakė krašto apsaugos ministras.

„Žvelgdami į karius, išsirikiavusius čia, aikštėje, dabar jau galime pasakyti: „Viskas! Užduotis įvykdyta! – sveikindamas karius sakė kariuomenės vadas generolas leitenantas Arvydas Pocius. – Operacijos rajone jūsų laukė neįprasti išbandymai, pradedant ypač nepalankiomis klimato sąlygomis, prasta infrastruktūra, veiklos galimybes ribojančiais logistiniais iššūkiais iki grėsmių, susijusių su kovos veiksmais. Afganistano žemė buvo aplaistyta ir lietuvių krauju. Neišvengėme kovinių sužeidimų, o skaudžiausia netektis – seržanto Arūno Jarmalavičiaus žūtis ginant Goro provincijos atkūrimo grupės stovyklą. Afganistano žmonės supranta ir nepaprastai vertina pasiaukojančią paramą, kurią Lietuvos kariai kartu su tarptautine bendruomene suteikė šiai šaliai, o mes, kaip kariai, įgijome neįkainojamos patirties.“

Renginyje taip pat dalyvavo užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas, Seimo nariai, Lietuvos kariuomenės vadovybė, Goro provincijos atkūrimo grupių pamainų vadai, užsienio šalių, dalyvavusių PAG misijoje, atstovai, ambasadoriai ir gynybos atašė, karių artimieji, kt. svečiai.

Rikiuotės metu PAG-17 kariams, vadovaujamiems pulkininko leitenanto Tomo Masaičio, krašto apsaugos ministras ir kariuomenės vadas įteikė apdovanojimus: krašto apsaugos sistemos medalius „Už dalyvavimą tarptautinėje misijoje“, padėkos raštus.

Paskutinės PAG karių pasitikimo ceremonija surengta simboliškai toje pačioje aikštėje, iš kurios 2005 m. birželį į Afganistaną buvo išlydėta pirmoji tuomet pulkininko Gintauto Zenkevičiaus vadovaujama Lietuvos karių pamaina.

Didžiausiai Lietuvos kariuomenės tarptautinei misijai atminti Krašto apsaugos ministerijos Baltojoje salėje krašto apsaugos ministras ir kariuomenės vadas atidengė lentelę. Kariuomenės vadas gen. ltn. A. Pocius visiems buvusiems PAG vadams įteikė atminimo suvenyrus.

Be to, spalio 9 d. Seimo Konstitucijos salėje Krašto apsaugos ir Užsienio reikalų ministerijos surengs konferenciją, kurioje bus apibendrinta Lietuvos veikla Afganistano Goro provincijoje.

Vadovavimą NATO tarptautinių saugumo paramos pajėgų Goro provincijos atkūrimo grupei Afganistane Lietuva pradėjo 2005 m. birželį. Tai buvo bendras karių ir civilių projektas. Jį įgyvendindama Lietuva drauge su kitomis užsienio šalimis – Danija, Gruzija, Islandija, Japonija, JAV, Kroatija ir Ukraina – padėjo Afganistano valdžiai plėsti įtaką Goro provincijoje, užtikrino Goro provincijos saugumą.

Per misijos laikotarpį PAG iš viso tarnavo daugiau nei 2,5 tūkst. Lietuvos karių. Jie kartu su kitų Gore bendradarbiavusių šalių kariais užtikrino saugumą ir stabilumą provincijoje, sudarė sąlygas veikti vietos valdžiai ir saugiau vykdyti civilinius su projektus.

Goro provincijoje įgyvendinta daugiau nei 200 vystomojo bendradarbiavimo projektų, kuriais buvo stiprinami valdžios institucijų gebėjimai, švietimo ir sveikatos sektorius, skatinama kaimo plėtra, gerinama infrastruktūra, kt. sritys.

Kariai taip pat mokė ir konsultavo nacionalines saugumo pajėgas – Goro provincijos karius ir policijos pareigūnus, kurie šiuo metu rūpinasi saugumu Goro provincijoje. Kariai parengė daugiau kaip 700 įvairaus rango Afganistano policijos pareigūnų ir per 1,2 tūkst. Afganistano karių.

Atsakomybę už saugumą provincijoje perdavę Goro provincijos valdžiai Lietuvos kariai iš Čagčarano išvyko šių metų rugpjūčio pabaigoje.

Iš Goro provincijos išvykus Lietuvos kariams NATO tarptautinių saugumo paramos pajėgų operacijoje Afganistane toliau tarnauja šalies pietuose dislokuotas Lietuvos specialiųjų operacijų pajėgų eskadronas, afganistaniečius pilotus rengianti Lietuvos vadovaujama Oro pajėgų mokymo grupė, logistinę paramą teikiantis Nacionalinės paramos elementas, NATO operacijos štabuose tarnaujantys karininkai ir Lietuvos specialiosios misijos vadovo apsaugos grupė.

Fotogalerija (autorius Alfredas Pliadis)

Vaizdo medžiaga (autorius Lukas Kalvaitis)

www.kam.lt

Kariuomenė , , , , , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra