Konferencija Švėkšnoje „Grafų Pliaterių kultūrinis ir istorinis palikimas“

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

2010 m. rugpjūčio 28 d. švėkšniškiai ir svečiai, o jų būta iš įvairiausių Lietuvos vietų, rinkosi į Švėkšnos liuteronų evangelikų bažnyčią, pagerbti ir prisiminti grafus Pliaterius – kilniadvasiškus, kuriančius, gražinusius aplinką ir mecenavusius, kiek turtai leido. E. Pliaterytės atminimo draugijos Švėkšnos skyrius suorganizavo Švėkšnoje konferenciją „Grafų Pliaterių kultūrinis ir istorinis palikimas“.
 
Konferencijos idėja – atgaivinti istorinę atmintį, atstatant dvejuose šimtmečiuose paskendusį praeities tiltą, paminėti Jurgio Konstantino Pliaterio – 200 ir Jurgio Felicijono Pliaterio – 135 metų gimimo sukaktis, aptarti grafų veiklą ir asmenybes. Konferencijos vieta kiek netradicinė, neįprasta – Švėkšnos liuteronų evangelikų bažnyčia pasirinkta neatsitiktinai – 1867 m. grafas Adomas Pliateris padovanojo žemės sklypą Vilkėno gatvėje ir pastatydino vidutinio didumo gražią mūro bažnyčią tebestovinčią iki šiol. Apgailestavome, kad parapijai vadovaujantis kunigas M. Žilinskis, taip nuoširdžiai palaikęs draugijos sumanymą bažnyčioje rengti konferenciją, dėl patirtos traumos negalėjo joje dalyvauti.
 
Konferenciją pradėjo ir įžangos žodį tarė šios konferencijos sumanytoja, E. Pliaterytės atminimo draugijos Švėkšnos skyriaus pirmininkė Ona Norkutė. Sveikindama dalyvius, pasidžiaugė, kad konferencijoje dalyvauja E. Pliaterytės atminimo draugijos nariai iš Vilniaus ir Alytaus, Žemaičių vyskupystės muziejaus direktorius A. Ivinskis, Klaipėdos krašto bajorų draugija, vadovaujama Vidmanto Sadausko, rašytojos: vilnietė Emilija Liegutė ir priekuliškė Edita Barauskienė, šilutiškiai pedagogai D. ir A. Žibaičiai, intelektualai – Snieguolė Jurskytė-Akstinienė ir knygų leidėjas, kultūrologas Domas Akstinas, grafo Platono Zubovo palikuonė Olga Vaksel-Larson bei grafienė Felicija Laimė Broel-Pliaterienė – visų E. Pliaterytės atminimo draugijos Švėkšnos skyriaus renginių globėja, švėkšniškiai bei kiti svečiai.
 
Malonu, kad skirtingų konfesijų dvasininkai, liuteronų evangelikų diakonas Valdas Miliauskas ir buvęs Švėkšnos parapijos klebonas, garbės kanauninkas, prelatas P. V. Stukas, pasveikino konferencijos dalyvius ir dalyvavo renginyje.
 
Susirinkusieji išvydo dvi paruoštas ekspozicijas: E. Pliaterytės atminimo draugijos Vilniaus skyriaus narių ir švėkšniškių, kurioje eksponuoti įdomūs, vertingi ir reti istoriniai dokumentai apie grafus Pliaterius iš O. Norkutės archyvo. Švėkšniškė, draugijos narė, Violeta Astrauskienė parengė fotoparodą, skaitmeninių darbų ciklą „Švėkšnos grafai Pliateriai“.
 
Konferencijoje perskaityti penki pranešimai. Pranešėjai: E. Pliaterytės atminimo draugijos pirmininkas, istorikas Linas Janulevičius, Švėkšnos skyriaus pirmininkė Ona Norkutė ir nariai – Violeta Astrauskienė, istorikas Alfonsas Šimkus, bei muziejininkė Vitalija Vingytė. Pastarieji gilinosi į grafų Pliaterių kultūrinį ir istorinį palikimą, jų visuomeninės veiklos aspektus.
 
Retoriškai nuskambėjo konferenciją apibendrinusio istoriko A. Šimkaus pamąstymai, kad būtų simboliška vienai Švėkšnos gatvei suteikti grafų Pliaterių vardą, o į „Saulės“ gimnazijos pastatą sugrąžinti kabėjusį grafo Jurgio Felicijono Pliaterio portretą, kadangi grafas visada buvo laikomas vienu iš pagrindinių Švėkšnos gimnazijos steigėjų.
 
Po bažnyčios skliautais skambėjo Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos moksleivės Monikos Sukackaitės griežiamo smuiko melodijos, o draugijos narė, mokytoja lituanistė Rasvita Kundrotaitė skaitė savo kūrybą.
 
Konferencijos pabaigoje pasisakė ir renginio organizatoriams dėkojo V. Korevienė, B. Griškevičienė, E. Liegutė, V. Sadauskas, E. Barauskienė ir D. Žibaitienė.
 
Neabejotini grafų Pliaterių nuopelnai ne tik Švėkšnai, bet ir Lietuvai. Jie sietini su visuomenine, švietėjiška, publicistine, mecenatiška ir kita kultūrine bei istorine veikla. Tegul neužželia istorinė atmintis, tegul sklando gyva Švėkšnos grafų Pliaterių dvasia, tegul bus nepamirštama praeitis – įkvepianti domėtis miestelio istorija, kuri glaudžiai susijusi su grafų Pliaterių gimine, kilusia iš Šveicarijos Brejelio (Broel) apylinkių ir Vokietijos Vestfalijos per Livoniją atkeliavusia į Lietuvą, o Švėkšnoje šeimininkavusia apie 200 metų ir iki šiol minima geru žodžiu, nes nemažai nuveikė miestelio labui, neabejingai puoselėjo lietuvybę ir rūpinosi lietuviškos spaudos platinimu.
 
Autorės nuotr.
 
www.siluteszinios.lt
 
Nuotraukose: Švėkšnoje buvo pagerbti ir prisiminti grafai Pliateriai

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra