Kauno rajone įamžintas tremtyje žuvusių mokytojų atminimas

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

 
Paminėjus Tarptautinę mokytojų dieną, prie Garliavos vidurinės mokyklos antradienį (2010 10 05) atidengtas paminklinis akmuo tremtyje sušaudytam Garliavos pradžios mokyklos vedėjui Adomui Mitkui – vietos šaulių kuopos vadui, koordinavusiam skautų, jaunalietuvių ir pavasarininkų veiklą, bei visiems Kauno rajono mokytojams – tremties aukoms.
 
Po iškilmingo paminklo (jo autorius – garliaviškis skulptorius Kęstutis Lanauskas) atidengimo ir pašventinimo, mokyklos aktų salėje surengta istorijos pamoka bei atidarytas šios švietimo įstaigos muziejus.
 
Iškilmėse dalyvavo gausus būrys svečių – Adomo Mitkaus anūkė Ramunė Malinauskaitė, Kauno rajono savivaldybės meras Valerijus Makūnas, politikai, administracijos atstovai, Garliavos mokyklos pirmosios laidos abiturientas poetas Robertas Keturakis, aktorė Olivija Dautartaitė, Vytautų klubo prezidentas Vytautas Vasiliauskas ir kiti.
 
„Senelio aš nepažinojau, dar nebuvau gimusi, o atsiminimus apie jį išgirdau, tik Lietuvai atgavus nepriklausomybę“, – prisiminimais dalijosi R. Malinauskaitė.
 
Dar yra nemažai garliaviečių, kurie su didele pagarba prisimena prieškarinės mokyklos direktorių A. Mitkų, jo žmoną mokytoją Oną Mitkuvienę, iš pradžių dirbusią Jurginiškių pradinėje mokykloje.
 
Adomas ir Ona Mitkai dažnai rengdavo popietes vaikams ir vakarus suaugusiesiems, valstybinių švenčių minėjimus bei šventines eitynes. Už vadovavimą Garliavos šaulių kuopai, už dalyvavimą Lietuvos mokytojų suvažiavime ir V. Kudirkos „Tautiškos giesmės“ giedojimą 1941 m. birželio 14 d. direktorius, jo žmona ir dvi paauglės dukrelės Laima ir Vytauta buvo ištremti į Sovietų Sąjungą. Adomas Mitkus išvažiavo pirmuoju ešelonu, žmona ir dukros – antru. Padalyta šeima dar spėjo apsikeisti keliais laiškais, o žmona ir dukros, nors ir pačios neturėjo ką valgyti, nusiuntė kelis siuntinius. 1942 metais rugpjūtį vienas siuntinys grįžo atgal su paaiškinimu, kad gavėjas išvykęs.
 
Vėliau žmona sužinojo, jog 1942 m. rugpjūčio 22 d. A. Mitkus buvo sušaudytas Sverdlovsko lageryje. Čia nežinomame kape ir ilsisi jo palaikai. Ramunės Malinauskaitės mama Laima iš Altajaus pabėgo, grįžo į Lietuvą. Po kurio laiko traukiniu į Tėvynę parvažiavo ir Ona Mitkuvienė su jaunėle dukra. Po kelių dešimtmečių A. Mitkaus dukros iš sovietinės valdžios gavo dokumentą, kad tėvas yra reabilituotas, vadinasi, visa šeima, kaip ir daugelis Lietuvos žmonių, nukentėjo be kaltės.
 
Pasak Kauno rajono mero patarėjos Vilmos Kasperavičienės, Adomas Mitkus ne tik dirbo pedagoginį darbą ir vadovavo pradinei mokyklai, bet buvo aktyvus visuomenininkas ir miestelio bendruomenės narys, gyvenimą skyrė jaunajai garliaviečių kartai ugdyti.
 
www.lrytas.lt

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra