Kas šiandien žinotina apie Pranciškų Skoriną?

Autorius: Data: 2017-05-04 , 16:00 Spausdinti

Kas šiandien žinotina apie Pranciškų Skoriną?

Sergejus Temčinas. Vrublevskių bibliotekos nuotr.

www.voruta.lt

2017 m. gegužės 11 d. 17 val. LMA Vrublevskių bibliotekoje, Žygimantų g. 1, įvyks prof. habil. dr. Sergejaus Temčino paskaita „Kas šiandien žinotina apie Pranciškų Skoriną?“

Rusėnas Pranciškus Skorina (*prieš 1490 Polocke – †prieš 1552-01-29 Prahoje) buvo pirmasis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (ir visų rytų slavų) knygų leidėjas, vertėjas, rašytojas ir liturginis poetas, švietėjas humanistas ir mokslininkas (medikas ir botanikas). 2017 m. Europa mini reikšmingą jubiliejų: 500-ąsias Pranciškaus Skorinos Prahoje išspausdintos rusėniškos Biblijos metines.

Įdomu tai, kad apie 1520 m. Skorina persikėlė į Vilnių, kur vyriausiojo burmistro Jokūbo Babičiaus namuose įsteigė pirmąją spaustuvę LDK. Vilniuje apie 1522 m. jis išleido „Mažąją kelionių knygelę“, kurią sudarė Psalmynas su liturginių tekstų priedais, o 1525 m. – „Apaštalų darbus ir laiškus“, t. y. vieną Naujojo Testamento dalį. Tuo metu Skorina ėjo Vilniaus katalikų vyskupo Jono iš Lietuvos kunigaikščių asmeninio gydytojo ir sekretoriaus pareigas.

Paskaitoje aptarsime svarbiausius žinotinus dalykus apie jo asmenį ir kūrybą: gyvenimo etapus, etninę ir konfesinę priklausomybę, prozinius ir poetinius kūrinius, leidinių turinį ir kalbą, spaudos kultūrą ir meninę puošybą. Jo gyvenimas ir kūryba atskleis mums tuometinėje Lietuvos valstybėje ir už jos ribų vykusią įvairių kultūrų ir tradicijų sąveiką.

Po paskaitos bibliotekoje, norintys galės pratęsti pažintį su P. Skorinos darbais Valdovų rūmų ekspozicijoje Pranciškaus Skorinos keliais su banku „Belgazprom“ gegužės 4 – birželio 4 d.

Informaciją parengė LMA Vrublevskių bibliotekos Komunikacijos skyrius

Renginiai , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra