Kaune atkartotas Prancūzijos imperatoriaus Napoleono I persikėlimas per Nemuną

Autorius: Data: 2012-06-26 , 08:37 Spausdinti

Kaune atkartotas Prancūzijos imperatoriaus Napoleono I persikėlimas per Nemuną

Kauno  Vytauto Didžiojo karo muziejaus Edukacijos ir informacijos sk. vedėja Regina RAJECKIENĖ

Prancūzijos imperatoriaus Napoleono I persikėlimą per Nemuną, vykusį prieš 200 metų.

Prie Nemuno salos įvyko placdarmo užėmimas valtimis, prancūzų kariuomenės persikėlimas, Deltuvos mūšio rekonstrukcija su papildomais tos epochos mūšio elementais. 1812 metais didelei daliai Lietuvos gyventojų šis persikėlimas buvo įkvėpęs viltį atsikratyti Rusijos priespaudos ir įrašė Lietuvą ir Kauną į pasaulio istorijos vadovėlius, nes tai buvo viena iš geriausių persikėlimo operacijų pasaulinėje karybos istorijoje. Anuomet per trumpą laiką nutiesus tris tiltus ir perkėlus dešimtis tūkstančių žmonių, žirgų, kito karinio turto, nežuvo nė vienas karys, nebuvo prarastas nė vienas vežimas. 1812 metų vasarą sėkmingai pradėjęs žygį į Rusiją, žiemą Napoleonas patyrė triuškinamą pralaimėjimą.

Šių festivalių pradininkas ir konsultantas  – karo istorikas Arvydas Pociūnas, Vytauto Didžiojo karo muziejaus direktoriaus pavaduotojas. Pirmasis jo iniciatyva suorganizuotas festivalis Kaune įvyko 1992 m., vėliau – 1997,  2002 ir 2008  m. Vilniuje festivaliai buvo organizuojami 2003 ir 2004 m. Nuo 1998 m. Deltuvos miestelyje (Ukmergės r.) pradėtos rengti Deltuvos mūšio kautynės. Pociūnas – gyvosios istorijos festivalio „Europa. Napoleonas I Kaune. 1812“ organizacinės darbo grupės narys, konsultantas istorijos klausimais, parengęs mūšio, renginio scenarijų, dalyvių dienotvarkę. Be to, festivalyje jis atliko Rusijos kariuomenės štabo viršininko vaidmenį.

Šio ir ankstesnių mūšių nuolatiniai dalyviai – Kauno karo istorijos klubo prie Vytauto Didžiojo karo muziejaus nariai. Klubui vadovauja Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės etmonas Vaidas Vasiliauskas (LK MPB „Geležinis vilkas“ mjr. V. Vasiliauskas). Mūšio inscenizacijos metu muziejaus darbuotojai, Kauno karo istorijos klubo nariai Gerda Dručkuvienė, Algimantas Daugirdas ir Edvinas Vaidotas  šaudė iš  dviejų XVIII a. Vytauto Didžiojo karo muziejaus pabūklų (originalo ir kopijos). Taip pat jie panaudojo du originalius  XVIII a. pradžios LDK raitosios artilerijos užtaisų vežimus.  Muziejininkai dėvėjo 1792–1794 m. laikotarpio pėstininkų artilerijos uniformas ir turėjo minėto laikotarpio ginklų kopijas.

Šiemet mūšio rekonstrukcijoje buvo panaudoti 42 žirgai, 25 pabūklai,  Santakoje pastatyta 400 palapinių. Per tris dienas iš artilerijos patrankų buvo iššaudyta apie 200 kg juodojo parako. Mūšyje susikovė karo istorijos rekonstruktoriai iš Čekijos, Rusijos,  Baltarusijos, Ukrainos, Lenkijos, Latvijos ir Lietuvos. Tris dienas Kauno senamiestyje ir Laisvės alėjoje dvelkusi šventiško  klegesio ir įvairių emocijų sklidina atmosfera užleido vietą kasdienybei.

Autorės nuotr.

Nuotraukose: Prancūzijos imperatoriaus Napoleono I persikėlimo per Nemuną inscenizacija Kaune

Plačiau: Voruta. – 2012, liep. 7, nr. 14 (752), p. 1, 8.

Vytauto Didžiojo karo muziejus , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra