Karšuvos girioje vėl apsigyvens kurtiniai

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Viešvilės valstybiniame gamtiniame rezervate, Karšuvos girioje, prieš kelis dešimtmečius išnyko kurtinių populiacija. Buvo nutarta, įgyvendinamo projekto dėka, grąžinti girios puošmena kurtinius į jų natūralią aplinką. 2009 m. gruodžio 17–osios naktį iš Lenkijos parvežti šeši paukščiai – šių metų dviejų skirtingų vadų jaunikliai. Dabar, labai laukti svečiai gyvens įkurtame veislyne, o vėliau, po ilgalaikių pastangų ir didelio darbo, juos tikimasi paleisti į girią.
 
Yra vilties, kad Karšuvos girioje vėl išgirsime teksint kurtinius.
 
Plačiau
 
Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato patvirtintame Tvarkymo plane, greta kitų veiklų, numatyta ir išnykusios rūšies – kurtinio – atkūrimas Karšuvos girioje. Kodėl išnyko kurtiniai – šiandien atsakyti sunku, bet neabejojama, kad vos keletas dešimtmečių skiria nuo to meto, kada girioje dar gyvavo kurtinių populiacija. Žinoma, kad dar prieš šimtmetį, 1908 m. Smalininkų urėdijoje suskaičiuota 50 kurtinių, Viešvilės miškuose rasti 5 lizdai. Kurtinių gyventa ir link Jūros upės nusitęsusioje Karšuvos girios dalyje. 1926 m. Smalininkų miškuose būta apie trisdešimt penkis giedančius paukščius. Paskutiniai rašytiniai duomenys apie šiame masyve gyvenusius paukščius siekia 1940 m., kada pranešta apie šiauriau esančioje Eičių girininkijoje stebėtus kurtinius. Nepatvirtintais duomenimis kurtiniai girioje stebėti dar apie 1970–uosius metus.
 
Prieš keletą metų svarstant Viešvilės gamtinio rezervato būsimas veiklas kartu su VšĮ „Gamtos paveldo fondas“ vadovu Gediminu Raščiumi, kilo mintis pamėginti atkurti dar praeito šimtmečio pirmoje pusėje Karšuvos girioje gyvavusią kurtinio populiaciją. Gautas finansavimas iš Pasaulio aplinkos fondo (kooperuojant lėšas kartu su JTVP) ir įgyvendinti parengiamieji darbai. Pastatyti kurtinių laikymui nelaisvėje būtini statiniai. Sumanymo tikslas – nelaisvėje suformuoti kurtinių reproduktorių grupę ir voljeruose išaugintus jų palikuonis leisti į gamtą gyventi savarankiškai. Aktyvios lizdų paieškos Pietų Lietuvoje, turint tikslą iš surinktų kiaušinių išperinti pirmus paukščius laikymui nelaisvėje, buvo nesėkmingos. Užmegzti kontaktai su Vyslos miškų urėdijoje Lenkijoje įkurtu kurtinių veislynu, kuris jau keletą metų sėkmingai įgyvendina kurtinio populiacijos atkūrimo Vakarų Karpatuose programą. Susitarta nupirkti ten išaugintus kurtinius du patinus ir keturias pateles. Po ilgų procedūrų, susijusių su leidimais parduoti ir išvežti daugelyje Europos šalių saugomus šiuos paukščius, pagaliau, baigiantis metams, gruodžio 17–osios naktį iš Lenkijos parvežti šeši paukščiai – šių metų dviejų skirtingų vadų jaunikliai.
 
Tačiau tai tik ilgalaikio ir didelio darbo pradžia. Jau dabar akivaizdu, kad turimo voljero, norint sėkmingai vystyti kurtinio populiacijos atkūrimo Karšuvos girioje projektą, ateityje nepakaks ir reikalinga tolesnė plėtra įrengiant naujas modernesnes patalpas, kurios tenkintų visus kurtinių laikymo ir veisimo nelaisvėje poreikius bei kokybiškai atitiktų aukščiausius reikalavimus.
 
„Nuoširdžiai tikime, kad po didžiulių pastangų ir darbų Karšuvos girioje vėl išgirsime teksint kurtinius“ – sakė rezervato direktorius Algis Butleris.
 
Vešvilės valstybinio gamtinio rezervato direkcijos nuotr.
 
Nuotraukoje: Karšuvos girioje vėl apsigyvens kurtiniai

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra