Kelionės tikslas – saugomos teritorijos

Autorius: Data: 2013-09-24 , 15:44 Spausdinti

Kai vieni burnoja dėl atėjusio rudens, kiti naudojasi kiekviena galimybe pasidžiaugti gamtos teikiamomis rudens gėrybėmis. Dažnai šių trumpų „pabėgimų“ tikslu tampa saugomos šalies teritorijos: nacionaliniai ir regioniniai parkai, draustiniai, valstybiniai rezervatai. 

Jų tvarkymas vykdomas VSTT prie AM, o finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. Įrengiama vis daugiau pėsčiųjų ir dviračių takų, tvarkomi privažiavimai, statomi informaciniai stendai, atnaujinami lankytojų centrai ir jų vidaus ekspozicijos ir t. t.

Piliakalniai vėl primena praeities didybę

Dar visai neseniai žiniasklaidoje pasirodydavo žinutės apie tai, kad keturračių motociklų vairuotojai ir poilsiautojai niokoja piliakalnius. Lietuvos praeitį menančios vietovės ilgą laiką buvo nesutvarkytos. Pavyzdžiui, dažnai į piliakalnių viršūnę būdavo kopiama iš bet kurios vietos, o ne specialiais, lipimui pritaikytais takais, viršuje nebuvo nei apžvalgos aikštelių, nei suolelių. Tačiau dabar daugelio piliakalnių lankytojai gali ir neatpažinti, ypač jei lankėsi senokai. Daugelis jų sutvarkyti: ne tik išgenėti medžiai ir krūmai, bet ir pritaikyti poilsiui bei turizmui. Tarp tokių galima paminėti Panemunių regioniniame parke esantį Seredžiaus piliakalnį, Salantų regioniniame parke Minijos apsuptyje pūpsantį Kartenos piliakalnį, Varnių regioninio parko pasididžiavimą Šatrijos piliakalnį, Pagramančio regioniniame parke stūksantį Pagramančio piliakalnį.

Modernūs Lankytojų centrai

Ne vienas turistas savo kelionę po saugomas šalies teritorijas pradeda nuo lankomame parke esančio Lankytojų centro, kuriame gali gauti informacijos apie lankytinas vietas, susipažinti su vietos gamtos ir kultūros įvairove, sužinoti, kokiais maršrutais būtų įdomiausia keliauti. Pastaraisiais metais Lankytojų centrai yra modernizuojami, juose įrengiamos interaktyvios ekspozicijos. Galima sakyti, kad vyksta savotiškos originalumo varžytuvės lenktyniaujama, kuriam centrui pavyks labiau nustebinti keliautojus. Šiuo metu kuriamos vidaus ekspozicijos Labanoro, Metelių ir Panemunių regioniniuose parkuose bei Žemaitijos nacionaliniame parke.

Originaliausias projektas Anykščiuose?

Jei rinktume populiariausią savaitgalio maršrutą, tai Anykščių regioninis parkas būtų tarp lyderių. Vieni į jį traukia aplankyti tokių garsių turistinių objektų kaip Puntuko akmuo ar Laimės žiburys, kiti – norėdami pasigrožėti gamta. Ir ne tik Antano Baranausko aprašytu Anykščių šileliu, ne mažiau žavi ir Rubikių ežeras ar iš žemės trykštantis paslaptingas „Karalienės liūno“ vandens šaltinis.

Jei rinktume originaliausią projektą, įgyvendinamą saugomose šalies teritorijose ES lėšomis, tai Anykščių regiono negalėtume nepaminėti. Būtent čia keliautojams bus siūloma pasivaikščioti medžių viršūnėmis. 300 metrų ilgio medžių viršūnėmis vingiuojantis takas leis pakilti ir Anykščių apylinkėmis pasigrožėti net iš 36 metrų aukščio. Takas bus pritaikytas neįgaliesiems ir bus vienas pirmųjų medžių lajų takų Rytų Europoje. Darbus planuojama baigti kitų metų pabaigoje.

Straipsnis publikuotas Balsas.lt

www.vstt.lt

Nuotraukoje: Sutvarkytas Seredžiaus piliakalnis

Parkai , , , , , , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra