Katakombų šviesa po 40 metų

Autorius: Data: 2012-05-09 , 14:38 Spausdinti

Tradiciškai gausiai muziejininkai ir apylinkės gyventojai, 2012 m. gegužės 4 d., rinkosi paminėti Spaudos atgavimo dienos Pogrindžio spaustuvėje „ab“ (Salių k., Kauno r.). Tačiau šiais metais šventė buvo ypatinga – sukako 40 metų nuo „Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronikos“ leidimo pradžios.

Vytauto Andziulio sodyboje, po šiltnamiu įrengtoje spaustuvėje kartu su bendražygiu Juozu Ardzijausku ir žmona Birute V. Andziulis praėjusio šimtmečio aštuntą – devintą dešimtmetį atspausdino ne vieną „Kronikos“ numerį, K. Genio, R. Grigo disidentinės poezijos knygas, K. Paltaroko „Tikybos pradžiamokslį“, J. Bacevičiaus parengtą „Trumpą Lietuvos istoriją“ – iš viso per 150 000 egz. religinio, patriotinio ir švietėjiško turinio leidinių.

Apie pavojus leidžiant „kroniką“ ir bendražygius prisiminimais dalijosi buvęs politinis kalinys, vienas iš kronikos leidimo organizatorių arkivyskupas Sigitas Tamkevičius, savo sumanymą įkurti pogrindžio spaustuvę ir leisti sovietinės valdžios draudžiamą literatūrą prisiminė V. Andziulis.

Apie kronikos atgarsius asmeniniame gyvenime ir savo, kaip muziejininko ir pedagogo, veikloje kalbėjo Vytauto Didžiojo karo muziejaus direktoriaus pavaduotojas dr. Steponas Gečas. Kreidamasis į valdžios atstovus jis pabrėžė didžiulę spaustuvės reikšmę jaunimo patriotiniame auklėjime, ragino šiam objektui ir jame dirbantiems žmonėms skirti didesnį dėmesį ir suteikti specialų statusą. Sodybos šeimininkams sveikatos linkėjo spaustuvės „a“ kuratorius, muziejaus skyriaus vedėjas Algirdas Markūnas, šventės dalyvius garbingo jubiliejaus proga pasveikino krašto apsaugos viceministras Mykolas Juozapavičius ir socialinių reikalų ir darbo ministras Donatas Jankauskas.

S. Tamkevičius dalyviams padovanojo šiais metais vyskupijos išleistą savo knygą „Tiesa išlaisvina“, visi šventės dalyviai gavo po specialų lankstinuką „Kronika po 40 metų“, pasirašė jubiliejaus proga pogrindžio spaustuvėje atspausdintame plakate „Domeikavos šviesa“. Renginį paįvairino Domeikavos kultūros centro etnografinio ansamblio atliekamos dainos. Pirmą kartą apsilankiusius svečius B. Andziulienė pakvietė į ekskursiją – nusileisti į sodybos požemius, susipažinti su spaustuvės „ab“ įranga, apžiūrėti įrengtas parodas, pasiklausyti istorijos.

Renginyje taip pat dalyvavo Kovo 11-osios akto signataras Liudas Simutis, Seimo narys Justinas Urbonavičius, Lietuvos div. gen. S. Raštikio Lietuvos kariuomenės mokyklos viršininkas plk. Albertas Dapkus, Kauno įgulos karininkų ramovės viršininkas mjr. Donatas Mazurkevičius, Domeikavos seniūnas Raimundas Stonkus. Kauno rajono savivaldybės ir Domeikavos seniūnijos administracijos atstovai.

Vytauto Didžiojo karo muziejaus inf.

Artūro Užgalio nuotr.

www.kam.lt

Vytauto Didžiojo karo muziejus , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra