Kauno arkivyskupas S. Tamkevičius: „Kam sovietmečiu buvo gerai – tiems reikia prisiminti vergus“

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

„Jei žmogus šiandien mąsto – jis yra laisvas ir gali susikurti sau gerą gyvenimą. Tik pamėginkim savo vietoje, savo darbe patys būti šviesos spindulėliais“, – taip Anykščių sakralinio meno centre susirinkusiems anykštėnams kalbėjo buvęs sovietų politinis kalinys, Kauno arkivyskupas Sigitas Tamkevičius.
 
Kauno arkivyskupas buvo atvykęs į Anykščius paminėti monsinjoro Alberto Talačkos (1921-1999), tris dešimtmečius atidavusio Anykščių parapijos sielovadai, 89-ąjį gimtadienį. A. Talačkos sukaupta meno kolekcija ir biblioteka tapo pagrindu šiame mieste atidaryti Sakralinio meno centrą ir jame organizuoti kamerinius renginius.
 
Paskaitą „Laisvės dovana ir jos iššūkiai dabartinėje Lietuvoje“ skaitęs arkivyskupas prisiminė ir asmeninius išgyvenimus, kai 1983 m. sovietinio saugumo buvo areštuotas ir, vežamas į Rytus, negalėjo nė įsivaizduoti, kad jau po septynerių metų Lietuva bus laisva. Jis prisipažino vien tik tikėjęsis, kad po dešimties nelaisvės metų grįš į Lietuvą ir galės dar nors vienerius metus skirti rezistencijai – kol vėl bus suimtas ir ištremtas.
 
„Kai mane, 1989 metais parvažiavusį traukiniu į Vilnių, geležinkelio stotyje pasitiko su Lietuvos trispalvėmis, išgyvenau tikrąjį laisvės pojūtį. Kai kam nors jį taip tenka išgyventi – tam jau niekuomet nekils minčių iškeisti laisvę į ką nors kitą, bėgti kitur laimės ieškoti“, – sakė dvasininkas.
 
Svečias apgailestavo, kad laisvę imta tapatinti su gerove, o tai ne tik klaidingas, bet ir pavojingas suvokimas: „Laisvė nėra garantas, kad bus geriau gyventi, ji yra tik galimybė rinktis tarp gėrio ir blogio. Laisvė suteikia galimybę ir kurti, ir griauti, ją gauna ir gerieji, ir nusikaltėliai.“
 
Pasak S. Tamkevičiaus, tie, kas sovietmečiu nesipriešino valdžiai, kas tuo metu Lietuvoje jautėsi laisvesni ir sotesni, pirmiausiai turėtų prisiminti vergus.
 
Taip dvasininkas pavadino milijonus žmonių, tarp jų ir save, kurie buvo suimti ir ištremti, mito atliekomis ir veltui dirbo tik tam, kad kitiems būtų sukurtas sotesnis gyvenimas. „Niekur pasaulyje gėrybės iš dangaus nekrenta – jos sukuriamos tik žmogaus protu ir rankomis,“ – sakė svečias, akcentuodamas, kad tik ši nematoma kalinių ir tremtinių armija sukūrė sovietinės gerovės vaizdą.
 
Šiuolaikiniu laisvės iššūkiu Kauno arkivyskupas pavadino bėgimą iš Lietuvos. Jis pripažino neišvengiamu vien tik važiavimą užsidirbti pragyvenimui, kai žmogui nėra kitokio pasirinkimo: „Kas palieka Lietuvą iš neapykantos savo kraštui – tiems aš pasiūlyčiau pagalvoti: ar jūs patys mylite kitus, ar jūs darote jiems gera, jei to paties iš kitų ir sau tikitės?“
 
Svečias geru žodžiu prisiminė monsinjorą A. Talačką – pavadino jį vienu iš šviesiausių sovietinio laikotarpio Panevėžio vyskupijos dvasininkų.
 
Autoriaus nuotr.
 
www.lrytas.lt
 
Nuotraukoje: Anykščių sakralinio meno centre Kauno arkivyskupas S. Tamkevičius dalijosi laisvės pojūčiais

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra