Ketvirtadienio kultūros istorijos vakaras: A. Juozaičio paskaita

Autorius: Data: 2012-01-23 , 15:33 Spausdinti

2012 m. sausio 26 d. 17 val. Lietuvos nacionalinio muziejaus salėje, Senajame arsenale (Arsenalo g. 3, Vilnius) paskaitą „Didysis Vilniaus Seimas“ skaitys filosofas dr. Arvydas Juozaitis.

Didysis Vilniaus Seimas vertinamas kaip pirmas ryškus bendros tautinės-valstybinės raidos etapas. Didysis Vilniaus Seimas dirbo 1905 m. lapkričio 21-22 (gruodžio 4-5) dienomis Vilniaus miesto salėje (dabartinė Nacionalinė filharmonija). Suvažiavime dalyvavo apie 2 000 lietuvių iš Lietuvos, Rusijos, Ukrainos, Lenkijos, Latvijos. Didžiojo Vilniaus Seimo dalyviai ir nutarė reikalauti Lietuvos autonomijos su Seimu Vilniuje, išrinktu „visuotiniu, lygiu, tiesiu ir slaptu balsavimu, neskiriant lyties, tautos ir tikėjimo“.

Šiam tikslui pasiekti buvo pabrėžta būtinybė vienyti visas Lietuvos politines jėgas ir jungtis bendrai kovai su kitomis Rusijos tautomis, ignoruoti carinės valdžios įstaigas ir nepaklusti įstatymams. Suvažiavimo dalyviai taip pat pabrėžė lietuvių kalbos ir tautiško švietimo svarbą. J. Basanavičius,vienas iš šio suvažiavimo iniciatorių, atidarydamas Seimą kreipėsi į susirinkusiuosius šiais žodžiais:

„Guodojami tautiečiai ir tautietės! Vardan Organizacijos Komiteto, apsiėmusio sukviesti pirmąjį lietuvių suvažiavimą Vilniuje, sveikinu jus visus širdingai, čion, prosenoviškoje Lietuvos sostapylėje, susirinkusius, linkiu jums viso labo ir geriausios, pasekmingiausios kloties jūsų darbuose ir nutarimuose. Nuo Vytauto laikų, kada čion jo kunigaikštiškame dvare ir šitame mieste viešpatavo lietuvių kalba, beveik po 500 metų čion viešai lietuviškai, rodos, nekalbėta.“

Lietuvos nacionalinis muziejus, Ryšių su visuomene skyrius, tel. 262 9426

Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Nuotraukoje: Dr. A. Juozaitis

Lietuvos nacionalinis muziejus , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra