Konservatoriai išduoda dešiniųjų siekius

Autorius: Data: 2011-02-09, 11:36 Spausdinti

Krikščionių partijos frakcijos seniūnas Vidmantas ŽIEMELIS

Tėvynės Sąjungai – Lietuvos krikščionių demokratų partijai atstovaujantis šalies užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis 2011 m. vasario 3 d. per spaudos konferenciją Maskvoje pareiškė, kad nepasiekus susitarimo dėl bendros praeities kalbėti apie Rusijos kompensacijas Lietuvai dėl Sovietų Sąjungos okupacijos yra juokinga.

Šiuo užsienio reikalų ministro pareiškimu padaryta milžiniška žala ištisą dvidešimtmetį dešiniųjų politinių jėgų vykdytai nuosekliai, tautos referendumu paremtai politikai – reikalauti iš Rusijos Sovietų Sąjungos okupacijos žalos atlyginimo:

– 1991 m. birželio 4 d. Lietuvos Aukščiausioji Taryba Sąjūdžio deputatų iniciatyva priėmė nutarimą „Dėl 1940-1990 m. TSRS padarytos žalos Lietuvos Respublikai ir jos gyventojams atlyginimo“;

– 1992 m. birželio 14 d. Tautos referendumu, kuriame dalyvavo 90 procentų rinkėjų, buvo pareikalauta, kad Rusija ne tik išvestų buvusios SSRS kariuomenę, bet ir atlygintų Lietuvai sovietinės okupacijos padarytą ir su ja susijusią žalą;

– 2000 m. birželio 13 d. Lietuvos Respublikos Seimas priėmė įstatymą „Dėl SSRS okupacijos žalos atlyginimo“, kuriuo įpareigojo Lietuvos Respublikos Vyriausybę nuolatos siekti, kad Rusijos Federacija atlygintų Lietuvos Žmonėms ir Lietuvos valstybei SSRS okupacijos padarytą žalą.

Taigi svarbiausias teisės aktas, pagrįstas 1992 m. birželio 14 d. referendume išreikšta Tautos valia, 2000 m. birželio 13 d. Lietuvos Respublikos įstatymas „Dėl SSRS okupacijos žalos atlyginimo“, vienareikšmiai įpareigoja Vyriausybę inicijuoti derybas ir nuolat siekti, kad Rusijos Federacija atlygintų Lietuvos žmonėms ir Lietuvos valstybei SSRS okupacijos padarytą žalą. Tuo tarpu nenuoseklus ir prieštaringas nukentėjusios valstybės elgesys gali teisiškai sunaikinti pretenziją dėl žalos atlyginimo ir prilygti reikalavimui dėl atsakomybės atsisakymui.

Žinomo tarptautinės teisės specialisto dr. Dainiaus Žalimo nuomone, „kuriam laikui“ nepriminti Rusijai apie okupaciją ir nereikalauti žalos atlyginimo, t. y. faktiškai suspenduoti žalos atlyginimo siekį, tarptautinės teisės požiūriu ilgainiui galėtų prilygti nenuosekliam Lietuvos valstybės elgesiui ir panaikinti jos tarptautines teisines pretenzijas Rusijai. D. Žalimas pabrėžė, kad kurį laiką nereikalauti iš Rusijos SSRS okupacijos žalos atlyginimo ne tik prieštarautų SSRS okupacijos žalos atlyginimo įstatyme nustatytai Vyriausybės prievolei nuolat siekti žalos atlyginimo, bet ir prieštarautų Tautos referendumo sprendimui, Lietuvos Respublikos Konstitucijai ir įstatymams.

Krikščionių partijos frakcija sunerimusi, kad paminėtas Užsienio reikalų ministro A. Ažubalio pareiškimas byloja apie tai, kad Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partija ir frakcija skelbia moratoriumą SSRS okupacijos padarytos žalos išieškojimui, o tai jau yra Lietuvos interesų išdavimas.

Nuotraukose:

1. Krikščionių partijos frakcijos Seime seniūnas V. Žiemelis (Roberto Dačkaus (fotodiena.lt) nuotr.)

2. Užsienio reikalų ministras A. Ažubalis („Reuters“/„Scanpix“ nuotr.)

Seimas , ,Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra