Klaipėdoje – svarbiausias istorikų renginys

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

2009 m. rugsėjo 10 d. prasidėjo ir šiandien Klaipėdos universitete (KU) tęsiasi Antrasis Lietuvos istorikų suvažiavimas „Tarp tradicijos ir naujų iššūkių: Lietuvos istorijos mokslas naujojo tūkstantmečio pradžioje“, į kurį suvažiavo ir dar atvažiuos visas Lietuvos istorikų žvaigždynas – Alfredas Bumblauskas, Alvydas Nikžentaitis, Česlovas Laurinavičius, Zigmantas Kiaupa, Irena Vaišvilaitė ir kt.
 
„Vakarų ekspresas“ Lietuvos nacionalinio istorikų komiteto prezidento A. Nikžentaičio paprašė patarti miestelėnams, į kuriuos susibūrimus jiems ypač verta nueiti.
 
„Planuodami Antrąjį Lietuvos istorikų suvažiavimą, mes galvojome ir apie visuomenę. Klaipėdiečius kviečiame į visas diskusijas, kurios tikrai bus suprantamos kiekvienam. Šis suvažiavimas – tarsi mugė, kurioje kiekvienas pagal interesus galės atrasti sau tinkamą „prekę“. Ir pranešimuose, ir diskusijose įvairiais aspektais bus aprėpiama ir Klaipėdos krašto tematika. Manau, kad orientacija į visuomenę pasiteisins, ir įvairiose sekcijose sulauksime ne tik istorijos mokslo grandų, bet ir miestelėnų“, – sakė A. Nikžentaitis.
 
Ką mes žinome ir kaip mes suvokiame praeitį? Be tradicinių temų, daug dėmesio bus skiriama pastaruoju metu populiarėjančiai istorinės praeities atminties tyrimų problematikai. Šis suvažiavimas – svarbiausias istorikų susiėjimas Lietuvos tūkstantmečio proga.
 
Suvažiavimo Klaipėdoje tematika suskirstyta į du polius – naujausių istorinių tyrimų Lietuvoje pristatymas, visų pirma skiriamas mokslininkų bendruomenei ir istorijos mokytojams, ir plenarinės diskusijos, kurios bus skiriamos ir įdomios ne tik istorikams, bet ir istorija besidomintiems klaipėdiečiams bei miesto svečiams.
 
Suvažiavimo darbe išryškės Klaipėdos miesto ir krašto istorijos motyvas. Sekcijoje „Klaipėdos sugrąžinimas į europinį kontekstą 1939 m. bus tyrinėjami 1939 m. kovo mėnesio įvykiai Klaipėdos krašte. Rugsėjo 11 d. KU Menų fakulteto salėje 14-17 val. vyksiančioje viešoje diskusijoje, kurią moderuos A. Nikžentaitis, bus aptariamas santykis su praeitimi Klaipėdos mieste.
 
Nemažiau intriguojančios bus ir kitos diskusijos. Suvažiavimo darbą rugsėjo 12 d. užbaigs A. Bumblauskas, kuris su kolegomis ieškos atsakymo į klausimą, ką reikia užmiršti ir prisiminti iš Lietuvos tūkstantmečio istorijos. Ši diskusija vyks Klaipėdos koncertų salėje nuo 16.30 val.
 
Suvažiavimo svečias yra profesorius Werner Paravicini – žymus Vokietijos istorikas, Vakarų Europos diduomenės žygių į Prūsiją ir Lietuvą tyrimų autorius. Pasak A. Nikžentaičio, tie diduomenės žygiai į Prūsiją buvo Lietuvos valstybės populiarinimas Europoje.
 
Programa:
 
Rugsėjo 11 d.
 
9–12 val. – Darbas sekcijose (Klaipėdos universitetas, Aula Magna, Herkaus Manto g. 84)
 
* Šiuolaikinė šaltinotyra: istorinė rekonstrukcija ir istoriko vaizduotė (Vadovas dr. Rimvydas Petrauskas, VU)
 
* Tapatybės XIX amžiaus Lietuvoje (Vadovas dr. Rimantas Miknys, LII)
 
* Vėlyvasis sovietmetis Lietuvoje: tyrimų būklė ir naujų prieigų galimybės (Vadovas dr. Arūnas Streikus, GRTC)
 
1417 val. Darbas sekcijose (Klaipėdos universitetas, Aula Magna, Herkaus Manto g. 84)
 
* Sukilimai, maištai, revoliucijos: istoriografinių tradicijų sankirtos (Vadovė dr. Ramunė Šmigelskytė–Stukienė, LII)
 
* Kaimyniniai iššūkiai mūsų praeities atminčiai ir pažinimui: tapatybės projektai, sąmonės kontrolė, sąvokų primetimas ir istorijos politika dabartinėje Rusijoje (Vadovas dr. Nerijus Šepetys, VU)
 
* Klaipėdos „sugrąžinimas į europinį kontekstą“ 1939 m. (Vadovė dr. Silva Pocytė, KU)
 
17 val. – Diskusija: Santykis su praeitimi Klaipėdos mieste
 
Moderatorius Alvydas Nikžentaitis
 
Dalyviai: Vladas Žulkus, Nijolė Laužikienė, Rasa Čepaitienė, Vasilijus Safronovas (Klaipėdos universitetas, Menų fakulteto salė, K. Donelaičio g. 4).
 
Rugsėjo 12 d.
 
9–12 val. – Darbas sekcijose (Klaipėdos universitetas, Aula Magna, Herkaus Manto g. 84)
 
* Lietuvos karo istorija: metodologines problemos ir ateities vizijos (Vadovas dr. Valdas Rakutis, VDU)
 
* Kai forma prilygsta turiniui: naratyvo likimas lietuvių istoriografijoje (Vadovas: prof. Egidijus Aleksandravičius, VDU)
 
1316 val. Darbas sekcijoje (Klaipėdos universitetas, Aula Magna, Herkaus Manto g. 84)
 
* Dailė istorijoje ir istorija dailėje (dr. Mindaugas Paknys, KFMI)
 
* Atminties kultūra (Vadovas: Alvydas Nikžentaitis, LII)
 
16.3018.00 val. Diskusija: Ką užmiršti ir ką prisiminti iš Lietuvos tūkstantmečio istorijos?
 
Moderatorius Alfredas Bumblauskas
 
Dalyviai: Antanas Kulakauskas, Ingė Lukšaitė, Zenonas Norkus, Nerijus Šepetys, Artūras Vasiliauskas (Klaipėdos koncertų salė, Šaulių g. 36)
 
18.30 val. – Suvažiavimo uždarymas
 
www.ve.lt
 
Nuotraukose:
 
1. A. Nikžentaitis penktadienį KU Menų fakulteto salėje moderuos diskusiją, kaip Klaipėda grąžinama į europinį kontekstą, o visos Lietuvos istorijos mėgėjų simpatijas pelnęs prof.  A. Bumblauskas su būriu istorikų Koncertų salėje svarstys, ką iš Lietuvos tūkstantmečio istorijos vertėtų užmiršti, o ką prisiminti tiesiog būtina
2. Prasidėjusiame Antrajame istorikų suvažiavime galėjai matyti daug istorijos grandų, tačiau Klaipėdos mokyklų istorikai jų pasiklausyti beveik nesusirinko

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra