Kelias iš šventoriaus bus iškeltas

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Kretingalės evangelikų liuteronų bažnyčios teritorijoje sovietmečiu įrengtas kelias turi būti uždarytas. Nebekyla abejonių, kad jis nutiestas ant žmonių kapų. Tai įrodė lapkričio mėnesį atlikti archeologiniai žvalgomieji tyrimai.
 
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu sudaryta darbo grupė pasitarime svarstė, kur galėtų būti naujas kelias.
 
Atlikti archeologiniai tyrimai
 
Istoriniuose šaltiniuose minima, kad šventorius apie medinę Kretingalės bažnyčią susiformavo dar XVII amžiuje. 1992 m. atlikti archeologiniai žvalgomieji tyrimai įrodė, kad čia XVII ir XVIII a. laidoti žmonės. Siekiant nustatyti buvusio šventoriaus tvoros pamatų vietą, Kretingos muziejaus archeologijos skyriaus vedėjas Donatas Butkus praėjusių metų lapkritį atliko archeologinius tyrimus ir aptiko XIX–XX a. sandūros akmeninius pamatus, rištus moliu.
 
Lauko riedulių pamatai yra šventorių juosusios tvoros liekanos, užpiltos žvyru ir juodžemiu XX a. antroje pusėje. Kelią būtina iškelti iš kapinių teritorijos. Tai reglamentuoja ir paveldosaugos teisės aktai.
 
Svarstyti trys variantai
 
Darbo grupės, kuriai vadovauja savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Ligita Liutikienė, veikloje kviesti dalyvauti ir UAB „Agrovet“, Gargždų vartotojų kooperatyvo, Kretingalės evangelikų liuteronų parapijos, miestelio bendruomenės atstovai, žemėtvarkos ir paveldosaugos specialistai. Susirinkusieji į pasitarimą ieškojo alternatyvių vietų naujam keliui. Buvo pasiūlyti trys variantai.
 
Vienas iš jų – kelią tiesti tarp Gargždų vartotojų kooperatyvo parduotuvės ir UAB „Agrovet“ pastato. Kooperatyvo direktorė Janina Jurkuvienė šiam pasiūlymui neprieštaravo.
 
Kretingalės seniūnijos seniūnas Vytautas Gūžas suabejojo, ar kelią minėtoje vietoje bus įmanoma įrengti, ar siaurame plote išsiteks specialiųjų tarnybų automobiliai ir kitos didelių gabaritų mašinos. Visa tai paaiškės savivaldybės administracijos Statybos ir kelių priežiūros skyriui parengus pravažiavimo tarp kooperatyvo ir „Agrovet“ parduotuvių schemą.
 
Siekia suformuoti miestelio centrą
 
Kretingalės miestelio gyventojai – Tarybos narys Gerardas Liorenšaitis, bendruomenės pirmininkas Saulius Paukštys, evangelikų liuteronų parapijos kunigas Saulius Varanavičius teigė, jog norint suformuoti miestelio centrą, kad bažnyčia būtų pagrindinis akcentas, kito kelio nėra – reikia iškelti kooperatyvo parduotuvę ir sutvarkyti teritoriją. Parduotuvės vietoje atsirastų galimybė nutiesti naują kelią.
 
Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio vedėjas Naglis Puteikis pritarė kretingališkiams: „Turi būti atkurta klasikinė miestelio architektūrinė–urbanistinė struktūra. Kretingalėje yra gražus centras su bažnyčia. Paminklosaugine prasme teisinga ir logiška būtų iškelti taip vadinamą kioską, kuris patenka į bažnyčios apsaugos zoną, atkurti bažnyčios aikštę, simboliškai pažymėti buvusių kapinių ribas. Tai turėtų tapti vieša vieta žmonių susirinkimams“.
 
Kooperatyvo direktorė pareiškė, jog nesutinka iškelti parduotuvės. Šis klausimas bus svarstomas tik pateikus konkrečius pasiūlymus. Seniūnijos seniūnas informavo, kad miestelyje yra laisvos valstybinės žemės, todėl per šią savaitę suderinus su žemėtvarkos specialistais bus pasiūlytos potencialios vietos, kur galėtų persikelti kooperatyvo parduotuvė.
 
Problemą tikimasi išspręsti taikiai
 
Dar viena alternatyva – kelias iš Plikių, tačiau kaip tvirtino kretingališkiai, jis yra sunkiai pravažiuojamas, ypač šaltuoju metų laiku. Norint jį sutvarkyti, ko gero, reikėtų daug investicijų. Nuspręsta paskaičiuoti šio kelio įrengimo kaštus, kad ateityje būtų priimtas geriausias sprendimas.
 
Artimiausiu metu Gargždų vartotojų kooperatyvui bus pateiktas rajono savivaldybės vadovų pasiūlymas dėl kitų vietų miestelio centre, kur galėtų persikelti kooperatyvo parduotuvė, ir bendru sutarimu tikimasi išspręsti Kretingalės problemą.
 
www.ve.lt
 
Nuotraukoje: Kretingalės evangelikų liuteronų bažnyčia

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra