Koncertas-paskaita „Žydų tautos muzikinis paveldas Lietuvos kultūriniame kontekste“

Autorius: Data: 2014-11-20 , 19:32 Spausdinti

Lapkričio 22 d. 12 val. kviečiame į koncertą-paskaitą „Žydų tautos muzikinis paveldas Lietuvos kultūriniame kontekste“, kuri vyks Trakų meno mokykloje (Karaimų g. 10, Trakai). Renginyje dalyvaus VDU profesorius, filosofas ir rašytojas Leonidas Donskis, operos solistas Rafailas Karpis bei pianistė Lina Giedraitytė.

Vienas iš keisčiausių ir paslaptingiausių Lietuvos istorijos reiškinių yra paralelinis lietuvių ir žydų kultūrų egzistavimas. Iki Antrojo pasaulinio karo Lietuva garsėjo savo didele ir kūrybinga žydų bendruomene, o Lietuvos sostinė Vilnius pasaulyje buvo žinomas kaip Šiaurės Jeruzalė.
Lietuvos vardą į kultūrinį pasaulio žemėlapį visų pirma įrašė tokie Lietuvoje gimę žydai, kaip tapytojas Chaimas Soutine’as (beje, artimas Amedeo Modiglianio draugas), skulptorius Jacques’as Lipchitzas, tapytojai Neemija Arbitblatas, Pinkus Krémègne’is ir Michelis Kikoine’as. Jie šitą darė dar tada, kada Lietuvos valstybė buvo net neatkurta, ir Vakaruose jos niekas nežinojo.
O ką kalbėti apie Kaune gimusį didžiausią XX a. etiką Emmanuelį Léviną, ne tik save siejusį su Lietuva, bet ir mokėjusį lietuvių kalbą ir jaunystėje lietuviškai net parašiusį vieną iš savo filosofinių tekstų. Kaip ir apie Vilniuje gimusį vieną iš didžiausių XX a. smuikininkų Jaschą Heifetzą arba apie Butrimonyse, šalia Alytaus, gimusį didžiausią XX a. Italijos renesansinės dailės tyrinėtoją Bernardą Berensoną, kurį saviškiu laiko ir JAV, ir Didžioji Britanija, ir Italija (mat jo gyventa ir dirbta visose šiose šalyse).
Kas įvyko Lietuvos istorijoje, kas pasikeitė mūsų kultūrinio ir istorinio jautrumo sferoje? Koks buvo žydų kultūros vaidmuo daugiakultūrėje Lietuvoje? Pagaliau, kaip lietuvių ir žydų kultūros susilietė ir paveikė viena kitą? Apie visa tai ir bus kalbama šiame renginyje.
Paskaitą jungs operos solisto R. Karpio gyvai atliekamos dainos iš kompaktinės plokštelės „Jidiš dainos. Laiškai iš praeities“.
Įėjimas nemokamas.
kpd.lt

Žydai , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra