Kodėl verkia širdis?

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Po devyniolikos metų vėl plaikstėsi laužų liepsnos prie Seimo rūmų, Lietuvos televizija transliavo istorinius kadrus apie sausio mėnesio įvykius Vilniuje.

Vėl skambėjo Lietuvos Laisvės šauklės Erikos Masytės daina „Laisvė“, vėl iš televizijos ekrano sklido neaprėpiamos, galingos, nenugalimos minios šauksmas „Lietuva bus laisva!“, vėl gaudė grėsmingi tankai, iš kovos už Laisvę lauko buvo išnešami sužeistieji ir žuvusieji. Žiūrint šiuos kraupius kadrus krūtinėje vėl tvenkėsi graudulys, o akys prisipildė ašarų. Kodėl prabėgus beveik dviem dešimtmečiams sunku būti nepravirkus? Galvojau, kad neišverktas skausmas laikui bėgant išblės. Deja, jis širdyje tūno kaip amžinas įšalas.

Pamenu, kai laidojo Sausio 13-osios aukas, ėjau gedulingoje eisenoje, nes žuvęs Vidas Maciulevičius buvo mano bendradarbis. Pamenu, sunkiausia buvo einant nuo Sporto rūmų iki Antakalnio kapinių susitvardyti nepravirkus. Vėliau, kai vos pamatydavau nuotraukas apie žuvusius – susigraudindavau. Šių įvykių sukrėstas tuo metu parašiau šias eilutes, skirtas Televizijos bokšto gynėjams: „Ten, tolumoje, ant Vilniaus kalvos it strėlė, it laiškas ainiams spindi didžiausias paminklas Lietuvos laisvės gynėjams. Iškilęs virš medžių, virš aukščiausių namų ir rūmų, iškilęs virš Lietuvos taip aukštai, kad jį mato visas pasaulis. Tik kokio aukščio bebūtų paminklas, jis nesumažins lietuvių tautos patirtų kančių ir netekties skausmo, nesugrąžins kovotojų už laisvę gyvybių“.

Nors tarp žuvusiųjų nebuvo mano giminaičių, nors ir pats nenukentėjau fiziškai, nebuvau sužeistas, negavau automato buože nuo sovietų desantininko, vis tiek yra graudu. Kai vėl permąstau tų dienų įvykius, kai televizija atgaivina visuotinį tautos patriotizmą, ryžtą, net rizikuojant gyvybe, siekti laisvės, pagalvoju, ar neišdavėme krauju aplaistytų idealų? Gražu, kad iškilmingai pažymime mūsų tautos pergales, pagerbiame žuvusius už Tėvynę, bet svarbiausia yra įgyvendinti tuos tikslus, dėl kurių jie kovojo. Ar taip yra? Deja…

Tada, kai stovėjome Baltijos kelyje, kai saugojome Parlamentą, Televiziją, niekas neklausė, kokiai tu partijai priklausei ar priklausai. Svarbiausia buvo, kad tu – už laisvą Lietuvą, o ne už sovietinę vergiją. Jeigu tuomet būtume rūšiavę žmones pagal partiškumą, susipriešinę, nežinia, ar tikslą būtume pasiekę.

Kaip norėtųsi, kad sugrįžtų Baltijos kelio tauri, visus vienijanti, dvasia, gerumas, geranoriškumas, džiaugsmas ir pagarba žmogui.

Vis dažniau gali išgirsti: „Ne už tokią Lietuvą kovojom“. Kokia bus Lietuva tuo metu, niekas negalvojo, buvo tik vienas tikslas – Lietuva turi būti laisva.

Sąžiningam piliečiui dabar ne tas pats, kaip elgiasi Seimo ir Vyriausybės nariai, kaip elgiasi įvairūs pareigūnai. Manau, skaudu yra tiems, kurių dėka Laisvė buvo iškovota, klausyti, kaip Seimo nariai gina savo teises dėl prabangių automobilių nuomos, dėl lėšų kanceliarinėms išlaidoms ir kitų privilegijų. Skaudu, kai sužino, kad ministrai turi po devynis patarėjus, neskaitant viceministrų, kai paaiškėja, kad valstybinių įstaigų vadovų mėnesinis darbo užmokestis viršija dvidešimt tūkstančių litų ir visa tai – ekonominės krizės metu…

Ir dar, ar reikėjo signatarus apdovanoti žemės sklypais? Ar tik signatarų balsavimo užteko Lietuvai tapti laisvai? Ar būtų neužtekę signatarams širdingos tautos pagarbos?

Laisvė buvo sunkiai iškovota ir ją reikia saugoti, ne tik nuo svetimų priešų, bet ir nuo savų.

Tūkstančiams mūsų šalies piliečių laisvos Lietuvos jau nereikia. Nereikia poetų apdainuotų upių, ežerų, miškų ir klonių. Ieškodami prabangesnio gyvenimo, jie iškeliavo į kitus kraštus ir dauguma nesiruošia grįžti. Nebereikia jiems nei gimtosios kalbos, nei liaudies papročių, nerūpi ir Tėvynė, svarbu patogi bei prabangi būtis.

Bet ne visiems gyvenimo tikslas yra materialinis turtas. Tikriems patriotams svarbiausia – Tėvynė, kurioje gimė, gyveno ir kūrė Kristijonas Donelaitis, Maironis, Vincas Kudirka, Mikalojus Konstantinas Čiurlionis bei kiti tautos šviesuoliai.

Nuotraukoje: Antakalnio kapinėse Vilniuje

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra