Kijeve – tarptautinis projektas „Vėl kartu“, skirtas Žalgirio mūšiui

Autorius: Data: 2015-04-29 , 16:17 Spausdinti

2015 m. balandžio 27 d.  Kijeve, nacionalinio muziejaus ,,Sofija Kijevska” salėje ,,Chlybnia“  atidarytas tarptautinis istorinis – meninis projektas ,,Vėl kartu“, skirtas Žalgirio mūšiui. Ukrainiečiams ir užsienio šalių svečiams pristatomos dvi tarptautinės parodos iš Lietuvos ir Lenkijos.

Tai Lietuvos nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai Žalgirio mūšio 600–osioms minėjimo metinėms 2010 metais  parengta istorinė–dokumentinė paroda ,,Kaip tai atsitiko Didžiajame mūšyje… Žalgirio atodangos“, kurią parengė Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos muziejininkai, talkinami Vokietijos, Šveicarijos, Austrijos, Švedijos bei Čekijos mokslininkų ir kultūrininkų. Kijeve pristatoma 31 gausiai iliustruotas stendas, kuriuose apžvelgiamos istorinės kautynės, nulėmusios Lietuvos, Lenkijos bei viso šio Europos regiono likimą, Lietuvos ir Lenkijos sąjungos detalės, supažindinama su mūšio eigos schemomis, Žalgirio mūšio herojais, karo lauke paimtais trofėjais bei Žalgirio mūšio atmintimi XV–XVI a. šaltiniuose.

Lenkijos Varmijos–Mozūrų vaivadijos Švietimo ir kultūrinių iniciatyvų centro Olštyne nuo 2009 metų rengtų  tarptautinių tapybos plenerų Žalgirio tematika rinktinėje darbų kolekcijoje ,,Grunwald – Art“ pristatomi per šešis plenerus dailininkų iš Lenkijos, Lietuvos, Ukrainos, Vokietijos ir Rusijos sukurti geriausi darbai. Šiai parodai išleistas lietuvių, ukrainiečių ir lenkų kalbomis išleistas katalogas.

Atidarydamas parodas Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Marius Janukonis akcentavo, jog ,,Žalgirio mūšio atminimas atliko labai svarbų vaidmenį formuojant lietuvių, lenkų, ukrainiečių ir baltarusių istorinę atmintį. Kitoms Vidurio ir Rytų Europos tautoms mūšis tapo pavyzdžiu, kiek daug galima pasiekti suvienijus jėgas.“ Renginyje dalyvavęs profesorius Vytautas Landsbergis pažymėjo, jog ,,mūsų tautų vienybė tiek šiame Žalgirio mūšyje, tiek mūšyje prie Mėlynųjų Vandenų buvo bei yra svarbi ir dabartinėje situacijoje“.

Į renginį gausiai susirinkusiems svečiams – Ukrainos politikams ir  valdžios atstovams, įvairių šalių diplomatams, Ukrainos kultūros, meno organizacijų atstovams, visuomenės veikėjams, lietuvių ir lenkų bendruomenėms – koncertavo ukrainiečių muzikinis kolektyvas ,,Bandūra PRO“, kuris atliko viduramžių melodijas.

Projektą ,,Vėl kartu“, kuris tęsis iki 2015 m. gegužės 31 d., lydi  papildoma kitų renginių programa:

Balandžio 28 d. Ukrainos muziejininkams surengtas seminaras–diskusija, kuriame Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų ir Švietimo ir kultūrinių iniciatyvų centro Olštyne darbuotojai dalinosi patirtimi apie Lietuvos ir Lenkijos muziejų veiklą, finansavimo modelius, kultūros vertybių skaitmeninimo politiką ir t.t.

Balandžio 29 d. bus demonstruojamas A. Matonio sukurtas istorinis – dokumentinis filmas ,,1410. Žinomas nežinomas Žalgiris“.

Gegužės mėnesį bus surengtos trejos kūrybinės dirbtuvės vaikams ir jaunimui, kurias ves dalininkai iš Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos. Kelis vakarus vyks muzikinių kolektyvų koncertai.

Projektą organizavo ir iš dalies finansavo: Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ir kultūros ministerijos, Lietuvos  Respublikos ambasada Ukrainoje, Lietuvos kultūros institutas ir nacionalinis muziejus ,,Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai”; Lenkijos Respublikos ambasada Ukrainoje, Lenkijos institutas Kijeve, Lenkijos Varmijos–Mozūrų vaivadija bei  Švietimo ir kultūrinių iniciatyvų centras Olštyne; Nacionalinis muziejus ,,Sofija Kijevska“, galerija ,,Kalita Art Club“ ir meno žurnalas ,,Antikvar“.

Jurgis Giedrys

LR kultūros atašė Ukrainoje

Lietuva - Ukraina , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra