Karo muziejus pristato parodą „Kauno pilis amžių tėkmėje“

Autorius: Data: 2011-05-13, 08:59 Spausdinti

Vytauto Didžiojo karo muziejuje pristatyta nauja paroda „Kauno pilis amžių tėkmėje“, skirta Kauno paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose 650-osioms metinėms.

Parodoje lankytojai gali susipažinti su Kauno pilies teritorijoje archeologinių tyrinėjimų metu aptiktais radiniais, pamatyti Kauno pilies vaizdus nuo pirmojo žinomo jos atvaizdo Tomo Makovskio Kauno panoramoje (XVII a. pradžia) iki šių dienų.

Parodos organizatoriai: Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės karybos istorijos ir Archeologijos skyriai. 

***

Šiemet sukako 650 metų, kai Kaunas buvo pirmą kartą paminėtas rašytiniuose šaltiniuose. Šis paminėjimas Vygando Marburgiečio Naujojoje Prūsijos kronikoje susijęs su Kauno pilimi. Kronikininkas rašė, kad 1361 m. Kryžiuočių ordino magistras pasiuntė į Ragainę meistrus, su kuriais Ragainės komtūras turėjo slapta nuvykti „išžvalgyti ir nustatyti Kauno pilies mūrų storumo, gilumo ir aukštumo“, o sugrįžęs „pastatyti mašinų sienodaužių ir t. t. bei pranešti tuos duomenis magistrui, nes ateinančią žiemą manė pulti Kauną“.

Per daugiau kaip 600 metų Kauno pilis, kaip ir visa Lietuva, patyrė įvairių pakilimo ir nuosmukio laikotarpių. Buvusi svarbus atsparos taškas karų su kryžiuočiais metu, vėliau pilis tapo administraciniu centru, svarbių asmenų kalėjimu, teismų vieta, archyvu. XVII a. pradžioje prie sienų pavojingai priartėjus Neriai, pilis ėmė griūti ir vis labiau nykti.

Pilies likučiais susirūpinta tik XX a. 3-iojo dešimtmečio pabaigoje. Tuomet prasidėjo pirmieji archeologiniai tyrinėjimai ir pilies konservavimas. Po Antrojo pasaulinio karo darbai pilyje buvo atnaujinti tik 6-ojo dešimtmečio viduryje ir tęsėsi iki 9-ojo dešimtmečio vidurio. Šiuo metu Kauno pilies teritorijoje prasidėjęs naujas archeologinių tyrinėjimų, konservavimo ir piliavietės tvarkymo darbų etapas.

Parodoje, skirtoje Kauno paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose 650-osioms metinėms, lankytojai gali susipažinti su Kauno pilies teritorijoje archeologinių tyrinėjimų metu aptiktais radiniais, pamatyti Kauno pilies vaizdus nuo pirmojo žinomo jos atvaizdo Tomo Makovskio Kauno panoramoje (XVII a. pradžia) iki šių dienų.

Paroda veiks nuo 2011 m. gegužės 5 iki birželio 6 d. muziejaus Didžiojoje salėje.

Informaciją parengė Eduardas Brusokas, Vytauto Didžiojo karo muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės karybos istorijos skyriaus vedėjas

www.kam.lt

Vytauto Didžiojo karo muziejus , , ,Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra