Kodėl G. Kirkilas abejoja Valstybinės lietuvių kalbos komisijos išvada dėl asmenvardžių rašybos?

Autorius: Data: 2014-09-10 , 16:13 Spausdinti

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariui, šešėlinės vyriausybės švietimo ir mokslo ministrui Valentinui Stundžiui susidaro įspūdis, kad Seimo Pirmininko pavaduotojas, Europos reikalų komiteto pirmininkas socialdemokratas Gediminas Kirkilas siekia „prastumti“ savo  registruotą įstatymo projektą, siekiantį įteisinti tautinių mažumų atstovų pavardžių rašybą autentiškai be Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) išvados.

VLKK rug­sė­jo mė­ne­sį pa­skel­bė re­mian­ti ne­lie­tu­viš­ką pa­var­džių ra­šy­bą do­ku­men­tuo­se už­sie­nie­čių su­tuok­ti­niams, bet ne Lie­tu­vos len­kams.

„Vos Seimas gavo Valstybinės lietuvių kalbos komisijos išvadą, įvertinančią alternatyvius asmenvardžių rašybos įstatymo projektus socialdemokratas G. Kirkilas viešai prapliupo nepasitenkinimu: jam nesuprantama komisijos pozicija, kodėl neleidžiama tautinių mažumų atstovams pavardes rašyti autentiškai, jis tikisi, kad Lietuvos ir Lenkijos parlamentinėje asamblėjoje spalį pavyks kai kuriuos klausimus išspręsti“, – teigia V. Stundys.

Pasak jo, G.Kirkilas sako, jog kalbos komisija besąlygiškai turi patvirtinti jo įregistruotą įstatymo projektą, siekiantį įteisinti tokią rašybą visiems.

„G.Kirkilas žūtbūtinai siekia įsimintinai paminėti Lietuvos ir Lenkijos valstybių tarpvalstybinės sutarties dvidešimtąsias metines. Jam visai nė motais, kad toje sutartyje tekalbama apie rašybą pagal skambesį. Jam nusispjaut, kad Konstitucinis Teismas aiškiai nustatė, kad tik Valstybinė lietuvių kalbos komisija, profesionalų institucija, sprendžia pavardžių rašymo tapatybės dokumentuose klausimus, kad tik ji turi specialių žinių ir kompetencijos, kad įvertintų kokių nors siūlomų rašybos pokyčių įtaką lietuvių kalbos sistemai, savitumui ir kokybei“, – komentuoja parlamentaras.

Jo manymu, G.Kirkilas stoja į politinių pažadukų gretą, įtikėjusią, kad, apeinant Konstituciją, galima patenkinti vienos grupės užmačias.

V. Stundžio teigimu, atrodo, kad G.Kirkilas visai pasiklydo savo atsakomybės reikaluose ir kišasi į tuos sprendimus, kuriems jis paprasčiausiai neturi nei kompetencijos, nei kokių nors įgalinimų.  „Užuot daręs politinį spaudimą komisijai, G.Kirkilas pasiraitotų rankoves Europos reikaluose – šių dienų geopolitiniame kontekste ir nesibaigiančiuose konfliktuose čia begalės Lietuvai reikalingų darbų. Linkėčiau G.Kirkilui neskatinti Lietuvos lenkų rinkimų akcijos nepagrįstų lūkesčių ir tokiais savo siekiais neskaldyti visuomenės“, – sako TS-LKD frakcijos narys.

Tėvynės Sąjunga , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra