Klaipėdos sukilimas – svarbus ir minėtinas įvykis Lietuvoje

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

2006 m. liepos 24 d. pranešimas VIR

Šiomis dienomis Lietuvos žiniasklaidoje pasirodė pranešimų, kuriuose 1923-ųjų Klaipėdos sukilimas apibūdinamas „okupacija“ ir tariamai šis įvykis nevertas skelbti kaip minėtinas Lietuvos istorijos kalendoriuje. Kai kurios visuomenės informavimo priemonės suteikia naują charakteristiką, tariamai pasiremdami „istorikų nuomone“, nors iš tikrųjų buvo pateikiama (pvz., LNK TV, 2006 07 22) tik viena nuomonė.

Siūlome susipažinti su Lietuvos mokslų akademijos nario eksperto prof. hab. dr. Antano Tylos pažyma.
„Lietuvos Respublikos Seime svarstytas atmintinų dienų sąrašo papildymas. Sąraše turėtų būti ir Sausio 15-oji, Klaipėdos krašto sukilimo paskelbimo data.

Vokiečių ordino nukariautos lietuvių žemės XX a. pradžioje turėjo siekių susivienyti atsikuriančioje modernioje Lietuvos valstybėje. 1918 m. lapkričio 30 d. Prūsų Lietuvos Tautinė Taryba priėmė nutarimą, „kad mes, lietuviai, čionai Prūsų Lietuvoj gyvenantieji, sudarome šito krašto gyventojų daugumą, reikalaujame mes, remdamies Vilsono Tautų paties apsisprendimo teise, priglaudimą Mažosios Lietuvos prie Didžiosios Lietuvos“.

Kitokiomis sąlygomis šis siekis iš dalies buvo įgyvendintas 1923 m. sausio 15 d. Klaipėdos krašto sukilimu, kurį rėmė Lietuvos valstybė ir dalis vietos gyventojų. Tokiu būdu Klaipėdos kraštas tapo Lietuvos Respublikos dalimi. Tai buvo patvirtinta 1928 m. Lietuvos sutartimi su Vokietija. O Klaipėdos krašto hitlerinė 1939 m. aneksija buvo prievartos aktas. Tarptautinėje praktikoje galiojo 1928 m. Lietuvos – Vokietijos sutartis. Klaipėdos kraštas nebuvo įtrauktas į Potsdamo konferencijoje sudarytą Karaliaučiaus sritį.

Todėl 1923 m. sausio 15 diena Lietuvos valstybei ir lietuviams yra tikrai reikšminga ir atmintina data. Jos turinį sudaro lietuvių tautos ilgametis siekis turėti Baltijos pakrantę su Klaipėda savo valstybės teritorijoje ir to siekio savo jėgomis realizavimas. Tą pačią dieną pagerbiami ir Klaipėdos krašto sukilime žuvę sukilėliai.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra