Kasmetiniai R. M. Rilkės skaitymai Paberžėje

Autorius: Data: 2011-12-12 , 14:57 Spausdinti

Panevėžio žygeivių klubo narė Ona STRIŠKIENĖ, Paįstrys, Panevėžio raj.

Yra tradicija vykti į Paberžę (Kėdainių r.) Rainerio Marijos Rilkės skaitymams. Šių metų skaitymai įvyko gruodžio pirmąjį (2011 12 04) sekmadienį. Paberžėje Panevėžio žygeivių klubo, jų šeimų nariai yra laukiami, kaip labai savi ar net, pasakyčiau, giminės. Kartais jie čia rengia talkas.

Kai Paberžėje vuksta koks renginys ar šventė, visada į jį vykstama. Traukia ta Paberžė ir šiaip savaitgaliais, imama ir nulekiama parymoti prie Tėvo Stanislovo kapo, susikaupus pabūti senoje bažnytėlėje, paklausyti ramaus Liaudos čiurlenimo… Kiekvienas ten kažką sau suranda, ir tas kažkas vis šaukia ir šaukia sugrįžti.

Dienai įpusėjus išvykome iš Panevėžio, pakeliui sustojome prie paminklų Vyčio apygardos partizanams, žuvusiems 1945 m. vasario 17 d. Skilvonių miške. Dar su šviesa atvažiavome į Paberžę. Dar kartą norėjome pabūti Paberžės kapinėse, nuo kalvelės pažiūrėti, kurgi tas upelis Tykis įpuola į Nevėžį plukdantį savo ramius vandenis Liaudos glėbį. Dar kartą peržengti senosios klebonijos slenksti, pabūti ten, kur tau šneka ant sienų sukabinti raktai, senieji variniai puodai, iš įvairių Lietuvos kampelių surinktos bažnytėlių interjero senosios detalės, statulėlės ir dar daug kas… Jei kartą buvai Paberžėje, tai žinok trauks tave sugrįžti vėl ir vėl.

Paberžės kapinių nesumaišysi su jokiomis kitomis, nes jos kitokios. Daug įvairių stogastulpių, vos spėjome žengti įkandin tautodailininko Bronislovo Mažylio, jis čia žino kiekvieną kampelį. Daug šio meistro skulptūrėlių yra šių kapinių stogastulpiuose, kartais jas pavagia, tačiau p. Bronislovas iš naujo išdrožęs vėl jų atveža.

Kasmetiniai skaitymai senojoje klebonijoje prasidėjo temstant, 16 valandą. Į renginį klausytojai atvažiavo iš Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Kėdainių ir Radviliškio rajonų.

Pirmiausiai visi nuėjo prie Tėvo Stanislovo kapo, lankė bažnyčią, apžiūrinėjo pasikeitusią senąją kleboniją. Susirinkusiesiems žurnalistę Žydrę Dargužytę ir R. M. Rilkės eilių skaitovą Aurimą Špoką pristatė 1863 m. sukilimo muziejaus darbuotoja Regina Galvanauskienė. Klausytojams išradingai, šiltai ir nuoširdžiai paskaitą „R. M. Rilkės idėjos Tėvo Stanislovo pamoksluose“ skaitė Žydrė Dargužytė, paliesdama Dievo, Meilės ir Laiko temas R. M. Rilkės posmuose bei Tėvo Stanislovo pamoksluose.

Žurnalistei, skaitydamas eiles, talkininkavo A. Špokas. Skaitymuose dalyvavęs Paberžės klebonas Skaidrius Kondratavičius kaip padėka kalbėjusiesiems įteikė po ateinančių metų kalendorių.

Po porą valandų trukusių skaitymų ėjome gerti karštos arbatos su atsivežtiniais ir šeimininkių pateiktais sumuštiniais. Arbatos gėrimui padengtą stalą palaimino klebonas S. Kondratavičius. Pasivaišinome, pasišnekučiavome, o dalis renginio dalyvių dar aplankė naujai rekonstruotą 1863 m. sukilimo muziejų. Pažiūrėjome video filmo apie Tėvą Stanislovą bei filmą apie Lietuvos žygeivių surengtą šventę „Rasos 2011“ prie Sartų ežero.

Pilni užplūdusių minčių ir apmąstymų palikome Paberžę. Skirstėmės į namus, nes skubinosi valandos ir nedaug laiko buvo belikę iki pirmadienio darbų.

Autorės nuotr.

Nuotraukose:

1. 1863 m. sukilimo vėliaviniko Juozo Damalako kapas Paberžėje
2. Atminimo lenta Tėvui Stanislovui Paberžės bažnyčioje
3. Skaitymų metu Žydrė Dargužytė (centre)

Kultūra , , , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra