Kariuomenės ir visuomenės šventė Kaune – jau šį šeštadienį

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

2009 m. gegužės 16 d. Kauno Santakoje vyks kariuomenės ir visuomenės šventė. Joje pirmą kartą Lietuvos kariuomenei atstovaus visos keturios kariuomenės pajėgų rūšys, bus demonstruojama ne tik šiuolaikinė kariuomenė, bet ir pristatomos pokario laikų partizaninės kovos.

Šventės Santakoje pradžia – 15 val., tačiau jau 14 val. Laisvės alėjoje prie Soboro pradės būriuotis persirengusieji partizanais su kovine ginkluote ir Vilniaus gatve patrauks į partizanų giraitę „1949-ieji, gegužės 16 diena“. Čia bus įrengti du bunkeriai – vienas bus uždaras, į kurį įėjęs šventės dalyvis galės pasijausti esąs autentiškoje slėptuvėje ir pajausti to laikmečio atmosferą – ją sukurti padės tą laikotarpį atitinkantis rekvizitas. Kitas bunkeris – tarsi mini scena, kurioje bus atkurta partizanų buitis, kasdienė veikla tarp kovinių operacijų (ryšio seansas su kitomis vadavietėmis, planuojamos kovinės užduotys). Šventės metu taip pat bus surengta partizanų operacijos inscenizacija.
Partizanų giraitė – tik maža dalis to, ką šventės svečiai išvys Santakoje. Kariniame palapinių miestelyje bus išskleistos palapinės, skirtos sausumos, karinių oro, jūrų ir specialiųjų operacijų pajėgoms, tarptautinėms operacijoms, kitoms įdomioms karinėms ir netgi ne karinėms temoms.
Kariniame palapinių miestelyje bus įrengta ir tarptautinių operacijų stovykla, kurioje šventės svečiai turės progą susipažinti su Lietuvos karių atliekamomis misijomis Afganistane ir Kosove.
Šventėje bus galima išbandyti jėgas įvairiuose kariniuose atrakcionuose – išardyti ir surinkti ginklą, pasimatuoti karinę uniformą ir nusifotografuoti, užsimaskuoti veidą, „išminuoti“ minų lauką. Karo medicinos tarnybos palapinėje įrengtoje karinėje operacinėje norintieji bus „operuojami“– tikroviški muliažai gali išgąsdinti ne tik silpnesnių nervų stebėtojus.
Šiemet pirmą kartą rengiama jungtinė karinių pajėgų operacija „Oras–žemė–vanduo“. Operacija bus jungtinė, joje veiks Sausumos, Karinių jūrų ir Karinių oro pajėgų kariai. Iš viso operacijoje dalyvaus apie 40 karių, bus naudojama karinė technika – sunkvežimiai SISU ir UNIMOG, visureigiai HMMWV, „Land Rover“, šarvuotis M113, Karinių oro pajėgų lengvasis atakos lėktuvas L-39, Karinių jūrų pajėgų transportinė valtis.
Šventės svečiai stebės Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos karių, kariuomenės orkestrų, parašiutininkų pasirodymus. Šventės metu nuskambės bendra Krašto apsaugos savanorių pajėgų bigbendo ir Kauno r. Lapių pagrindinės mokyklos moksleivių ansamblio specialiai šiai šventei paruošta daina „Mes savanoriai“.
Renginio programoje – ir žiniasklaidoje skelbtų publikacijų, vaizdo ir garso darbų konkurso „Šiuolaikinio kario portretas“ laureatų apdovanojimo ceremonija.
Šventėje, kaip paprastai, veiks karo lauko restoranai.
„Net ir išgyvendami sunkmetį, nusprendėme neatsisakyti šios gražios tradicijos, svarbiausio visuomenei skirto Lietuvos kariuomenės renginio. Renginį Santakoje organizuojame apsvarstę įvairius būdus, kaip mažiausiomis išlaidomis surengti gražią ir įsimintiną šventę. Nuoširdžiai kviečiame visus norinčius ir galinčius ateiti su savo šeimomis, draugais, artimaisiais į jums organizuojamą šventę ir pabūti kartu su Lietuvos kariais“, – sakė krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė.
Palyginti su ankstesniais metais, šiemet šventei skirta žymiai mažiau lėšų – sąmata siekia apie 56 tūkst. litų. Buvo atsisakyta koncerto, sumažintos išlaidos degalams, nes daugelis kariuomenės dalinių, dalyvausiančių šventėje, dislokuoti netoli Kauno esančioje Ruklos karinėje įguloje, po šventės aplinka bus tvarkoma naudojant savus pajėgumus.

Gegužės 17 d.
, sekmadienį, tęsiant ilgametes tradicijas ir minint Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną, šventiniai renginiai vyks ir Vilniuje. Bus atiduota pagarba Lietuvos partizanams ir Laisvės gynėjams. Lietuvos kariuomenės Šv. Ignoto bažnyčioje 10.30 val. bus aukojamos padėkos šv. Mišios už partizanus ir gynėjus, Simono Daukanto aikštėje vyks Valstybės vėliavos keitimo ceremonija ir karių su XIV a. apranga ir ginkluote pasirodymas. 13 val. prie Krašto apsaugos ministerijos įvyks iškilminga Lietuvos partizanų pagerbimo ceremonija. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse bus atidaryta Ukrainos išsivadavimo judėjimo tyrimo centro kilnojamoji paroda „Ukrainos sukilėlių armija: nenugalėtųjų istorija“.
Mažesnės šventės vyks ir kituose Lietuvos miestuose ir atskiruose kariuomenės padaliniuose.

Gegužės 15 d.
šventę Nemenčinės (Vilniaus r.) stadione surengs Generolo Adolfo Ramanausko kovinis rengimo centras. Jos metu vyks karių pasirodymas, sportinės rungtys, kt.
Rukloje dislokuoti kariuomenės padaliniai visuomenei duris atvers taip pat gegužės 15 dieną. Šventės metu kariai stos į iškilmingą rikiuotę, surengs ginkluotės ir technikos parodą. Bus atidaryta Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomojo pulko Parašiutinio centro 10-ies metų įkūrimui surengta paroda. Renginio metu, kuris vyks J. Radvilos mokomojo pulko istorijos ir meno muziejuje, bus surengta ir dokumentinio filmo apie Parašiutinio rengimo centrą premjera.

Gegužės 17 d. šventę rengia Panevėžio apskrities įgula. Karaliaus Mindaugo mechanizuotajame pėstininkų batalione Pajuostyje (Panevėžio r.) vyks atvirų durų diena. Veiks ginkluotės paroda, bus galima apžiūrėti kareivines, paragauti kareiviškos košės.
Tą pačią dieną šventė vyks ir Klaipėdoje, Karo ir kruizinių laivų terminale. Į šventę svečius pakvies Karinės jūrų pajėgos (KJP) kartu su Klaipėdoje dislokuotais Krašto apsaugos savanorių pajėgų padaliniais. Šventės metu gros KJP orkestras, bus galima apžiūrėti kelis karo laivų flotilės laivus, padalinių ginkluotės ir technikos parodą, KJP povandeninių veiksmų komandos, nardymo įrangos parodą, paskanauti kareiviškos košės ir arbatos. Šventės metu vyks ir KJP vadų kursų klausytojų-karių iškilminga priesaikos ceremonija.
Alytaus apskrities įgula visuomenę į šventę pakvies gegužės 19 d. – Didžiosios kunigaikštienės Birutės motorizuotajame pėstininkų batalione surengs atvirų durų dieną. Bataliono ramovėje vyks iškilmingas minėjimas, bus pagerbti Lietuvos partizanai ir Laisvės gynėjai. Vyks šventinis koncertas, bataliono rikiuotės aikštėje surengs technikos-ginkluotės parodą, svečius pavaišins koše ir arbata.

Gegužės 21 d.
Šiaulių apskrities įgula visuomenei šventę surengs Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų Oro gynybos batalione Radviliškyje. Renginyje bus pagerbti kariai partizanai, pristatoma Šiaulių apskrities įgulos karinių dalinių eksploatuojama technika, ginkluotė ir orlaiviai. Techniką, ginkluotę ir spec. įrangą pristatys Aviacijos bazė, Ginkluotės remonto depas, Oro gynybos batalionas, Depo arsenalas. Techniką bei įrangą taip pat pristatys Karo policijos, Karo medicinos tarnybos ir Karo inžinerijos atstovai Šiaulių apskrities įguloje.

Gegužės 30 d.
visuomenę į šventę pakvies Marijampolėje dislokuotas Lietuvos Didžiojo kunigaikščio motorizuotasis pėstininkų batalionas. Šventės metu bus galima apžiūrėti ir pasimatuoti karinę uniformą, užsidėti ekipuotę, išbandyti jėgas karinėse estafetėse, pvz., kas greičiau sukomplektuos kuprinę ar pereis kliūčių ruožą, pasivažinėti visureigiu HMMWV, stebėti karių kovinės grupės pasirodymą, paragauti Lietuvos Didžiojo kunigaikščio motorizuotojo pėstininkų bataliono Vandens valymo kuopos išvalyto vandens, pasivaišinti kareiviška koše ir arbata.
Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės diena kasmet švenčiama trečiąjį gegužės savaitgalį. Pirmą kartą Kariuomenės ir visuomenės susiartinimo šventę nuspręsta surengti 1935 metais, trečiąjį mėnesio sekmadienį. Šventė buvo organizuojama iki 1938 metų, vėliau ją pakeitė ištisus metus visoje Lietuvoje vykstanti Ginklų fondo akcija – lėšų rinkimas kariuomenei paremti. Tarpukariu pagrindinės šventės iškilmės vyko laikinojoje sostinėje Kaune – bažnyčiose būdavo pamaldos su šiai dienai skirtais pamokslais, pagrindinėmis Kauno gatvėmis nusidriekdavo šventinės kariuomenės ir visuomenės eisenos, pasirodydavo kariai, buvo demonstruojama technika, norintieji galėjo išbandyti ginklus, žmonės buvo vaišinami kareiviška koše. Šventė atgaivinta 1993 metais.

Pastaba žiniasklaidai:
yra galimybė į šventę Kaune gegužės 16 d. vykti Krašto apsaugos ministerijos transportu (vietų skaičius labai ribotas). Norinčius pasinaudoti šia galimybe prašome registruotis iki penktadienio, gegužės 17 d., 16 val. Viešųjų ryšių departamente el. paštu:

Kontaktiniai asmenys šventėje Kaune:
Rūta Putnikienė (mob. tel. 8 620 31 483), Jovita Bazevičiūtė (mob. tel. 8 698 11 340), Asta Galdikaitė (mob. tel. 8 687 90 765), Aušra Vaitkevičiūtė ( mob. tel. 8 616 26 944).

Daugiau apie šventę: http://www.kam.lt/index.php/lt/157123

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra