Kokia turėtų būti 2013 m. – Sveikatingumo metų programa?

Autorius: Data: 2012-06-21 , 10:47 Spausdinti

Trečiadienį, 2012 m. birželio 20 d., Seime įvyko spaudos konferencija „Kokia turėtų būti Seimo paskelbtų 2013 m. – Sveikatingumo metų programa?“

Š. m. birželio 12 d. Seimas priėmė nutarimą „Dėl 2013 metų paskelbimo Sveikatingumo metais“. Balsavo 60 Seimo narių, vienas buvo prieš ir vienas susilaikė. Tačiau svarbiausia ne vien paskelbti, bet ir sukurti rezultatyvią bei veikiančią sveikatingumo metų programą. Šiam klausimui aptarti ir buvo suorganizuota spaudos konferencija, kurioje dalyvavo Seimo sveikatos reikalų komiteto narys prof. Arimantas Dumčius, Sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmų viceprezidentas prof. Algirdas Raslanas, Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Danguolė Avižiuvienė bei memorandumo „Dėl Lietuvos žmonių sveikatos išsaugojimo“ ir Sveikatingumo metų iniciatorius, tinklalapio „Tikiu.lt“ redaktorius Juozas Dapšauskas.

Sveikatingumo metai paskelbti atsiliepiant į 300 organizacijų memorandumą „Dėl Lietuvos žmonių sveikatos išsaugojimo“ bei atsižvelgiant į Jungtinių Tautų Pasaulinės sveikatos organizacijos ir Europos Sąjungos raginimą kovoti su lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis. Seimas taip pat akcentuoja visuomenės sveikos gyvensenos skatinimą, sveikatos išsaugojimą ir stiprinimą kaip vieną iš valstybės prioritetų.

Sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmų viceprezidentas prof. A. Raslanas pažymėjo, kad valstybiniu lygiu atsiranda realesnis situacijos vertinimas sveikatos srityje, tai atsispindėjo ir Nacionalinės sveikatos tarybos metiniame pranešime, kuriame didžiausias dėmesys buvo skiriamas sveikatos plėtojimo bei ligų prevencijos klausimams. „Švietimo ir mokslo ministerijoje eina į pabaigą Sveikos gyvensenos programos parengimas, ji bus įdiegta mokyklose. Tai labai didelis žingsnis į priekį švietimo sistemoje sveikatos klausimu. Kaip yra per televiziją aiškinamą apie analoginę televiziją, taip turėtų plačiu mastu būti kalbama ir apie sveikatos kultūros puoselėjimą“, – kalbėjo Lietuvos edukologijos universiteto dėstytojas A. Raslanas.

Seimo sveikatos reikalų komiteto narys prof. A. Dumčius sakė, kad reikia priimti ir politinius sprendimus kaip tobulinti sveikatingumo strategiją, kaip suaktyvinti savivaldybių sveikatos biurų darbą, nukreipti finansavimą sveikatinimo veiklai. Tam yra rengiami įstatymai ir viliamasi, kad greitu metu jie Seime bus priimti.

Tinklalapio „Tikiu.lt“ redaktorius J. Dapšauskas sakė, kad paskelbus Sveikatingumo metus svarbiausia, kad jie nebūtų vien skambus lozungas, o keistųsi valdžios požiūris ir dėmesys. „Jau daugiau nei 15 metų Lietuvoje yra organizuojamas konkursas LR Prezidento „Lietuvos sveikuolis“ taurei gauti. Apdovanojama ir daugiausiai sveikų žmonių išugdžiusi organizacija, ir klubas bei amžiaus grupėje sveikiausi žmonės. Viliamės, kad šių metų rudenį prezidentė Dalia Grybauskaitė taip suplanuos savo veiklą ir pati įteiks sveikiausiems žmonėms LR Prezidento „Lietuvos sveikuolis“ taures. Taip pat kitas, kaip ir įžanginis renginys į Sveikatingumo metus bus Seime rengiama konferencija lapkričio 19 d., kurioje dalyvaus Suomijoje vykdyto vadinamojo Karelijos projekto vadovas prof. Pekka Puska. Karelijos projekto metu kraujagyslių ligų pavyko sumažinti net 85 proc. Kaip pasisekė tai padaryti valstybiniu mastu P. Puska atvyksta pasidalinti su mūsų šalies žmonėmis“, – sakė jis.

Kėdainių raj. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė D. Avižiuvienė pirmiausia pasidžiaugė, kad kiti metai yra paskelbti Sveikatingumo metais ir neabejoja, kad visi savivaldybių sveikatos biurai entuziastingai į šią veiklą įsijungs. „Džiaugiuosi, kad Kėdainių savivaldybėje tikrai pasiseka išjudinti sveikatingumo klausimus, žmonės noriai įsijungia į praktines sveikatinimo programas, sveikatos mokyklas, žiniasklaida geranoriškai aprašo renginius ir skaitytojams pateikia daug informacijos kaip stiprinti savo sveikatą. Sveikatos biurams reikia ne tiek abstrakčių metodologijų, besikartojančių teorinių žinių, bet praktinio veikimo pavyzdžių“, – sakė Kėdainių savivaldybės Sveikatos biuro direktorė.

Seimo nutarimu 2013-ųjų Sveikatingumo metų programą Vyriausybė, Nacionalinė sveikatos taryba kartu su nevyriausybinėmis organizacijomis turi parengti iki spalio 1 d.

Seimas.lt nuotr.

Nuotraukoje: Spaudos konferencija Seime. Iš kairės D. Avižiuvienė, J. Dapšauskas, A. Dumčius, A. Raslanas

Seimas , , , , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra