Kodėl nėra Czeslawo Miloszo biografijos?

Autorius: Data: 2011-02-18 , 14:43 Spausdinti

Czeslawo Miloszo (Česlovo Milošo) asmenybė ir šių metų Vilniaus knygų mugės dėmesio centre. Tačiau kodėl jo gyvenimas neįprasmintas nė viena biografija?

2011 metų birželio 30 dieną pasaulis minės prieštaringojo lenkų rašytojo, literatūros Nobelio premijos laureato Cz. Miloszo 100-ąsias gimimo metines. Daugumai jo kūrybos žinovų pagrįstai kyla kausimas: kodėl iki šiol apie vieno garsiausių šių laikų lyriku laikomo menininko gyvenimą neparašyta nė viena biografija. Į šį klausimą mėgina atsakyti Šveicarijos dienraštis „Neue Zuercher Zeitung“.

Greičiausiai biografus gąsdino nepaprastai gausus Cz.Miloszo literatūrinis palikimas ir jo kūrybos sudėtingumas, itin patrauklus elitiniam skaitytojui. Galimas daiktas, kad literatūros istorikus stabdė ir spalvingas bei ilgas poeto ir rašytojo gyvenimas, kunkuliavęs tarp Lietuvos, Lenkijos, Prancūzijos ir Kalifornijos, apėmęs Spalio revoliuciją, abu pasaulinius karus ir Rytų Europos kraštų prisijungimą prie Europos Sąjungos (ES), taip pat reikšmingų kūrėjui žmonių, kraštovaizdžių, kultūrų, religijų ir politinių sistemų gausa.

Visa tai patrauklu pasirodė Krokuvos publicistui Andrzejui Franaszekui, 40-mečiui polonistui ir savaitraščio „Tygodnik Powszechny“ literatūros kritikui, ilgus metus skyrusiam išsamiai Cz. Miloszo gyvenimo ir kūrybinių peripetijų analizei. Todėl jau netrukus nekantriai rašytojo gyvenimo aprašo laukianti visuomenė galės džiaugtis biografija, kurioje, rodos, nepraleista nė viena smulkmena. Nors knyga turėtų pasirodyti tik gegužę, literatūrologai jau galėjo susidaryti pirmąją nuomonę: tuo rūpinasi ir pats autorius duodamas interviu, leisdamas kolegoms žurnalistams žvilgtelėti į rankraštį, skelbdamas straipsnius apie Cz. Miloszą.

Viename savaitraščio „Tygodnik“ numeryje A. Franaszekas pareiškė pritariantis Lenkijos parlamento sprendimui paskelbti 2011 metus Cz. Miloszo metais, tuo parodant, kad nors jis buvo lenkų rašytojas, jo kūryba – visos Europos palikimas. Šis Lenkijos Seimo sprendimas sutapo su kitu svarbiu lenkams įvykiu – Lenkijos pirmininkavimu ES, kuris prasidės kitą dieną po Cz. Miloszo gimtadienio – 2011 metų liepos 1-ąją. Šia proga suplanuotų iškilmių kulminacija turėtų būti literatūros festivalis, kurio devizas – „Tėvynė Europa“. Taip vadinasi ir vienas iš Cz. Miloszo esė rinkinių.

A. Franaszekas mano, kad toks Lenkijos parlamento sprendimas buvo ne tik teisingas, bet ir būtinas, nes Cz. Miloszas, dar jam esant gyvam, buvo plačiai garbinamas, nors jo tėvynainiai mažai ką apie jį žinojo. Naujausiame savo straipsnyje A. Franaszekas klausia: „Ar mes tikrai jį pažinojome, ar jis taip ir liko viena iš mūsų neišnaudotų galimybių?“

Pats A. Franaszekas šia tema yra daug kartų diskutavęs su pačiu Cz. Miloszu, kuris nuo praėjusio dešimtmečio pabaigos gyveno Krokuvoje. Diskusijos vyko rašytojo bute, „Tygodnik“ redakcijoje arba viename Krokuvos restoranų, į kurį pakviestas poetas mielai ateidavo.

Būsimasis kūrėjo biografas susidarė įspūdį, kad Cz. Miloszui visas jo gyvenimas dažnai atrodęs kaip nesibaigiantis maskaradas. „Dažniausiai jis jautėsi tarsi būtų prisidengęs kauke. Taip buvo galima charakterizuoti įvairius jo gyvenimo aspektus, tarkime, jo sąmoningą kovą dėl visuomeninės padėties“, – rašo A. Franaszekas Cz. Miloszo biografijoje ir mėgina atsakyti į klausimą, kodėl Cz. Miloszas tęsė šį kaukių vaidinimą šėliodamas, baimindamasis pasirodyti juokingas ir net ilgus metus maskavęs „savo egzistenciją patenkinto miesčionio apdarais“ ar siekdamas „suvaldyti vidinį chaosą“. Gal taip jis mėgino „apsisaugoti nuo fatališkos daugelio giminaičių, kurie daugiau ar mažiau buvo pamišę, lemties“.

Tačiau į šiuos klausimus kol kas neatsakyta. Galbūt atsakymus suras ateities kartos.

Parengė Rima KRUPENKAITĖ

LŽ archyvo nuotr.

www.lzinios.lt

Nuotraukoje: Cz. Miloszas ir jo kūryba – Vilniaus knygų mugės dėmesio centre

Kultūra , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra