Kita nuomonė dėl rinkimų rezultatų

Autorius: Data: 2011-03-08 , 10:47 Spausdinti

Gediminas PAVIRŽIS, Vilnius

Rinkimai į savivaldybes baigėsi, balsai suskaičiuoti, dėliojamos koalicijos, svarstomi įvairių partijų pasirodymai, perspektyvos. Vertinimai įvairiausi. Dažniausiai vertinami tik pastarieji rinkimai, kurių rezultatai nesulyginami su gautais ankstesniais metais vykusiuose rinkimuose, kas neatspindi esminių dalykų.

Nuo 1997 m. tris kadencijas buvau Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys, nuo 2007 metų Vilniaus rajono savivaldybės tarybos narys, tad visi rinkimų rezultatai, koalicijos, merai, vicemerai, tarybos narių perbėgimai iš frakcijos į frakciją, gerai atmenami. Kai palygini rinkimų rezultatus, krenta į akis tam tikri dėsningumai.

Nuo 1997m. konservatoriai ir liberalai beveik visada buvo koalicijoje. Bendras jų mandatų skaičius variavo nuo 22 iki 25 mandatų. Keisdavosi tik aritmetinis šių partijų narių mandatų skaičius. Tai rodo, kad  rinkėjų pozicija šiuo požiūriu mažai keičiasi.

Antra, kas įdomu, vilniečiai, šiuo atveju ir Vilniaus rajono žmonės, vertina pastovumą. Tai, nors patvirtina pirmasis pavyzdys, vis tik ši vilniečių pozicija dar labiau išryškėja kai susiskaldę liberalai, užuot šiemet Vilniuje gavę papildomai kokius keturis mandatus, nepraėjo nustatyto rinkiminio barjero, ir atvirkščiai, susijungę Vilniaus rajone, balsų neišbarstė ir gavo mandatą, ko neturėjo 2007m.

Panaši padėtis ir rusų tautinėse partijose. Kol Rusų sąjunga kartu su Piliečių aljansu į rinkimus 1997 m. ėjo kartu, iškovojo net 10 mandatų. Sekančiuose rinkimuose 2000 m. dėl ambicijų ir skirtingų pozicijų jų keliai išsiskyrė, nepraėjo rinkiminio barjero ir, paskaičiavus rinkėjų balsus, gautus Vilniaus mieste, užuot laimėję 4-5 mandatus, gavo nulį. Vėliau Piliečių aljansas Vilniuje rinkimuose nedalyvavo, o Rusų sąjunga gaudavo vietas.

Iš esmės dėl likusio to paties elektorato kovoja socialdemokratai ir naujai susikuriančios partijos, kurių rinkiminė sėkmė keičiasi. Sužibėję, išnyko socialliberalai, Tvarka ir teisingumas nuo pereitų rinkimų prarado 9 mandatus. Ir atvirkščiai, Darbo partija neturėjusi iki šiol vietų Vilniaus miesto taryboje, turės 8 tarybos narius. Panaši padėtis rinkimuose ir Vilniaus rajone. Rinkėjai aiškiai siunčia signalą jungtis į priešrinkimines koalicijas. Tai jau senai pribrendęs klausimas. Šių partijų sąrašuose didelė dalis kandidatų lenkų ir rusų tautybės piliečių, tad manyti, kad tai būtų sukurtas aljansas prieš Lietuvos lenkų rinkimų akciją (toliau – LLRA), kuo tikėtina, vėl skųstųsi LLRA veikėjai, būtų niekiniai.

Gana pastovus yra LLRA elektoratas. Šios partijos sąrašas nuo 1997m. savivaldos rinkimuose Vilniaus mieste gaudavo 5-6 mandatus. Analogiška situacija Vilniaus rajone, kur ši partija viena valdo, minimu laikotarpiu turėdama nuo 16 iki 23 mandatų. Sukurtas rinkimų blokas rodo, kad Valdemaras Tomaševskis suprato, jog partijos, XXI amžiuje veikiančios nacionaliniu pagrindu, galimybės ribotos ir neperspektyvios. Taukšti apie lenkų tautinės mažumos (Lietuvos Konstitucijoje vartojamas terminas – tautinės bendrijos) Lietuvoje diskriminavimą, kuo netiki, matyt, ir pats, gėdingas dalykas. Prisidėjus Piliečių aljansui, gerokai išsiplėtė elektoratas, kas leido per pastaruosius rinkimus Vilniaus mieste pelnyti 11 mandatų, o Vilniaus rajone išlaikyti turėtus mandatus.

Taip, Piliečių aljansas pridėjo nemažai svorio, tačiau gautas mandatų skaičius ar šio aljanso veikėjus tenkina? Juolab, daugelio politologų, kitų partijų, žurnalistų, kaip nekeista net LLRA vadovų, vertinime bei kalbose jis beveik neminimas. Laurai akcentuojami vien LLRA.

Dar keisčiau skamba, girdint tvirtinimus, kad tokie junginiai sveikintini, nes gina savo tautiečių interesus. Gal kas parodys, kur ir kada šių tautybių žmonės buvo nuskriausti, ar jaučiasi Lietuvoje blogiau, nei kitose valstybėse? Ar būdami kitų partijų Lietuvoje nariais, lenkų ar rusų tautybės žmonės ignoruoja ar būtų abejingi tautiečių interesams? Netikiu, kad tokiu būdu ugdoma ir stiprinama pilietinė visuomenė. Netikiu, kad tai tarnauja integraciniams procesams Lietuvoje.

Nuotraukoje: G. Paviržis

Rinkimai į savivaldybes , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra