Karo kapelionas. Sielovadininkas, kariuomenės vado patarėjas, psichologas

Autorius: Data: 2012-03-16 , 15:57 Spausdinti

Vytauto Didžiojo karo muziejaus Edukacijos ir informacijos skyriaus vedėja Regina RAJECKIENĖ

2012 m. kovo 16 d. Kauno šv. Arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčios rektorius karo kapelionas Tomas Karklys su Vytauto Didžiojo karo muziejaus darbuotojais bendravo tema „Lietuvos kariuomenės kapeliono istorinės funkcijos XX a.“

Pagal Katalikų Bažnyčios kanonų teisę kariuomenės ordinariatas prilygsta vyskupijai. Jam vadovaujantis vyskupas ordinaras drauge su generaliniu vikaru ir kapelionais rūpinasi kariuomenėje tarnaujančių katalikų ir jų šeimų narių sielovada, karių ir kitų kariuomenėje tarnaujančių asmenų religiniu švietimu, skleidžia kariuomenėje krikščioniškąją kultūrą. Lietuvos kariuomenės ordinariatas buvo įsteigtas 2000 m. lapkričio 25 d. Vatikano vyskupų kongregacijos dekretu Christi discipuli.

Kapelionai savo naudingą ir reikalingą darbą 1918-aisiais sukurtoje Lietuvos kariuomenėje dirbo visą tarpukarį. 1919 m. karo kapelionais buvo paskirti 109 įvairių tikybų dvasininkai. Tarpukario Lietuvos kariuomenėje po vieną karo kapelioną turėjo ir kitos konfesijos bei religijos: evangelikai reformatai, evangelikai liuteronai, sentikiai, stačiatikiai ir žydai. Pokario rezistencijoje kapelionai taip pat paliko ryškių ženklų: kunigai, pasirinkę ginkluotą pasipriešinimą, visų pirma rūpinosi tuo, kad daugelio žmonių pasitikėjimą ir pagarbą pelnęs partizaninis sąjūdis nesusiteptų nekaltų žmonių krauju, kad būtų vengiama beprasmių žudynių. Ne veltui sovietmečiu juos ir kitus kunigus, rėmusius rezistenciją, buvo stengiamasi apjuodinti, o jų misiją sumenkinti.

Sovietiniai okupantai, vykdydami dvasinį tautos genocidą, stengėsi kuo greičiau išguiti iš žmonių sąmonės tautiškumo jausmą, draudė švęsti religines ir valstybines šventes. Lietuvai atkūrus Nepriklausomybę, nuo 1991 m. iki kariuomenės ordinariato įsteigimo 2000-aisiais sielovada kariuomenėje buvo vykdoma pagal atskirus Bažnyčios hierarchų susitarimus su valstybinių institucijų ir kariuomenės vadovybe.

Šiuo metu ordinariate darbuojasi 11 kunigų kapelionų, vadovaujamų ordinaro vyskupo Gintaro Grušo. Kariuomenės vyriausiasis kapelionas – plk. ltn. Rimas Venckus.

Artūro Užgalio nuotr.

Vytauto Didžiojo karo muziejus , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra