Kariuomenės ir visuomenės šventė Vingio parke – jau šį savaitgalį

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

2010 m. gegužės 15 d. Vilniuje, Vingio parke, nuo 15 val. vilniečius ir miesto svečius vėl džiugins kariuomenės ir visuomenės šventė, šįkart apimsianti 600 kariuomenės metų – nuo šiandienos iki Žalgirio mūšio, kurio jubiliejų šiemet minime.
 
Šventėje dalyvaus Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė, kariuomenės vadas generolas majoras Arvydas Pocius, taip pat laukiama atvykstant kiti aukštų svečių.
 
„Partizanų pagerbimo, visuomenės ir kariuomenės vienybės diena – labai graži dar tarpukario Lietuvoje užgimusi tradicija, kuri žadina mūsų istorinę atmintį ir stiprina karių bei civilių piliečių ryšius. Ypač jaunimui ši šventė yra puiki galimybė gyvai ir betarpiškai susipažinti su karinės tarnybos aplinka, karine technika ir ginkluote. Džiugu, kad kiekvienais metais ji sulaukia vis daugiau visuomenės dėmesio. Tikiuosi, kad kiekvienas doras Lietuvos pilietis supranta, jog šalies gynyba – visų mūsų rūpestis, todėl reikia naudotis proga geriau pažinti šią sritį“, – šventės išvakarėse sakė krašto apsaugos ministrė R. Juknevičienė.
 
„Šią dieną minėti visiems drauge – kariuomenei ir visuomenei, partizanams – prasminga ir teisinga. Kare už laisvę pirmose linijose visada turi būti ir visada bus kariai. Tačiau, prireikus, už jų pečių stoja tauta. Kviečiu visus tautiečius atvykti į šventę ir pabūti su kariuomene kartu,“ – kviesdamas visus švęsti visuomenės ir kariuomenės vienybės dieną sakė kariuomenės vadas gen. mjr. A. Pocius.
 
Šventė Vingio parke prasidės Krašto apsaugos savanorių pajėgų bigbendo ir Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomojo pulko parašiutininkų pasirodymais. Vėliau aikštėje rikiuosis reprezentacinio kariuomenės padalinio Garbės sargybos kuopos kariai, kurie pademonstruos naują jubiliejinę – dešimtąją – parodomąją programą, apjungsiančią visų ankstesnių kasmet naujai parengiamų programų elementus.
 
Šventėje pirmą kartą visuomenei prisistatys „Vytautas Didysis“ su savo raitąja palyda, besirengiančia vykti į Lenkiją. Apie 200 Lietuvos mokinių dalyvaus Žalgirio mūšio inscenizacijoje, šachmatų lentoje atgis figūros ir susirems teatralizuotoje partijoje, o viduramžių riteriai garbę gins nesuvaidintose kovose.
 
Į šventę atėjusių šachmatų mėgėjų laukia ypatingas siurprizas – galimybė sužaisti simultaną su 2009 metų Lietuvos šachmatų čempionu ir tarptautiniu didmeistriu Šarūnu Šulskiu, pasirengusiu vienu metu prie penkiolikos šachmatų lentų susirungti su penkiolika šio žaidimo mėgėjų.
 
Ne mažiau įspūdingai Vingio parke ketina pasirodyti ir šiuolaikinė kariuomenė. Specialioje karinėje operacijoje bus galima išvysti dramatišką kovą su priešu, kai kariams teks draugus vaduoti iš nelaisvės, atremti priešą, išgelbėti sužeistuosius, sunaikinti sprogmenis ir galiausiai laimėti kovą. Operacijoje dalyvaus apie 30 karių, šarvuočiai M-113, sunkvežimiai UNIMOG, SISU, visureigiai „Land Rover“, priešo paliktus sprogmenis naikins Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono išminavimo robotas.
 
Vingio parke dalyvaus ir prisistatys visos kariuomenės pajėgų rūšys – Karinės sausumos, oro, jūrų ir specialiųjų operacijų. Kariai papasakos apie vykdomas užduotis, turimą ginkluotę, karinę techniką.
 
Šventėje nuolat veiks „karinis palapinių miestelis“, kuriame bus galima pamatyti ar net išbandyti karinę techniką ir ginkluotę: jau pirmiau minėtus skirtingų modifikacijų šarvuočius M113, visureigius HMMWW su ginkluote, daugiatikslės paskirties sunkvežimius SISU, UNIMOG, artilerijos pabūklus, granatsvaidžius, minosvaidžius, prieštankinio ginklo sistemos JAVELIN kompiuterinį simuliatorių, priešlėktuvinius ginklus STINGER, lengvuosius šaulio ginklus, paieškos ir gelbėjimo sraigtasparnį Mi-8T, povandeninių veiksmų komandos nardymo įrangą, povandeninį robotą, dykumos džipą su įranga ir ginkluote, vandens valymo įrangą. Čia taip pat bus galima apžiūrėti XIV a. kario aprangą ir ekipuotę.
 
Vingio parke bus įrengta ir improvizuota Afganistano tarptautinių operacijų stovykla, kurioje šventės svečiai turės progą susipažinti su Lietuvos karių atliekamomis misijomis Afganistane, Irake ir Bosnijoje ir Hercegovinoje, pabendrauti su misijose dalyvavusiais kariais.
 
Šventėje tradiciškai bus galima išbandyti jėgas ir  įvairiuose kariniuose atrakcionuose – išardyti ir surinkti ginklą, pasimatuoti karinę uniformą ir nusifotografuoti, užsimaskuoti veidą, išbandyti save kariniuose sportiniuose žaidimuose. Aštrių pojūčių mėgėjai galės patys mėginti išminuoti minų lauką. Karo medicinos tarnybos palapinėje norintieji bus „operuojami“ karinėje operacinėje – tikroviški muliažai gali išgąsdinti ne tik silpnesnių nervų stebėtojus.
 
Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono kariai Vingio parke įrengs du partizanų bunkerius. Į vieną bunkerį – tamsų, mažą, drėgną – bus galima įlipti tik per viršų atidarius dangtį, visai kaip į tikrą partizanų slėptuvę daugiau nei prieš penkiasdešimt metų. Kitas bunkeris – tarsi mini scena, kurioje keletas persirengusių šaulių atkurs partizanų buitį, kasdienę veiklą tarp kovinių operacijų. Uniformos, ginklai – viskas iš partizaninio laikotarpio. Netoli bunkerio katile ant laužo virs košė, bus dainuojamos partizanų dainos.
 
Jau tapo įprasta šioje šventėje išvysti ir kariuomenės draugus. Šiemet čia su savo atskira programa prisistatys Raitoji policija, Valdovų rūmai, Lietuvos didžiosios kunigaikštienės Birutės karininkų šeimų moterų draugija, Turizmo departamentas, suteiksiantis šventės svečiams pirmiesiems susipažins su Žalgirio mūšio 600 metų minėjimo programa „Žalgirio mūšio kelionių maratonu“, aplankyti ir dar kartą atrasti istorines su Žalgiriu mūšiu susijusias vietoves, daugiau sužinoti apie Žalgirio mūšio pergalę, laimėti vertingus prizus. Taip pat šventėje programą parodys Lietuvos totorių bendruomenių sąjunga, Lietuvos skautija, Viduramžių pasiuntiniai, Lietuvos šaulių sąjunga, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centras, Nacionalinis kraujo centras.
 
Nacionalinė M. K. Čiurlionio menų mokykla pristatys Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės kariuomenės, pasiruošusios kautis Žalgirio mūšyje, maketą, sudėliotą iš 500 skulptūrėlių, kurias sukūrė įvairių šalies mokyklų mokiniai.
 
Tai tik keletas užuominų apie būsimas įdomybes kariniame palapinių miestelyje Vilniuje, Vingio parke, planuojami ir daugybė kitų karinių ir sportinių atrakcionų ir, be abejo, karo lauko restoranas, pakviesiantis pasivaišinti kareiviška koše ir arbata.
 
Šventė nebūtų tokia spalvinga be geranoriško įvairių organizacijų požiūrio ir jų paramos. Dėkojame „Viduramžių pasiuntiniams“, Lietuvos didžiosios kunigaikštienės Birutės karininkų šeimų moterų draugijai, UAB Lietuvos kino studijai, Vilniaus apskrities vyriausiajam policijos komisariatui, UAB „Montis Magia“, asociacijai „Vilnius Challenge“, Lietuvos Totorių bendruomenių sąjungai, Lietuvos Skautijai, Nacionaliniam muziejui Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams, VšĮ Nacionaliniam kraujo centrui, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui, Lietuvos valstybiniam turizmo departamentui, Nacionalinei M. K. Čiurlionio menų mokyklai, „Vilniaus dienai“, Tremties ir rezistencijos muziejui ir kitiems kariuomenės draugams!
 
Tradicija švęsti kariuomenės ir visuomenės dieną kilusi iš tarpukario Lietuvos, ir šios šventės vyksta kasmet trečiąjį gegužės savaitgalį. Šiandien šią dieną taip pat prisimenami ir pagerbiami partizanai, pagarba atiduodama Lietuvos laisvės gynėjams. Kaip ir kasmet, šventiniai renginiai vyks ir kituose šalies miestuose ir miesteliuose.
 
Kariuomenės ir visuomenės šventės gegužės 15 d., šeštadienį, Vilniuje, Vingio parke pradžia – 15 val. Didysis mūšis prasideda!
 
Pastaba žiniasklaidai: kontaktiniai asmenys Vingio parke gegužės 15 d.:  Rūta Putnikiene (mob. tel. 8 620 31 483), Jovita Bazevičiūtė (mob. tel. 8 698 11 340), Asta Galdikaitė (mob. tel. 8 687 90 765), Viktorija Cieminytė (mob. tel. 8698 11 339), Aušra Vaitkevičiūtė (mob. tel. 8 616 26 944), Tomas Balkus (mob. tel. 8 682 25 359).
 
Kariuomenės ir visuomenės šventės Vingio parke programa, 2010 m. gegužės 15 d., šeštadienis:
 
15.00 val. – Oficiali Kariuomenės ir visuomenės šventės Vingio parke pradžia. Krašto apsaugos savanorių pajėgų bigbendo ir Garbės sargybos kuopos karių pasirodymas. Parašiutininkų pasirodymas
 
15.30 val. – Teatralizuotas šachmatų turnyras
 
16.00 val. – Raitosios policijos pasirodymas
 
16.30 val. – Viduramžių pasiuntinių pasirodymas. Vytauto Didžiojo pasirodymas ir Žalgirio mūšio inscenizacija
 
17.40 val. – Konkurso „Šiuolaikinio kario portretas“ apdovanojimai
 
18.10 val. – Specialioji karinė operacija
 
18.30 val. – Karinių oro pajėgų sraigtasparnio Mi-8T skrydis
 
20.00 val. – Programos pabaiga
 

*Programa gali nežymiai keistis

 
Gegužės 16 d., sekmadienis Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena
 
10.30 val. – Padėkos Šv. Mišios už Lietuvos partizanus ir Laisvės gynėjus Lietuvos kariuomenės Šv. Ignoto bažnyčioje (Šv. Ignoto g. 8/29). Mišiose gieda Vilniaus įgulos karininkų ramovės choras „Aidas“
 
12.00 val. – Valstybės vėliavos keitimo ceremonija ir Garbės sargybos kuopos karių su XIV a. apranga ir ginkluote ir parodomojo būrio programa Simono Daukanto aikštėje
 
13.00 val. – Iškilminga Lietuvos partizanų pagerbimo ceremonija prie generolo Jono Žemaičio paminklo (aikštė prie Krašto apsaugos ministerijos, Totorių g. 25/3). Dainuoja Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos choras „Kariūnas“
 
www.kam.lt
 
Alfredo Pliadžio nuotr.
 
Nuotraukoje: Žalgirio mūšio inscenizacijos dalyvausiantys mokiniai repeticijoje prieš šventę

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra