Kaune pagerbtos žydų žudynių aukos

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Sekmadienį (2010 10 31) Kaune, IX forto muziejuje, prisimintos prieš 69 metus vykusios masinės žydų žudynės – Didžioji akcija. 1941 metų spalio 28 – 29 dienomis IX forte naciai sušaudė apie 10 tūkstančių Kauno geto kalinių.
 
Pagerbti nacių bei jų talkininkų aukų susirinko negausios Kauno žydų bendruomenės atstovai, atvyko miesto meras Andrius Kupčinskas, Norvegijos ambasadorius Steinaras Gilas.
 
„Tai, kas nutiko šioje vietoje – nesuvokiama sveiku protu. Čia susirinkome pagerbti dešimčių tūkstančių žmonių, kurių auka nebus pamiršta. Jie visada gyvens mūsų atmintyje“, – prie paminklo nacių aukoms kalbėjo Norvegijos ambasadorius Lietuvoje S. Gilas.
 
Tarptautinės krikščionių ambasados Jeruzalėje atstovas Maiklas Massas savo kalboje lietuvius kvietė atsiprašyti žydų už protėvių įvykdytus nusikaltimus.
 
„Reikia pripažinti tai, kas įvyko ir buvo lietuvių, kurie tame dalyvavo. Žinoma, ne visi, nemažai lietuvių gelbėjo žydus. Raginu lietuvių žmones pasakyti žydams: „Ne vien vokiečiai jus žudė, buvo ir mūsų protėvių, kurie tai darė, pavogė rūbus, įsikraustė į namus ar paprasčiausiai abejingai stebėdami nieko nedarė. Mes kalti taip pat, kaip ir vokiečiai, prašome atleisti mums už tai, ką padarė mūsų protėviai“, – kalbėjo M. Massas.
 
Kauno žydų persekiojimas ir naikinimas prasidėjo jau pirmosiomis nacių okupacijos dienomis. Į Kauno getą buvo uždaryta apie 30 tūkst. žydų.
 
Žydai turėjo būti sunaikinti pamažu, pirma išnaudojus jų jėgas Lietuvą okupavusių vokiečių poreikiams.
 
Kauno geto kaliniai buvo žudomi ir pavieniui, ir masiškai – vadinamųjų akcijų metu. Didžiausia geto gyventojų naikinimo akcija surengta 1941 m. spalio 29-ąją.
 
Žudynių išvakarėse geto aikštėje buvo išrikiuoti visi kaliniai, jie turėjo praeiti esesininkų atranką.
 
Vieni buvo siunčiami į dešinę – mirti, kiti į kairę – paliekami gyventi.
 
Pasmerktieji buvo išvesti į mažojo geto teritoriją, o kitą dieną nuvežti į IX fortą ir sušaudyti karo belaisvių iškastuose grioviuose.
 
Pirmiausiai į griovius buvo metami vaikai, paskui varomos sušaudyti nurengtos moterys, galiausiai vyrai.
 
Didžiosios akcijos metu IX forte buvo sušaudyta apie 10 tūkst. žydų.
 
Autoriaus nuotr.
 
www.lrytas.lt
 
Nuotraukose: 1941 m. spalio 28-29 dienomis IX forte naciai sušaudė apie 10 tūkstančių Kauno geto kalinių

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra