Kaune pagerbtas prezidentas A. Stulginskis

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Penktadienį, 2010 m. vasario 26-ąją, buvo paminėtos vieno iš iškiliausių Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo veikėjų, Vasario 16-osios akto signataro, Steigiamojo Seimo pirmininko, prezidento Aleksandro Stulginskio gimimo 125-osios metinės.
 
Prezidentė Dalia Grybauskaitė savo kreipimesi, perskaitytame atminimo lentos prezidentui A. Stulginskiui atidengimo ceremonijoje Kaune, pabrėžė, kad A. Stulginskis buvo tarnavimo tautai ir pilietiškumo pavyzdys.
 
„Tikro Lietuvos patrioto nepalaužė nei tremtis, nei persekiojimai, jo nesugniuždė okupacinė valdžia. A. Stulginskis iki paskutinės dienos išliko orus, gerbiantis žmogų ir mylintis tautą“, – rašoma kreipimesi.
 
Vardindama prezidento nuopelnus šalies vadovė pažymėjo, kad A. Stulginskis buvo Lietuvos švietėjas, visuomenės veikėjas, iškilus politikas, aktyviai dalyvavęs Lietuvos atkūrimo byloje, dirbęs Lietuvos Taryboje, Seime, Vyriausybėje, vadovavęs šioms institucijoms, daug nuveikęs spaudos baruose, jis svariai prisidėjo prie Lietuvos bankininkystės sistemos sukūrimo, ūkininkų telkimo, visada kovojo už jų teises.
 
Valstybės vadovė atkreipė dėmesį, kad net pasitraukęs iš aktyvaus politinio gyvenimo A. Stulginskis išliko jautrus pilietis, rėmęs kultūrą, studentus, neturtingas šeimas.
 
1920-1922 metais A. Stulginskis buvo Steigiamojo Seimo pirmininkas ir tuo pat metu ėjo valstybės vadovo pareigas. Jam pirmininkaujant ši konstitucinė asamblėja pasiekė tarptautinį Lietuvos pripažinimą, parengė ir priėmė pirmąją nuolatinę Valstybės Konstituciją. 1922 metais pirmasis Seimas A. Stulginskį išrinko Respublikos prezidentu, o nuo 1926 m. gruodžio 18 d. iki 1927 m. balandžio 12 d. jis ėjo trečiojo Seimo pirmininko pareigas.
 
A. Stulginskis gimė 1885 m. vasario 26 d. Raseinių apskrities Kaltinėnų valsčiuje. Pirmojo Pasaulinio karo pradžioje jis Vilniuje vadovavo Lietuvių draugijai nukentėjusiems nuo karo šelpti. A. Stulginskis taip pat yra Lietuvių konferencijos Vilniuje (1917 m.) dalyvis, Lietuvos Tarybos nutarimo dėl nepriklausomos Valstybės atkūrimo (1918 m.) signataras, Lietuvos krikščionių demokratų partijos steigėjas ir centro komiteto pirmininkas, antros, trečios ir ketvirtos Vyriausybių narys.
 
Sovietų kariuomenei okupavus Lietuvą, 1940 metais A. Stulginskis buvo suimtas ir ištremtas į Rešotų lagerį Krasnojarsko krašte. Į gimtinę jis gavo leidimą grįžti 1956 metais. A.Stulginskis mirė Kaune 1969 m. rugsėjo 22 d. Palaidotas Panemunės kapinėse.
 
www.lrytas.lt
 
Nuotraukoje: A. Stulginskis gimė 1885 m. vasario 26 d.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra