Karnavalas lietuviškose kapinėse

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Artėja Vėlinės – Mirusiųjų prisiminimo diena. Rinksimės į kapines, kur amžinojo poilsio atgulė mums brangūs ir artimi žmonės. Pagerbsime tuos, kurie ypač nusipelnė mūsų tautai per visus amžius siekdami jos laisvės ir gerovės. Kapus nuklos žaliuojančiose šakelėse paskendę rudeninių gėlių žiedai …
 
Nuo senovės per Vėlines lietuviai kukliai papuošdavo kapus – padėdavo gėlės žiedą, uždegdavo žvakelę. Iki pastarojo meto, kai kažkas kažkur kitur pamatęs susižavėjo visų vaivorykštės spalvų plastikinėmis gėlėmis. Dabar mūsų kapinės tokiu metu primena Brazilijoje ar Ispanijoje rengiamus žėrinčius karnavalus: tiek jose rėksmingos tuštybės ir mažai tradicinio ramaus susikaupimo bei pagarbos mirusiesiems. Ar atkreipėte dėmesį – kapinės tarsi padalintos į du sektorius: viename, kur neseniai palaidoti mirusieji, baltų gėlių žiedai, kitame – įvairių spalvų šėlsmas. Susiklostė jau tokia tradicija – prie mirusiojo karsto nešame tiktai baltas gėles ir, ginkdie, jokių kitų. Tai labai graži ir prasminga rimtis. Tačiau kodėl kažkuriam laikui praėjus santūrumui lyg ir nebelieka vietos?
 
Visada praeidama pro neseniai palaidotos buvusios bendradarbės kapą gėriuosi jos artimųjų ilgesiu, išmintimi ir gebėjimu su santūria pagarba prisiminti mirusiąją. Neseniai važiuojant Čekijos keliais keliose vietose prie bažnyčių teko matyti gana paprastas kapines. Vilniaus Antakalnio kapinių Menininkų kalnelyje palaidotų žymių Lietuvos žmonių kapus daug kur puošia tik kuklios švelnių spalvų gėlės, o ypatingą rimtį puošyboje galima pastebėti evangelikų kapinėse. Kartą prieš pat Vėlines buvodama Kauno Eigulių kapinėse taip pat nemačiau tokio maskarado, koks, deja, dabar būna daugelyje provincijos miestų ir miestelių kapinėse. Nebesivarginame patys nupinti vainiko ar padėti ant kapo vien žydinčių rudens gėlių puokštės, nes čia pat prekeiviai siūlo pigias ir spalvingas.
 
Jau ne vienas vietos gėlininkas, auginęs chrizantemas Vėlinėms, skundėsi neviltimi, jog gražiausius žiedus tenka parduoti pigiau nei kainuoja atvežtinės dirbtinės gėlės.
 
Turgavietėse dirbtiniais žiedais jau nukloti prekystaliai. Neretas šiandien samprotauja pragmatiškai: gyvąsias gėles pakąs šalna, o štai šios „žydės“ visą žiemą. Ir ne vienam prekeiviui padėsime duoną užsidirbti, bet tiksliau sakant – taip paremsime tiktai lenkus, nes dirbtinėmis gėlėmis aprūpina būtent šie kaimynai. Tiesa, patys lenkai ant savo artimųjų paminklų, kurie dažniausiai primena obeliskus (slavų kraštuose apskritai tai priimtina), kabina kuklius švelnių spalvų dirbtinius vainikėlius, o ne tokias rėksmingų spalvų gėles, kurias atsirenka menkai išprusę mūsų turgaus prekeiviai, bet kokia kaina siekiantys prisivilioti taip pat neišmintingus lietuvius…
 
Kaip rašyta „Bangoje“, svečiai iš Švedijos nusistebėjo mūsų kapinių plotais, nes šitaip netausojame žemės. Išvydę tiesiog klykiančių spalvų dirbtinėmis gėlėmis iškaišytas mūsų kapines vakariečiai būtų ne mažiau sutrikę – tokius karnavalus pas juos rengia tiktai šėliojantys linksmybių dalyviai.
 
www.gargzdai.lt

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra