Kauno apskrities šauliai ir bajorai pasirašė bendradarbiavimo sutartį

Autorius: Data: 2013-02-21 , 15:16 Spausdinti

2013 m. vasario 3 d. rytą Lietuvos šaulių sąjungos Kauno apskrities Vytauto Didžiojo šaulių 2-osios rinktinės šauliai (KAVDŠ) bei Kauno apskrities bajorų draugijos nariai, Vytauto Didžiojo karo muziejaus darbuotojai, Lietuvos sąjūdžio Kauno skyriaus atstovai, miesto gyventojai susirinko į Šv. Jurgio Kankinio (pranciškonų) vienuolyno bažnyčią, kad dalyvautų šv. Mišių apeigose ir paminėti 1863 m. sukilimo 150-ąsias metines.

Kauno apskrities bajorų draugijos vadovas Kauno ceremonmeisteris Kęstutis Ignatavičius pasveikino visus su Lietuvai reikšmingo sukilimo 150-osiomis metinėmis ir pristatė garbius svečius: Lietuvos Respublikos seimo narį profesorių Arimantą Dumčių, Kauno miesto merą Andrių Kupčinską, Lietuvos šaulių sąjungos vado pavaduotoją Gintautą Zaurą, Lietuvos šaulių sąjungos KAVDŠ 2-osios rinktinės vadą Minvydą Mikalauską, Lietuvos Sąjūdžio Kauno skyriaus pirmininką Raimundą Kaminską ir kitus.

Lietuvos pranciškonų provinciolas kunigas brolis Astijus Kungys OFM savo kalboje kalbėjo apie tikėjimo ir laisvės sampratą, suvokimą bei jo esmę. Šv. Mišias aukojo Šv. Jurgio Kankinio (pranciškonų) vienuolyno gvardijonas, šaulys, žurnalo „Trimitas“ redakcinės kolegijos narys, kunigas, brolis Saulius Paulius Bytautas. Po jų Vytauto Didžiojo Karo muziejaus darbuotojas doc. Algimantas Daugirdas perskaitė pranešimą apie 1863-1864 m. sukilimą. Pranešime pabrėžė Lietuvos bajorijos vaidmenį bei indėlį sukilime ir kovoje už Lietuvos valstybingumą. Sugiedojus „Tautišką giesmę“ žuvusieji sukilimo dalyviai buvo pagerbti tylos minute. Renginio dalyviams atkartojus Kauno apskrities bajorų draugijos vadovo Kęstučio Ignatavičiaus pagarsintą 1863 m. sukilėlių šūkį – „Už jūsų ir mūsų laisvę“ ir šių dienų bajorišką obalsį – „Tiesa – Garbė – Orumas“, Kauno apskrities bajorų draugijos vadovas Kęstutis Ignatavičius ir Lietuvos šaulių sąjungos Kauno apskrities Vytauto Didžiojo šaulių 2-osios rinktinės vadas Minvydas Mikalauskas pasirašė bendradarbiavimo sutartį. Šią sutartį savo parašu patvirtino Pranciškonų vienuolyno kunigas S. P.  Paulius Bytautas. Kauno meras A. Kupčinskas pasveikino visus su Lietuvai istoriškai svarbaus sukilimo 150-osiomis metinėmis ir savo pasisakyme pabrėžė, kad tokios pasirašytos bendradarbiavimo sutartys vienija bei stiprina mūsų valstybę ir tautą. Ryškiu šio renginio akcentu buvo ir tai, kad buvusio Lietuvos krašto apsaugos ministro ir LŠS Centro valdybos pirmininko, garsios bajorų giminės atstovo generolo Teodoro Daukanto vaikaitis Rimantas Gineitis lyg ir sujungęs Lietuvos bajorus bei šaulius, davė šaulišką priesaiką ir papildė Lietuvos šaulių gretas. Šv. Mišių ir renginio metu giesmes atliko Vytauto Didžiojo bažnyčios choras „Cantate Domino“ vadovas Rolandas Daugėla, kitus kūrinius grojo garsus saksofonistas Petras Vyšniauskas su sūnumi trimitininku Dominyku.

Kauno karo istorijos rekonstrukcijos klubo nariai iš XIX amžiaus pavyzdžio patrankos atliko tris salves – „Už sukilėlius“, „Už laisvę“ ir „Už visus žuvusius ginant Lietuvos Nepriklausomybę“. Pasibaigus oficialiąjai daliai visi buvo pakviesti į vienuolyno svečių menę pasivaišinti šaulių išvirta kareiviška koše ir karšta arbata. Vaišių metu savo repertuaro kūrinius atliko V. Kursos vadovaujamas KAVDŠ vokalinis vyrų ansamblis „Trimitas“.

Galbūt kai kas suabejojo dėl šios pasirašytos sutarties reikšmingumo, tačiau nereikia pamiršti, kad 1919 m. steigiant Šaulių sąjungą, šios organizacijos steigime, o vėliau ir jos veikloje dalyvavo istoriškai garsių bajorų giminių atstovai. Pirmiausia reikėtų paminėti Šaulių sąjungos įkūrėją – pirmąjį viršininką ir ideologą Vladą Putvinskį. Jo senelė buvo kunigaikštytė Mirskaitė, o motina – garsaus sukilėlių vado Tado Kosčiuškos giminaitė grafaitė Idalija Broel-Plioteraitė (Pliaterytė), tėvas Rapolas – garsios Pūtvių Žemaitijos bajorų giminės atstovas. Taip pat aktyviai Lietuvos bajorų draugijos veikloje dalyvavo žymus mokslo ir visuomenės veikėjas, 1923 m. Klaipėdos sukilimo dalyvis, aktyvus šaulys, pirmasis svetur atkurtos LŠS tremtyje pirmininkas Aleksandras Marcinkevičius – Mantautas, visuomenės veikėjas prof. Bernardas Kodaitis, garsios Žemaitijos Grūzdžių bajorų giminės atstovė Vlado Putvinskio žmona Emilija Gruzdytė-Putvinskienė ir kiti.

LŠS KAVDŠ 2-osios rinktinės šauliai Stasys Ignatavičius, Gintautas Tamulaitis

Raimundo Kaminsko nuotr.

Nuotraukose: 

1. Doc. Algimantas Daugirdas skaitė pranešimą

2. Kauno meras Andrius Kupčinskas sveikina dalyvius

3. Lietuvos pranciškonų provinciolas, kunigas Astijus Kungys

4. Šaulio priesaikos ceremonija

5. Šventės metu

6. KAVDŠ vokalinis vyrų ansamblis „Trimitas“

7. Į salvės pozicijas

8. Pasiruošimas salvei

9. Kauno karo istorijos rekonstrukcijos klubo nariai

10. Skani bus kareiviška košė

11. Šauliai-bajorai-klubo nariai su meru A. Kupčinsku

12. Šventės dalyviai

13. Gardi kareiviška košė ir karšta arbata 

Istorija , , , , , , , , , , , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra