Kaziui Ėringiui 100 metų – Lietuvos laisvinimo veiklos liudijimai

Autorius: Data: 2021-05-12 , 07:02 Spausdinti

Kaziui Ėringiui 100 metų – Lietuvos laisvinimo veiklos liudijimai

Amerikos lietuvių tarybos (ALT) kasmetinė Pavergtų tautų demonstracija Čikagos Dauntaune. Priekyje stovi Kazys Ėringis. 1988 m. birželio 14 d. LMAVB RS F335-1987

www.voruta.lt

2021 m. balandžio 16 d. sukako 100 metų, kai gimė lietuvių tautai, valstybės istorijai ir mokslui svarbus žmogus – ekologas, visuomenės veikėjas Kazys Ėringis.  Visuomenei Kazys Ėringis žinomas kaip garsus mokslininkas ekologas, parašęs monografijų, paskelbęs daugybę mokslo straipsnių bei praktinių rekomendacijų.  

Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje parengta Kazio Ėringio fondo dokumentų paroda „Mūru stokim už Nepriklausomą Lietuvą…“ (K. Ėringis). Kazio Ėringio Lietuvos laisvinimo veiklos liudijimai“. Parodos medžiaga  atskleidžia dar vieną ypač svarbią mokslininko gyvenimo ir veiklos sritį – Lietuvos laisvinimo, propagandinę bei kultūrinę veiklą JAV, kur Profesorius 1981 m. pasitraukė dėl politinių sovietinės uzurpacijos priežasčių, turėdamas viltį, jog laisvame pasaulyje jis galės daugiau nuveikti Lietuvos laisvės labui.

Profesoriaus pabėgimas, atvykimas į JAV ir aktyvus įsitraukimas į politinę veiklą aprašomas jo dienoraštyje, kuris atskleidžia nepaprastą žmogaus drąsą ir ryžtą pabėgti iš už geležinės uždangos ir atsidurti laisvoje šalyje, kurioje gali skleisti savo tiesą ir laisvą mintį. Tiesos skleidimas nepriklausomam pasauliui vyko įvairiais būdais. Tai, pirmiausia, K. Ėringio paskaitos ir straipsniai, kurias jis skaitė važinėdamas po JAV ir Kanadą. Tokie straipsniai, kaip „Lietuvių išeivijos įsipareigojimai Lietuvai“ ir kt. parodo, kokia svarbi buvo išeivijos veikla – jie naujais duomenimis grindė lietuvių tautos ir valstybės okupacinę būklę, sovietų vykdomos okupacinės politikos ir prieš žmogiškumą nukreiptus nusikalstamus žiaurumus.

 

Ėringis, Kazys. Mūru stokim už Nepriklausomą Lietuvą: okupacinio režimo žemių sausinimo miglos, tikrovė ir grėsmė. 1982 m. LMAVB RS F335-186

Kitas tiesos skleidimo būdas – įvairūs memorandumai ir laiškai tuometiniams pasaulio lyderiams. Prof. K. Ėringis buvo daugelio memorandumų dėl SSRS vykdomos Lietuvos okupacinės politikos sumanytojas. Parodoje rodomi laiškai SSRS KP Generaliniam sekretoriui Michailui Gorbačiovui, JAV Prezidentui Džordžui Bušui, Lietuvos atstovui Vašingtone Stasiui Lozoraičiui.
Aktyvią K. Ėringio veiklą Vyriausiojo Lietuvos išlaisvinimo komiteto (VLIK’o), Lietuvos laisvės lygos (LLL), Amerikos lietuvių tarybos (ALT) išeivijos organizacijose iliustruoja gausi nuotraukų galerija.

Pozityvi  to meto Kazio Ėringio veikla teikė daug vilčių ir buvo svari, kovojant su sovietinėmis užmačiomis.

Dar daugiau sužinoti apie šio lietuvių tautai, valstybės istorijai, mokslui svarbaus žmogaus gyvenimą ir darbus  parodos autoriai kviečia Vrublevskių bibliotekos virtualių parodų portale http://eparodos.mab.lt/s/muru-stokim-uz-nepriklausoma-lietuva

Parodos rengėjai ir tekstų autoriai – Rūta Kazlauskienė, Mindaugas Simanavičius
Redaktoriai –  dr. Artūras Judžentis, dr. Giedrė Miknienė
Dokumentus skaitmenino – Laurynas Marcinkevičius, Alfredas Kulingauskas
Medžiagą internete pateikė – Audronė Steponaitienė

Kultūra Parodos ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra