Ko bijo Rusija

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Dėl Lietuvos stojimo į Europos Sąjungą numatytų supaprastintų pasienio mainų vizų į Karaliaučiaus sritį gavimo tvarką pirmieji išbandė Mažosios Lietuvos žinovai – Enciklopedijų leidybos instituto vyresnysis mokslinis redaktorius dr. Algirdas Matulevičius ir Mažosios Lietuvos reikalų tarybos pirmininkas Vytautas Šilas. Pastarieji š. m. 1-ąją dieną rengėsi su 65-uoju gimtadieniu pasveikinti labai gerbiamą Karaliaučiaus krašte kleboną Anuprą Gauronską. Deja, kelionės išvakarėse Rusijos atstovybė Vilniuje pranešė, kad nei dr. A. Matulevičius, nei V. Šilas vizų negaus, nes jiems įvažiuoti į Rusijos Federaciją yra uždrausta.

Jau ne pirmą kartą rusų pusė blokuoja lietuvių intelektualų kontaktus su Karaliaučiaus srities lietuvių bendruomene. Dar 2001 m. kovo mėnesį į Tilžės lietuvių draugijos rengiamą dramaturgo ir filosofo Vydūno minėjimą su pranešimu (apie Vydūną ir lietuvių persekiojimus nacių laikais) vykęs Lietuvos Vydūno draugijos pirmininkas dr. Vacys Bagdonavičius rusų pasienio poste buvo sulaikytas iki minėjimo renginio pabaigos (tuo tarpu drauge vykusieji buvo iš karto praleisti). 2003 m. sausio pradžioje rusų pasienio kontrolės poste buvo išlaipintas į Tepliuvos lietuvių draugijos rengiamą Trijų karalių šventę vykusios grupės vadovas, Karaliaučiaus krašto piliakalnių ir senojo baltų tikėjimo šventaviečių žinovas R. Matulis (kiti grupės nariai praleisti).

Š. m. balandžio pabaigoje rusų pareigūnai pirmąsyk uždarė duris mūsų minėtam dr. A. Matulevičiui, vadovavusiam pedagogų grupės ekskursijai (grupė be vadovo praleista). Kaip ir R. Matulis, dr .A. Matulevičius po kelių valandų tardymo pasienio poste buvo išlydėtas atgal į Lietuvos Respublikos teritoriją be jokių paaiškinimų!

Susidaro įspūdis, kad visi, kas turi kompetencijos kalbėti apie lietuviškąją ikikarinio laikotarpio Karaliaučiaus krašto – pagrindinės Mažosios Lietuvos dalies – praeitį yra vertinami kaip pavojingi Rusijos vykdomai politikai asmenys. Kur garantijos, kad kitą kartą nebus užtvertas kelias norintiems padėti gėlių ant lietuvių literatūros klasiko Kristijono Donelaičio kapo tokiems Mažosios Lietuvos ekspertams kaip K. Donelaičio memorialo autorius dr. Napaleonas Kitkauskas, lietuvių kalbos istorijos autorius, akademikas Zigmas Zinkevičius, ar savaitraščio „Donelaičio žemė“ redaktorius Steponas Lukoševičius?

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra