Knyga apie lietuvininkus – dovana pagėgiškiams

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Pagėgių savivaldybės viešajai bibliotekai dr. Algirdas Matulevičius (Vilnius) atsiuntė Mažosios Lietuvos reikalų Tarybos išleistą naują knygą „Mažoji Lietuva: lietuvininkų kovos“.

Tai nedideliu tiražu išleistas leidinys, kuriame surinkti iškilių asmenybių straipsniai mums visiems reikšminga tematika. Tai liudijimai apie lietuvininkų siekius išlikti lietuviais protėvių žemėje, apie to meto Mažosios Lietuvos patriotų pastangas suvienyti Mažąją ir Didžiąją Lietuvą į vieningą valstybę. Pratarmėje knygos sudarytojas Vytautas Šilas sako: „Kuklus apimtimi ir tiražu, tačiau turiningas leidinys yra devynių autorių kolektyvinis darbas. Jame aptariama lietuvininkų (mažlietuvių) kultūrinė, socialinė ekonominė, apskritai tautinė padėtis vokiečių valdomoje Prūsijos valstybėje, siekis išlaikyti lietuvybę, Tilžės Akto atsiradimo aplinkybės, jo reikšmė ir įtaka Lietuvos valstybės raidai.“. Šioje knygoje rasime 1918 m. lapkričio 16 d. Prūsų Lietuvos tautinės komisijos Atsišaukimo „Lietuvininkai! Pabuskit! Klausykit! Padabokit!“ tekstą ir 1932 m. Prūsų Lietuvių Draugijų Tarybos Tilžėje Kreipimasis „Prūsų lietuvių balsas į lietuvių tautą“, o šios Tarybos pirmininku buvo – Vydūnas. Leidinyje publikuojami šios knygos mokslinio redaktoriaus dr. Algirdo Matulevičiaus „Lietuvininkai: nuo kultūrinės autonomijos iki prisijungimo prie Lietuvos valstybės“, V. Šilo, E. Simonaičio, V. Grubliausko, A. A. Gliožaičio, A. Juškos, D. Žalimo, A. Vitkaus straipsniai.

Savo laiškelyje Pagėgių bibliotekos darbuotojams dr. A. Matulevičius rašo: „<…>Mažosios Lietuvos reikalų taryba išleido knygą „Mažoji Lietuva: Lietuvininkų kovos <…>. Siunčiu ją kaip dovaną Pagėgių viešajai bibliotekai. Gerai prisimenu Jūsų ir visų pagėgiškių didelį susidomėjimą Mažosios Lietuvos enciklopedija, šiltus prasmingus susitikimus. Manau, kad Pagėgių krašto visuomenei bus įdomu paskaityti ir knygą apie lietuvininkų kovas <…>.

Pagėgiškių skaitytojų vardu, bibliotekos darbuotojų vardu dėkojame dr. A. Matulevičiui už šią dovaną, viliamės, kad Pagėgių bibliotekoje galėsime plačiau pristatyti šią knygą dalyvaujant autoriams. Džiugu, kad bibliotekos kraštotyros fondas pasipildė dar vienu svariu ir reikalingu leidiniu apie Mažosios Lietuvos patriotų siekius ir pastangas puoselėjant lietuvybę.

Nuotraukose:

1. Knygos viršelis
2. Dr. A. Matulevičius pagėgiškiams pristato Mažosios Lietuvos enciklopediją (2010 m.)

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra