Kas siekia silpninti Lietuvos etninės kultūros ir paveldo valstybinę apsaugą?

Autorius: Data: 2011-11-16 , 09:47 Spausdinti

2011 m. lapkričio 15 d., antradienį, Seime vėl buvo svarstomas dviejų institucijų Etninės kultūros globos tarybos (EKGT) ir Valstybinės kultūros paveldo komisijos (VKPK) jungimo klausimas.

Įstatymo projektas Dėl Lietuvos Respublikos valstybinės kultūros paveldo ir etninės kultūros tarybos įstatymo Seime buvo įregistruotas Seimo Valdybos sudarytos darbo grupės vardu dar 2011 metų birželio 1 d. Juo siūloma sujungti dvi Seimui atskaitingas institucijas: Etninės kultūros globos tarybą (EKGT) ir Valstybinę kultūros paveldo komisiją (VKPK), įsteigiant vieną hibridinę instituciją – Valstybinę kultūros paveldo ir etninės kultūros tarybą. Tačiau šių metų birželio mėnesį Seimas šio projekto svarstymą atidėjo.

Nepaisant Seimo švietimo mokslo ir kultūros komiteto net du kartus pareikšto nepritarimo tokiai reorganizacijai, daugkartinių etnokultūrininkų ir kitų kultūros sričių atstovų bei visuomeninių organizacijų raštų ir pareiškimų, jog šių dviejų institucijų, atstovaujančių itin jautrias ir svarbias, tačiau skirtingas Lietuvos kultūros sritis – paveldo apsaugą ir etninės kultūros globą – sujungimas susilpnintų abi institucijas ir pakenktų tiek etninės kultūros, tiek paveldo išsaugojimui ir puoselėjimui valstybiniu lygmeniu. Šį įstatymo projektą Seimui lapkričio 15-ąją Seimo Valdybos sudarytos darbo grupės vardu pakartotinai įteikė sujungimui nepritarusio Seimo švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkas Valentinas Stundys.

Tautos vertybių išlikimu susirūpinę paveldosaugininkai ir etninės kultūros globos ekspertai yra įsitikinę, kad materialaus ir nematerialaus paveldo apsaugos sujungimas į vieną, dėl visiškai savo esme skirtingos vertybių puoselėjimo metodikos, bus pražūtingas abiems sritims, ypač Lietuvoje vis dar menkiau puoselėjamam nematerialiajam paveldui. Juk neveltui nematerialiam ir materialiam paveldui yra skirtos atskiros UNESCO konvencijos. Tokia nuomonė buvo išreikšta ir Seimo Valdybai pateiktoje tarptautinėje rekomendacijoje, kurią pasirašė įvairių Europos šalių nematerialaus paveldo tyrinėtojai ir specialistai.

„Tautinės savimonės ir etnokultūrinių vertybių gyvybingumo globa negali būti tapatinama su materialiojo kultūros paveldo apsauga, nes ji reikalauja ypatingo dėmesio ir visiškai kitokių nei paveldosaugoje puoselėjimo metodų, todėl yra būtina išsaugoti Etninės kultūros globos tarybą ir Valstybinę kultūros paveldo komisiją kaip savarankiškas institucijas“, – sakė Etninės kultūros globos tarybos pirmininkė doc. dr. Dalia Urbanavičienė.

Etninės kultūros ekspertai ir kultūros paveldo specialistai yra ne kartą perspėję abiejų institucijų sujungimo projekto teikėjus, kad šis projektas neduos jokios apčiuopiamos naudos, kadangi nėra pagrįstas kokiais nors ekonominiais skaičiavimais, to net nebandyta įrodyti ar konkrečiais rodikliais pagristi nuomonę kuriant ir teikiant projektą.

Paveldo specialistai neabejoja, kad sujungus paveldo ir etninės kultūros sritis globojančias institucijas būtų smarkiai susilpninta tiek paveldo, tiek etninės kultūros valstybinė globa. Todėl jie siūlo elgtis priešingai – stiprinti šių Seimui atskaitingų savarankiškų institucijų veiklą, siekiant, kad kiekviena iš jų deramai atliktų savo funkcijas šiose srityse.

Atsižvelgdami į etninės kultūros bei paveldo specialistų rekomendacijas ir visuomenės nuomonę, Seimo nariai Gintaras Songaila, Vida Marija Čigriejienė, Rytas Kupčinskas, Edvardas Žakaris, Dalia Teišerskytė ir kiti yra pateikę Seimui alternatyvių įstatymo projektų paketą, kuriuo siūloma abiejų Seimui atskaitingų ekspertinių institucijų funkcijas išgryninti, o jų statusą bei Komisijos ir Tarybos narių atsakomybę už nacionalinės vertybes sustiprinti. Belieka tikėtis, kad antradienį Seimo nariai atskyrė pelus nuo grūdų ir palaikė būtent alternatyvius projektus.

Kelia nuostabą nuolatiniai beatodairiški bandymai jungti šias dvi gana skirtingas institucijas. Juo labiau, kad bandant ieškoti oficialių sujungimo šalininkų ir ideologų, galinčių apginti sujungimo reikalingumą ir oficialiai prisiimti atsakomybę dėl šių veiksmų, niekas atsakomybės neprisiima.

Seimo švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkas Valentinas Stundys ne kartą yra pareiškęs (http://alkas.lt/2010/11/28/kam-trukdo-etnines-kulturos-globos-taryba-video/), kad nei jis asmeniškai, nei jo vadovaujamas komitetas Seimui atskaitingų paveldo ir etninės kultūros globos institucijų jungimui nepritaria. Kultūros ministras Arūnas Gelūnas taip pat yra pasisakęs prieš šių institucijų sujungimą.

Tad kyla pagristas klausimas – kas ir kodėl yra suinteresuotas kultūros paveldo ir etninės kultūros politikos bei strategijos klausimais Lietuvoje besirūpinančių svarbiausių institucijų silpninimu ir griovimu? Kokios jėgos nesustabdomai stumia, nepaisydamos visuomenės protestų, šias destruktyvias permainas, dėl kurių nebejotinai kiltų grėsmė pamatinėms konstitucinėms tautos vertybės – kultūriniam tapatumui ir tęstinumui?

Tikėkimės, kad Lietuvos Seimo nariai tokiems sumanymams deramai pasipriešins ir neleis sunaikinti institucijų, besirūpinančių Lietuvos paveldu ir vis dar gyvomis tautinės kultūros tradicijomis, sustabdys viešai atsakomybę prisiimti vengiančių lobistų siekius toliau ardyti tradicinius lietuvių kultūros pamatus.

Jūratė Markevičienė, Valstybinės kultūros paveldo komisijos narė, paminklosaugininkė, 8-687 28932, jurate.mark@gmail.com

Dr. Vytautas Tumėnas, Etninės kultūros globos tarybos narys, etnologas, 8-685 77672, tumenas@istorija.lt

Jonas Vaiškūnas, Etninės kultūros globos tarybos narys, etnologas, 8-682 14559, jonas.vaiskunas@gmail.com

Tiesioginė Seimo posėdžio transliaciją ČIA.

Daugiau informacijos:

  1) 2011 06 23: Kultūros ministras A. Gelūnas: mes esame prieš Etninės kultūros globos tarybos sujungimą su Valstybine paveldo komisija

  http://alkas.lt/2011/06/23/kulturos-ministras-a-gelunas-mes-esame-pries-etnines-kulturos-globos-tarybos-sujungima-su-valstybine-paveldo-komisija/?preview=true&preview_id=24856&preview_nonce=2b073c8ba3

  2) 2011 06 07: Lietuvos kultūros ir mokslo veikėjai prieštarauja svarbiausių paveldo ir etninės kultūros institucijų naikinimui

  http://alkas.lt/2011/06/07/lietuvos-kulturos-ir-mokslo-veikejai-priestarauja-svarbiausiu-paveldo-ir-etnines-kulturos-instituciju-naikinimui/

  3) 2011 06 04: Kokią turime etninės kultūros valstybinę politiką? (audio)

  http://alkas.lt/2011/06/04/kokia-turime-etnines-kulturos-valstybine-politika/

  4) 2011 06 03: Ar pasiseks bandymas panaikinti Etninės kultūros globos tarybą ir Valstybinę kultūros paveldo komisiją? (video)

  http://alkas.lt/2011/06/03/23191/

  5) 2010 11 28 d.: Kam trukdo Etninės kultūros globos taryba? (video)

  http://alkas.lt/2010/11/28/kam-trukdo-etnines-kulturos-globos-taryba-video/

Nuotraukoje: V. Stundys

Etninė kultūra , , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra