Ketvirtadienio kultūros istorijos vakaras: R. Žarskienės paskaita

Autorius: Data: 2011-03-01 , 08:26 Spausdinti

2011 m. kovo 10 d. 17 val. Lietuvos nacionalinio muziejaus salėje, Senajame arsenale, Arsenalo g. 3, dr. Rūta Žarskienė (Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas) skaitys paskaitą „Pučiamųjų instrumentų orkestrai Lietuvoje : tradicija ar modernybė?“.

Pučiamųjų orkestrai mums dažniausiai asocijuojasi su kariuomene ir tai nenuostabu, nes jau XVII a. yra minimi specialiai suformuoti kariniai pučiamųjų instrumentų orkestrai, o jų šaknys siekia kur kas senesnius laikus. Nuo XIX a. vidurio pučiamųjų orkestrai paplinta visame vakarų pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje. Pučiamųjų orkestrai ypač pamėgti Lietuvoje nepriklausomybės metais (1918–1940), mėgėjiški pučiamųjų kolektyvai steigiami ir sovietmečiu. XX a. pabaigoje Lietuvai vėl atgavus nepriklausomybę, įžvelgtina pučiamųjų orkestrų profesionalėjimo tendencija.

Istorinių šaltinių duomenimis, Žemaitijoje pučiamųjų instrumentų ansambliai jau 1870 m. grojo kaimo žmonių vestuvėse. 2004–2007 m. ekspedicijų duomenys patvirtino, kad  liaudiška pučiamųjų ansamblių tradicija šiame regione gyvuoja dar ir XXI a. pradžioje. Įvairios sudėties nedideli pučiamųjų instrumentų ansambliai groja laidotuvėse, metinėse, per atlaidus. Muzikantų tėvai dažniausiai taip pat buvę pūtikai, išmokė šio amato ir savo vaikus. Kiti išmoko pūsti iš kaimyno, tarnaudami tarybinėje kariuomenėje ir pan. Jų pučiamą repertuarą sudaro žemaičių kalnai, kitos religinės giesmės, taip pat maršai, valsai, polkos, fokstrotai. Atlikėjai dažniausiai groja iš natų, bet yra grojančių ir „iš klausos“.

Paskaitoje bus aptariami liaudiškos pučiamųjų instrumentų ansamblių / orkestrų tradicijos savitumai ir jos kaita. Bus keliamas klausimas: ar profesionaliosios muzikos instrumentai ir jais atliekama muzika gali būti laikoma liaudies tradicija, ar tik modernybės apraiška.

Lietuvos nacionalinis muziejus,

Ryšių su visuomene skyrius, tel. 212 0273 arba 262 9426

Lietuvos nacionalinis muziejus , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra