Kelionės partizanų takais driekėsi per visą Biržų rajoną

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Siekdama išsaugoti istorinę atmintį, padėti moksleiviams ir istorijos mokytojams susipažinti su kovų vietomis, žmonių pastatytais paminkliniais akcentais, išgirsti dalyvių ar liudininkų pasakojimus, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga (LPKTS) kiekvienais metais dviejose partizanų kovų apygardose rengia žygius „Partizanų kovų takais“. Ši išvyka į Biržus buvo 20-oji.
 
Žygiuose dalyvauja buvę Lietuvos laisvės kovų dalyviai, partizanai ir moksleiviai iš visos Lietuvos. Į žygį vykstama savo transportu.
 
Šių metų rugsėjo 24 d. žygis „Algimanto apygardos partizanų takais“ vyko ir Biržų rajone.
 
Kelionė prasidėjo Pabiržėje. Čia atvyko keli šimtai mokinių, buvusių partizanų ir tremtinių, istorijos gerbėjų iš Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Panevėžio, Biržų. Juos pasveikino ir biržietiškos duonos kepalą įteikė LPKTS Biržų filialo pirmininkė Danguolė Žiūkienė, kuri trumpai priminė ir kunigo Antano Balaišio nuopelnus Pabiržei.
 
Pabiržės bendruomenės pirmininkė Genovaitė Valeckienė svečius pavaišino ūkininko Teodoro dovanotais obuoliais ir nustebino lakūno Gedimino Venckaus dovanota puokšte. Tremtinių choras „Tremties aidai“ atliko 1947 m. sukurtą pabiržietišką dainą apie tą tragišką ir nelengvą laikmetį, apie Gerkiškių kalnelį.
 
Pirmiausiai žygeiviai aplankė Gerkiškių rezistentų kapavietę, kur palaidoti 78 žuvę partizanai. Po to – paminklą Biržuose, Švyturio gatvėje, kur amžinojo poilsio atgulė 73 partizanai. Čia prie svečių prisijungė ir moksleiviai iš Biržų mokyklų.
 
Prie kryžiaus 15-ai žuvusių šio krašto partizanų Suosto kaime svečių laukė mokiniai iš Germaniškio mokyklos, skambėjo „Atžalyno“ mokyklos jaunųjų šaulių dainos, nuaidėjo trys šūvių salvės partizanų garbei.
 
Vėliau Biržuose visų laukė, ko gero, pagrindinis šios kelionės įvykis – buvo atidengtas ir Papilio klebono V.Liuimos pašventintas paminklas paskutiniam Pilėnų tėvūnijos vadui Steponui Giedrikui.
 
Papilyje pagerbti 43 žuvę Papilio apylinkių partizanai. Savo prisiminimais pasidalijo 2001 metų paminklo rekonstrukcijos autorius, buvęs politinis kalinys Algimantas Urbštas ir vienas kelionės iniciatorių, medžiagos apie Papilį rinkėjų Bronius Skauterė.
 
Grįžę į Biržus, visi žygio dalyviai pasuko į Astravą, kur prisiminė 1941 m. besitraukiančių bolševikų nukankintus birželio mėnesio sukilėlius.
 
www.lrytas.lt
 
Nuotraukose:
 
1. Biržuose buvo atidengtas ir Papilio klebono V. Liuimos pašventintas paminklas paskutiniam Pilėnų tėvūnijos vadui Steponui Giedrikui
2. Centre stovi S. Giedriko duktė Aldona ir mama Liucija

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra