Ketvirtadienio kultūros istorijos vakaras: V. Ivanauskaitės-Šeibutienės ir V. Jocio paskaita

Autorius: Data: 2011-02-18 , 10:12 Spausdinti

2011 m. vasario 24 d. 17 val. Lietuvos nacionalinio muziejaus salėje, Senajame arsenale (Arsenalo g. 3) tautosakininkė Vita Ivanauskaitė-Šeibutienė ir istorikas Virginijus Jocys skaitys paskaitą „Karinės dainos ir jų istorinis kontekstas“.

Lietuvių karinės-istorinės dainos – tai folkloriniai kūriniai, savitai atspindintys įvairius istorinius įvykius ir lietuvių visuomenės gyvenimo reiškinius nuo kovų su kryžiuočiais laikų iki pat XX a. antrosios pusės: rezistencinių kovų, sovietinės okupacijos metų. Pagal gausumą ir populiarumą šios dainos lietuvių dainuojamojoje tautosakoje užima antrą vietą po vestuvinių dainų.

Nuo pat lietuvių karinių-istorinių dainų rinkimo ir tyrinėjimo pradžios jose buvo atkakliai ieškoma konkrečių istorinių įvykių ir realijų atspindžių bei iškilių asmenybių paminėjimo, kaip tai būdinga kaimyninių tautų istoriniam folklorui. Vis dėlto, žvelgiant iš platesnės folklorinių tyrimų perspektyvos, akivaizdu, kad gausesnių ir autentiškesnių tiesioginių sąsajų su konkrečiomis laiko realijomis atsiranda tik vėlyvosiose, sukurtose maždaug XIX–XX a., lietuvių karinėse dainose, o seniesiems klasikiniams šio žanro kūriniams būdingas apibendrintas poetinis istorijos įprasminimas, dažniausiai tiesiogiai nesusijęs su konkrečiais faktais. Tokia istorinio konteksto folklorinė perspektyva laikytina neabejotinu lietuvių karo dainų kūrybiniu savitumu.

Į daugiasluoksnę lietuvių liaudies karo dainų temą gilinsimės tiek primindami ne vieną šimtmetį besitęsiančius tyrinėjimus, tiek keldami šiuolaikiniams Lietuvos kultūros istorijos tyrimams aktualius klausimus. Kviesime diskutuoti apie dažnai netikėtus naujausių laikų karų ir karinės tarnybos atspindžius liudininkų atmintyje ir tradicinėje kūryboje. Bus demonstruojama vaizdinė medžiaga, susijusi su įvairių istorinių laikotarpių lietuvių karyba, klausysimės karo dainų garso įrašų.

Lietuvos nacionalinis muziejus, Ryšių su visuomene skyrius, tel. 212 0273 arba 262 9426

Lietuvos nacionalinis muziejus , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra