Krašto apsaugos ministerijos vadovybė su Vokietijos kompanijos EADS atstovu aptarė Lietuvos dalyvavimą NATO antžeminio stebėjimo programoje
Autorius: Voruta Data: 2013-10-22 , 11:11 Spausdinti
2013 m. spalio 21 d. krašto apsaugos ministras Juozas Olekas ir ministerijos Pajėgumų ir ginkluotės generalinis direktorius brigados generolas Gintautas Zenkevičius ministerijoje susitiko su Vokietijos kompanijos „EADS Deutschland GmbH“, dalyvaujančios įgyvendinant NATO antžeminio stebėjimo (angl. Alliance Ground Surveillance) programą, atstovu šiai programai Guenteriu Heinrichsu.
Su svečiu buvo aptartas NATO antžeminio stebėjimo programos, kurios viena iš šalių taip pat yra Lietuva, įgyvendinimas ir Lietuvos dalyvavimas šioje programoje.
„NATO antžeminio stebėjimo programa yra puikus sąjungininkų tarpusavio solidarumo ir išmaniosios gynybos pavyzdys, kai keliolika valstybių, kartu sujungusios savo resursus, kuria visai NATO reikalingus pajėgumus“, – susitikime sakė ministras J. Olekas, kartu pabrėždamas, kad nė viena valstybė nebūtų pajėgi tokios sistemos sukurti viena.
Ministras taip pat akcentavo programos svarbą stiprinant NATO atsako į naujas saugumo grėsmes pajėgumus.
Susitikime su EADS bendrovės atstovu J. Olekas pasidžiaugė, kad tokiame plataus masto tarptautiniame projekte kaip vienas iš programą įgyvendinančio konsorciumo narių dalyvauja Lietuvos įmonė „Elsis“, pasirašiusi sutartį su EADS, ir kurianti programinę įrangą NATO antžeminio stebėjimo sistemai. Taip pat ir tuo, kad pagal programos sąlygas Lietuvos finansinis indėlis į projektą didele dalimi grįš į Lietuvą kaip užmokestis projekte dalyvaujančioms Lietuvos įmonėms.
Antžeminio stebėjimo sistema, kurią planuojama paleisti 2017 metais, penkių „Global Hawk“ tipo bepiločių orlaivių pagalba leis nuolat iš oro stebėti žemės paviršių plačiu mastu, stebimoje teritorijoje nustatyti ir sekti judančius objektus, beveik realiu laiku sukurti stebimos teritorijos paveikslą, perspėti apie kintančią situaciją.
Sistemos informacija daugiausia bus naudojama karinėms reikmėms – NATO operacijose dislokuotiems kariniams vienetams ir junginiams, įvairioms suinteresuotoms NATO ir aljanso šalių karinėms ir civilinėms institucijoms.
Antžeminio stebėjimo sistema taip pat prisidės vykdant humanitarinės pagalbos, laivybos ir kt. misijas.
Sutartis dėl NATO antžeminio stebėjimo sistemos kūrimo paslaugų įsigijimo buvo pasirašyta 2012 metų gegužės 20 d. Čikagoje (JAV) vykusiame NATO viršūnių susitikime. Sutartį su pagrindiniu programos rangovu, korporacija „Northrop Grumman“ sudarė 13 programoje dalyvaujančių NATO šalių, tarp jų ir Lietuvos, įgaliota NATO antžeminio stebėjimo programos valdymo agentūra (NATO AGS Management Agency, NAGSMA).
Bendra sutarties vertė yra apie 4,1 mlrd. litų. Lietuvos indėlis programoje bus apie 16,5 mln. litų arba maždaug 0,3 proc. viso projekto vertės.
Pagal sutartį į programos įgyvendinimą bus įtraukti projekto šalių pramonės atstovai. Remiantis šia sąlyga NATO antžeminio stebėjimo programos įgyvendinimo konsorciumo nariu tapo Lietuvos įmonė „Elsis“, pasirašiusi sutartį su vienu iš korporacijos „Northrop Grumman“ subrangovų – viena pirmaujančių bendrovių pasaulyje aeronautikos, gynybos ir kosmoso technologijų srityje kompanija EADS (The European Aeronautic Defence and Space Company). „Elsis“ projektą vykdys kartu su UAB „Elsis PRO“, su kuria kurs sistemos programinę įrangą, taip pat bus atsakinga už šios įrangos integravimą į bendrą sistemą.
Planuojama, kad apie 70 proc. nuo šalių įmokų į programą grįš šalims per kontraktus programoje dalyvaujančioms šių šalių įmonėms.
Šiuo metu NATO antžeminio stebėjimo sistemos kūrimo programoje dalyvauja 14 šalių: Bulgarija, Čekija, Danija, Estija, Italija, JAV, Latvija, Lietuva, Liuksemburgas, Norvegija, Rumunija, Slovakija, Slovėnija ir Vokietija. Oficialų prašymą prisijunti prie programos taip pat jau pateikusi Lenkija.
Žiniasklaidos dėmesiui
Spalio 22 d. Krašto apsaugos ministerijos Juodojoje salėje 11 val. rengiamas NATO antžeminio stebėjimo programos pristatymas žiniasklaidai.
Antžeminio stebėjimo sistemą, kaip ji galės būti naudojama aljanso ir atskirų šalių kariniams tikslams, taip pat Lietuvos indėlį kuriant sistemą pristatys Krašto apsaugos ministerijos Ginkluotės ir valdymo sistemų departamento atstovas pulkininkas leitenantas Algirdas Sutkus, taip pat šio projekto įgyvendinime dalyvaujančios Vokietijos kompanijos „EADS Deutschland GmbH“ atstovas AGS programai Guenteris Heinrichsas ir Lietuvos kompanijos „Elsis“ atstovas Vytautas Mielkus.
Alfredo Pliadžio nuotr.
Nuotraukose:
1. Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas ministerijoje susitiko EADS Deutschland GmbH“ atstovus NATO antžeminio stebėjimo programai Guenteriu Heinrichsu (kairėje)
2. Krašto apsaugos ministerijos, EADS ir UAB „Elsis“ atstovų susitikimas
3. Iš kairės: ministerijos Pajėgumų ir ginkluotės generalinis direktorius brigados generolas Gintautas Zenkevičius, UAB „Elsis“ verslo plėtros direktorius Vytautas Mielkus, EADS Deutschland GmbH“ atstovas NATO antžeminio stebėjimo programai Guenteris Heinrichsas, krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, UAB „Elsis“ generalinis direktorius Arūnas Gedvila
4. Su EADS ir UAB „Elsis“ atstovais susitiko ministerijos Pajėgumų ir ginkluotės generalinis direktorius brigados generolas Gintautas Zenkevičius
5. Iš kairės: UAB „Elsis“ generalinis direktorius Arūnas Gedvila, EADS Deutschland GmbH“ atstovas NATO antžeminio stebėjimo programai Guenteris Heinrichsas ir UAB „Elsis“ verslo plėtros direktorius Vytautas Mielkus
Komentarai
Naujienos
-
Bronius Makauskas. „AUŠROS“ vaidmuo Lenkijos lietuvių gyvenime (60 metų sukaktį minint) tęsinys
-
Gabrielius Landsbergis ir Gabi Ashkenazi: Lietuva – Izraelis: istorija, sujungianti ateičiai
-
Kariauti pratusi tauta. Lietuvių karinis elitas XIII-XIV a.
-
Grįžtama prie ankstesnės pinigų grąžinimo už neįvykusias keliones tvarkos
-
Šiemet bus pažymimi Kardinolo Vincento Sladkevičiaus metai
Lietuva
-
Gabrielius Landsbergis ir Gabi Ashkenazi: Lietuva – Izraelis: istorija, sujungianti ateičiai
-
Grįžtama prie ankstesnės pinigų grąžinimo už neįvykusias keliones tvarkos
-
Stasys Ignatavičius. Prof. Liudo Vailionio 135-osioms gimimo metinėms
-
Česlovas Iškauskas. Sausio 13-oji: savas šovė į savą…
-
Šarūnas Šimkevičius. In memoriam. Vidmantas Staniulis
Istorija
-
Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkas V. Landsbergis: „Lietuvai teko sava istorinė misija – sulaužyti apgaulės ir smurto doktriną“
-
Istorija, kaip ir mados, sukasi ratu
-
Sufražizmo judėjimas Lietuvoje pirmaisiais Nepriklausomybės metais
-
Aldona Vasiliauskienė. Strazdelis archyviniuose dokumentuose
-
Žmogus, atsisakęs būti Lietuvos diktatoriumi (video)
Kultūra
-
Kariauti pratusi tauta. Lietuvių karinis elitas XIII-XIV a.
-
Šiemet bus pažymimi Kardinolo Vincento Sladkevičiaus metai
-
Lygiai prieš šimtą metų buvo įkurtas pirmasis Lietuvos valstybės archyvas. Archyvų metų atidarymas
-
Sufražizmo judėjimas Lietuvoje pirmaisiais Nepriklausomybės metais
-
Aldona Vasiliauskienė. Strazdelis archyviniuose dokumentuose
Nuomonės, diskusijos, komentarai
-
Stasys Ignatavičius. Prof. Liudo Vailionio 135-osioms gimimo metinėms
-
Česlovas Iškauskas. Sausio 13-oji: savas šovė į savą…
-
Liutgarda Čepienė. Apie Teresės Butaitės-Plisienės knygą ,,Sunkiausia nugalėti save“
-
Napaleonas Kitkauskas: „Pastatai turi savo istorijas, o mums svarbu išsaugoti tiesą“
-
K. Garšva: LRT rūšiuoja net ir kalbininkus
Religija
-
Šiemet bus pažymimi Kardinolo Vincento Sladkevičiaus metai
-
Prof. Libertas Klimka. Tautos žadintojui kun. Jonui Katelei – 190
-
Virginija Elena Bortkevičienė, Juozas Prasauskas. Valančius ir Kaunas
-
Marija Kaupaitė gali tapti pirmąja Lietuvoje gimusia šventąja
-
Prelatas Edmundas J. Putrimas: „Brangūs broliai ir seserys Kristuje, Su šventomis Kalėdomis!“
Renginiai
-
Lygiai prieš šimtą metų buvo įkurtas pirmasis Lietuvos valstybės archyvas. Archyvų metų atidarymas
-
Kviečiame dalyvauti virtualiame žaidime „Trys karaliai atkeliavo-visas svietas uždainavo“
-
Susipažinkite su tarmėmis iš arčiau moksliniame seminare „Lietuvių kalbos tarmynas: idėja, turinys ir realizacijos galimybės“
-
Dr. Dalios Kiseliūnaitės el. knygos „Klaipėdos krašto toponimai. Istorinis ir etimologinis registras“ pristatymas
-
Kovo 11-osios Lietuva muziejuose
Susiję straipsniai
-
Krašto apsaugos ministro A. Anušausko kreipimasis į KAS karius ir civilius
~ Kariuomenė, Lietuva, Naujienos
2020-12-14, 14:54
-
Virtualioje erdvėje – Tomo Malako paskaita ir Karolinos Lyndo dainos
~ Kariuomenė, Naujienos
2020-12-08, 14:08
-
Paskelbti Tado Dambrausko fotokonkurso „Lietuvos kariuomenė fotografijoje 2020“ nugalėtojai ir atidaryta jų nuotraukų paroda
~ Kariuomenė, Lietuva, Naujienos
2020-12-07, 09:46
-
Vyriausybė patvirtino Jono Karolio Chodkevičiaus minėjimo 2021 metais programą
~ Kariuomenė, Lietuva, Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė, Naujienos
2020-12-02, 18:07
-
Broliai ir Sesės Šauliai, mūsų Bendražygiai ir Bendraminčiai!
~ Kariuomenė, Lietuva, Naujienos
2020-11-23, 12:05