Kodėl Vilniaus arkivyskupas A. J. Bačkis nori atimti Šv. Jonų bažnyčią iš Vilniaus universiteto?

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Vilniaus arkivyskupo kardinolo Audrio Juozo Bačkio prašymu premjeras Andrius Kubilius sudarė darbo grupę dėl Vilniaus universiteto (VU) Šv. Jonų bažnyčios perdavimo Vilniaus arkivyskupijos kurijos žinion.
 
Šv. Jonų bažnyčioje sielovadai vadovaujantis kunigas jėzuitas Stasys Kazėnas šv. Mišiose birželio 20-ąją parapijiečiams, tarp kurių yra VU akademinės bendruomenės narių, irgi pareiškė, kad universiteto bažnyčia turi pereiti Vilniaus arkivyskupijos kurijos žinion.
 
Tačiau VU akademinė bendruomenė yra įsitikinusi, kad Šv. Jonų bažnyčios priklausomybės VU klausimas yra nesvarstytinas iš principo todėl, kad jau beveik 440 metų Šv. Jonų bažnyčia yra sudėtinė VU pastatų ansamblio dalis ir sudaro vientisą architektūrinį objektą, įtrauktą į valstybės saugomų kultūros objektų paveldo sąrašą.
 
Pirmą kartą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kunigaikščio patronate buvusi parapinė Šv. Jonų bažnyčia 1571 metais Žygimanto Augusto dekretu, pritarus Vilniaus vyskupui Valerijonui Protasevičiui, buvo prijungta prie Jėzuitų kolegijos.
 
Po Jėzuitų ordino panaikinimo 1780 m. Vilniaus edukacinė komisija priėmė sprendimą Šv. Jonų bažnyčią ir visą joje esantį turtą perduoti universiteto rektoriui.
 
1991 m. tuometis Vilniaus vyskupas J. Tunaitis ir VU rektorius A. Pavilionis dar kartą sutartimi patvirtino istorinę Šv. Jonų bažnyčios priklausomybę VU ir skyrė ją taip pat ir VU akademinės bendruomenės sielovadai.
 
Nuosavybės teise universitetas ją ne tik prižiūri ir išlaiko, bet savomis lėšomis ir restauravo. Vien didžiausių Lietuvoje 64 registrų vargonų restauracija truko beveik du dešimtmečius ir kainavo milijonus litų. Šiuo metu už Europos Sąjungos struktūrines lėšas vykdomi bažnyčios varpinės restauravimo darbai.
 
Naujasis švietimo ir mokslo įstatymas bei jo pagrindu vykdoma reforma, numatanti universitetus paversti viešosiomis įstaigomis su nuosavybės režimo pasikeitimais, sudaro galimybes šiame pereinamajame laikotarpyje pasiduoti įvairiomis manipuliacijomis ir godumo motyvuotoms įtakoms.
 
„Labai džiaugiuosi, kad ši bažnyčia yra neatskiriama Lietuvos universiteto dalis, kuri prieš daugelį amžių buvo suteikta šiai mokslo šventovei. Todėl remsiu, kad Šv. Jonų bažnyčia liktų mokslo šventovės rankose“, – teigė VU diplomų teikimo iškilmėse apsilankiusi prezidentė Dalia Grybauskaitė. Šie prezidentės žodžiai buvo sutikti audringais plojimais.
 
Ar Vilniaus arkivyskupijos kurija pati suklupo ties mirtina godumo nuodėme ir nesilaiko pačios pasirašytos sutarties ir joje numatytų įsipareigojimų?
 
Kodėl VU nieko nežinant ir akademinės bendruomenės nariams iš nuostabos gūžčiojant pečiais kardinolas A. J. Bačkis per susitikimą su premjeru A. Kubiliumi kvestionuoja Šv. Jonų bažnyčios nuosavybės teisę, traktuoja, kad ji buvo suteikta VU valdyti panaudos pagrindu; ir dabar nori persiderėti dėl šios bažnyčios priklausymo ir statuso.
 
Akademinė bendruomenė klausia: ar VU – vienas iš pamatinių Lietuvos valstybingumo tęstinumo ramsčių – yra Vilniaus kurijos ir valstybės vyrų, kurių dažnas yra VU alumnas, stumiamas į baudžiauninkų luomą?
 
Lrytas.lt kalbintas vyskupas Arūnas Poniškaitis tikino, kad pagrindinė priežastis, kodėl Vilniaus arkivyskupija savo žinion ketina perimti Šv. Jonų bažnyčią yra ta, kad VU statusas netrukus turėtų pasikeisti – iš valstybinės įstaigos jis taps viešąja įstaiga: „Norėtume, kad Šv. Jonų bažnyčia atitektų Vilniaus arkivyskupijai, o ne viešajai įstaigai, kad toliau joje būtų vykdomi sielovados reikalai. Žiūrėsime, kokios tam yra galimybės“.
Paklaustas, ar arkivyskupija nesiekia perimti Šv. Jonų bažnyčios dėl joje propaguojamo grigališkojo choralo, A. Poniškaitis tikino, kad svarbiausia yra tai, kad Šv. Jonų bažnyčia neatitektų viešajai įstaigai.
 
„Grigališkasis choralas turi savo vertę. Nėra kliūčių, kad bažnyčioje galėtų groti sakralinė muzika“, – kalbėjo vyskupas A. Poniškaitis.
 
Šv. Jonų bažnyčios likimas turėtų būti svarstomas dar liepos mėnesį.
 
www.lrytas.lt
 
Nuotraukose:
 
1. Vilniaus arkivyskupas kardinolas A. J. Bačkis siekia, kad Šv. Jonų bažnyčia atitektų Vilniaus arkivyskupijai (T. Bauros nuotr.)
2. Šv. Jonų bažnyčia nuo seno priklauso Vilniaus universitetui. (R. Neverbicko nuotr.)
3. Vilniaus universiteto kompleksas (P. Lileikio nuotr.)
4. Šv. Jonų bažnyčios altorius (P. Lileikio nuotr.)

Sena Voruta



Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra