Krašto apsaugos ministerijoje lankėsi Lietuvos pramonininkų konfederacijos vadovybė

Autorius: Data: 2011-03-08, 08:46 Spausdinti

Informacija atnaujinta

2011 m.  kovo 7 d. Krašto apsaugos ministerijoje lankėsi Lietuvos pramonininkų konfederacijos delegacija, vadovaujama prezidento Bronislavo Lubio.

Su svečiais susitiko krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė ir kariuomenės vadas generolas majoras Arvydas Pocius, kiti ministerijos ir kariuomenės atstovai. Susitikime daugiausia dėmesio buvo skirta aptarti problemas, su kuriomis susiduria kariai savanoriai derindami karinę tarnybą su pagrindiniu darbu civilinėse įmonėse ar įstaigose. Taip pat kalbėta apie priimančiosios šalies paramos organizavimo, mobilizacinio rezervo klausimus.

Susitikime tiek krašto apsaugos sistemos, tiek Lietuvos pramonininkų konfederacijos vadovybės atstovai išreiškė pritarimą, kad tokie bendri susitikimai yra reikalingi ir turėtų vykti ne vien tik susitinkant vadovams, bet ir atskirų sričių specialistams.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas B. Lubys padėkojo ministrei ir kariuomenės vadui už parodytą dėmesį verslui bei kvietimą aptarti ir padiskutuoti krašto apsaugos sistemai aktualiais klausimais, nes pasak jo, kaip Lietuvos piliečiai, jie supranta krašto apsaugos problemas, turi jomis domėtis ir padėti jas spręsti.

Aptardama su svečiais karių savanorių tarnybos derinimo su civiliu darbu klausimą, ministrė sakė, kad apie 20 proc. tarnybą paliekančių karių savanorių nurodo, kad tai daro dėl santykių su darbdaviais. Ministrė sakė mananti, kad turėti darbe karį savanorį yra privalumas, nes tai motyvuota visuomenės dalis, kuri moka ir nori dirbti.

Pasak Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) štabo viršininko pulkininko leitenanto Vaidoto Malinionio, neretai darbdavys kariui savanoriui siūlo rinktis tarnybą arba darbą. Pavyzdžiui, 2010 metais apie 40 proc. karių savanorių nutraukė tarnybą KASP anksčiau sutartyje numatyto laiko dėl to, kad negalėjo karinės tarnybos suderinti su pagrindiniu darbu civilinėse įmonėse ar įstaigose.

Savanorių karo tarnyba yra nenuolatinė (neetatinė), dauguma karių savanorių turi civilines profesijas, dirba įvairiose civilinėse įmonėse, įstaigose ar organizacijose, verčiasi individualia veikla, studijuoja ir pan. Tačiau neretai darbdavių interesai ir tampa kliūtimi savanorių tarnybą derinant su civiline karjera.

Karys savanoris privalo vidutiniškai apie 20–30 dienų per metus arba 2–3 dienas per mėnesį dalyvauti kariniuose mokymuose, pratybose ar kursuose. Mokymai savanoriams dažniausiai vyksta savaitgaliais, ir ne daugiau kaip 20 darbo dienų per metus atsitraukus nuo tiesioginio darbo ar užsiėmimo, išskyrus rengimąsi tarnybai tarptautinėse operacijose ir tarnybos tarptautinėse operacijose metu. Nors įstatymai darbdavį įpareigoja sudaryti darbuotojui sąlygas dalyvauti tokiose mokymuose, realiai daugeliui savanorių ši teisė yra suvaržoma.

Daugiau nei 1 tūkst. karių savanorių dirba vidutinėse ir stambiose, apie 1 tūkst. savanorių – smulkiose įmonėse. Šiuo metu KASP tarnauja apie 4, 5 tūkst. karių.

Be savanorių ir darbdavių santykių problemos susitikimo dalyviai aptarė ir kitas galimo bendradarbiavimo sritis. Visų pirma, B. Lubys akcentavo bendradarbiavimą į darbo rinką integruojant į atsargą išėjusius karius.

„Karyba ir verslas yra labai susiję. Jūs kariaujat retkarčiais, mes pastoviai“, – sakė Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas. Anot jo, kariuomenėje tarnaujantys žmonės yra aukštos kvalifikacijos, turi specialių žinių, kurias versle galėtų panaudoti po to, kai išeis į atsargą.

Susitikimo dalyviai taip pat aptarė abiem pusėm aktualias personalo problemas. „Iš kur mes žinome, kad šalies ekonominė situacija gerėja? Nes kariai palieka kariuomenę, kadangi juos kviečiasi verslas. Valstybei naudinga turėti tokius žmones“, – sakė ministrė. Tam tikrų specialybių trūkumas aktualus ne tik Lietuvos kariuomenei, bet ir Lietuvos verslui, kaip pavyzdžiui, vairuotojų. Kaip pažymėjo asociacijos „Linava“ prezidentas, Algimantas Kondrusevičius, tai, kad Lietuvos kariuomenę palieka profesionalaus vairuotojo kvalifikaciją turintys kariai, yra bendra valstybės problema, nes bendrai Lietuvoje jaučiamas apie 3 tūkst. vairuotojų trūkumas. A. Kondrusevičius pažymėjo, kad būtų vertinga apsvarstyti verslo ir kariuomenės bendradarbiavimą rengiant vairuotojus.

Ministrė taip pat užsiminė, kad yra parengtas Mobilizacijos ir mobilizacinio rezervo rengimo įstatymo pakeitimo įstatymo – Mobilizacijos ir priimančiosios šalies paramos įstatymo – naujos redakcijos projektas, kuris turėtų padėti išspręsti daugelį kaip priimančiosios šalies klausimų. „Būdami NATO nariais, turime būti pasirengę priimti NATO pajėgas – ir geležinkeliais, oro ir jūrų uostais. Ir tam turi būti pasirengta: kad visi žinotų, kur kieno atsakomybė, kaip valstybė turi organizuoti savo gynybą,“ – sakė ministrė, kalbėdama apie praėjusių metų gruodį Vyriausybės patvirtintą įstatymo projektą, kuriame siekiama nustatyti naują mobilizacijos ir priimančiosios šalies paramos teisinį reguliavimą.

Kariuomenės vadas supažindino svečius su kariuomenės mobilizaciniu rezervu ir problemos, su kuriomis susiduriama jį formuojant. „Kiekviena kariuomenė turi turėti mobilizacinį rezervą. Ministrė jau palaimino pirmąjį bandomąjį mobilizacinio rezervo mokymą. Planuojame šiais metais apie 100 karių pašaukti į Ruklą, į Algirdo batalioną, kur per porą savaičių jie išeis pakartotinį mokymą. Apie tai informuosime iš anksto. Problemų gali kilti dėl to, kad nemažai jaunimo yra išvykę į užsienį,“ – sakė vadas. Šių karių, kaip ir KASP, mokymas bus apmokamas iš KAM biudžeto.

Gen. mjr. A. Pocius pristatė svečiams ir didžiausias šiais metais Baltijos šalyse vyksiančias tarptautinės priimančiosios šalies paramos pratybas „Baltijos šeimininkas 2011“, balandį vienu metu vyksiančias trijose Baltijos šalyse su vadovaujančiu štabu Lietuvoje. Jų metu bus vertinami valstybių infrastruktūros ir institucijų gebėjimai priimti sąjungininkų pajėgas, modeliuojamos įvairios situacijos, keliamos problemos ir ieškoma įvairių jų sprendimo būdų kartu su įvairiomis civilinėmis institucijomis.

Alfredo Pliadžio nuotr.

www.kam.lt

Kariuomenė , , ,Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra