Kas kursto antisemitizmą Lietuvoje

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Visuomenės gyvenime galioja daugelis gamtos arba mechanikos dėsnių, tik poveikio kiekybinė išraiška gali būti nelygiavertė. Antai trečiasis Niutono dėsnis, atoveikį prilyginantis veiksmui, visuomenės gyvenime tinka tiek, kad jis patvirtina esant atoveikį, tik kai būna veiksmas.

Tačiau atoveikis gali būti gerokai didesnis už veiksmą (kaip tose vaikų peštynėse – pirmasis antrąjį krepštelėjo, antrasis pirmajam nosį sukruvino, o trečiasis antrąjį sumušė). Vergų sukilimai, maištai, revoliucijos laikytini atoveikiais į valdančiųjų priespaudą, į žmogiškosios priedermės nevykdymą. Tačiau būna ir tokių atvejų, kai atoveikis tyčia provokuojamas norint turėti iš jo tam tikros naudos.
 

Dialogo kultūros institutas 2004 m. išleido iš anglų kalbos verstą Normano G. Finkelsteino knygą Holokausto industrija. Kaip išnaudojama žydų kančia. Autoriaus nuomone, „stokojančių holokausto aukų“ vardu keldama vis naujus kompensacijų ieškinius, iš kurių tikrosios aukos teturi visai mažai naudos, Holokausto industrija pati labiausiai prisideda prie antisemitizmo palaikymo ir kurstymo.
Knygos autorius gimė 1953 m. Brukline Varšuvos getą, Maidaneko ir Aušvico koncentracijos stovyklose išgyvenusių žydų šeimoje. Studijavo Prinstono universitete ir Paryžiuje. Gyvena Niujorke, universitete dėsto politikos mokslus. Dera cituoti, ką knygos užsklandoje parašė pats knygos autorius.

Mano tėvai dažnai svarstydavo, kodėl augu piktindamasis dėl to, kad nacių genocidas klastojamas ir išnaudojamas. Teisingausias atsakymas – todėl, kad tuo pasinaudojama, siekiant pateisinti nusikalstamą Izraelio valstybės politiką ir JAV paramą šiai politikai…

… Kad iš tiesų mokytumės iš nacių holokausto, privalome sumažinti jo fizinę dimensiją ir išplėsti moralinę. Nacių genocidui įamžinti skirta pernelyg daug viešų ir privačių lėšų. Didžioji šių pastangų dalis yra bevertė, nes tai duoklė ne žydų atminimui, o jų išaukštinimui. Jau praėjo pakankamai daug laiko, kad galėtume atverti širdis likusios žmonijos dalies kančioms. Tai svarbiausia pamoka, kurią išmokau iš savo motinos. Matydama juodaodžių amerikiečių, vietnamiečių ir palestiniečių kančias, mano mama buvo įsitikinusi: visi mes esame holokausto aukos.
Kaip vieną iš akivaizdaus antisemitizmo palaikymo ir kurstymo pavyzdžių reikia laikyti žiniasklaidoje pasirodžiusius, iš Izraelio mus pasiekusius, prakeikimą bei „lietuvių žydšaudžių“ sąrašus.

„Tegul Dievas nubaudžia tuos bailius. Tegul jų sąjungininkai, bendrininkai ir artimieji, jų atžalos ir palikuonys būna prakeikti amžiams.“
Prakeiksmas su holokauste dalyvavusių šimtų lietuvių sąrašais patalpintas Lietuvos žydų asociacijos Izraelyje tinklalapyje. Tie sąrašai, kuriuos kiekvienas gali paskaityti, o daugelis ir žydų tragedijos laikus mena, iškart suvoks, kad tai niekuo nepagrįstas šmeižtas ir, labai panašu, yra seniai SSRS saugumo parankinių surinkta medžiaga apie Lietuvos patriotus tremčių bei tolimesnio persekiojimo tikslu.
Šis akibrokštas sulaukė visuomenės atoveikio. Tenka apgailestauti, kad komentaruose prie žiniasklaidoje paskelbto prakeikimo, ko ir galima buvo tikėtis, nes šmeižtas švelnių žodžių nenusipelno, radosi pakankamai antisemitinių pasisakymų. Ar dar reikia geresnių įrodymų, kad antisemitinių apraiškų prakeikimu ir tokiais sąrašais buvo siekta?
Pernai rugpjūčio 21 d. tarptautinio žurnalo ,,The Economist“ internetinėje laidoje išspausdintas straipsnis su šūkiu: ,,Lietuva turi nustoti kaltinusi nukentėjusius!“ Teigiama, kad Lietuva vėl žydus persekioja, rašoma, kad Lietuva kaltina žydus mėgindama išsisukti nuo pačios Lietuvos kolaboravimo žydų žudynėse. Straipsnyje neigiama, kad sovietai vykdė lietuvių genocidą, pareikšti kiti beprasmiški ir klaidingi teiginiai. Straipsnis iš tikrųjų prilygsta ne tariamai skriaudžiamų Lietuvos žydų gynybai, o antisemitizmo kurstymui Lietuvoje.
Dera pridurti, kad šiuo metu Lietuvos žydų bendruomenė siekia atgauti sovietų nacionalizuotą turtą, todėl „industrijos“ vadeivos pasauliui norėtų parodyti, kad „žydšaudžiai“, susigrobę žydų turtą, jo negrąžina teisėtiems savininkams. Ar tai ne Holokausto industrijos siekis?
Šių eilučių autoriui Izraelyje gyvenantis bičiulis prieš keletą metų buvo atvežęs dalį minimų sąrašų, kad apie juos pasakyčiau savo nuomonę. Taigi tie sąrašai, pasirodo, Izraelyje buvo platinami seniai, tik – ne viešai.
Atrinkęs sąrašuose savo krašto (Panevėžys, Kupiškis) pavardes, net asmeniškai pažįstamus žmones, iškart supratau, kad tai tikrovės neatitinkantis kurpinys. Tą medžiagą su savo nuomone anuomet perdaviau Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus moksliniam bendradarbiui. Dabar tam pačiam moksliniam bendradarbiui iškart pranešiau apie oficialiai žiniasklaidoje pasirodžiusius minėtus sąrašus.
Žydų tautos medžio šaknys į praeitį siekia tūkstantmečius, šakos nusidriekia tūkstančius kilometrų po visus kontinentus, pasaulio kultūra naudojasi skaitlingų žydų tautos genialių asmenybių kūrybos vaisiais. Ir Lietuvoje žydai gyveno ne šalia mūsų, o tarp mūsų, dalyvavo visuomeniniame gyvenime, buvo lojalūs Lietuvos valstybei. XX amžiaus vidury tarp kitų žemių ir Lietuvos žemėje įvykdytas, kaip ir lietuvių, žydų tautos genocidas. Skaudu ir apmaudu, kad tiek tarp lietuvių, tiek tarp žydų buvo genocido vykdytojų.

Tačiau neteisinga ir žalinga tautų santykiams, nepamatuotais kaltinimais vieną tautą smerkti, kaltinti genocidu, kai Lietuvoje šimtmečius lietuvius su žydais siejusi istorinio likimo bendrystė turi būti puoselėjama, o ne darkoma.

Atkūrusi nepriklausomybę Lietuva garbingai elgiasi įamžindama žydų genocido aukų atminimą, apdovanojimais pagerbdama žydų gelbėtojus. Žydų gelbėtojų Lietuvoje sąrašas yra gana ilgas. Jis, o ne kokie sąrašai-falsifikatai, ir yra tikrasis liudininkas, kad Lietuva tikrai nenusipelnė „žydšaudžių“ vardo.
Lietuvos žydų bendruomenės garbės reikalas imtis atitinkamų poveikio priemonių, kad istorinėje Lietuvos žydų tautos tėvynėje bei už jos ribų nebūtų kurstomas antisemitizmas Lietuvoje.

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra