Karaliaučiaus kraštas. Paroda apie Kraupišką

Autorius: Data: 2017-11-21 , 16:53 Spausdinti

Karaliaučiaus kraštas. Paroda apie Kraupišką

Emilija Algaudė BUKONTIENĖ, Karaliaučius, www.voruta.lt

Krasnoznamensko (Lazdynų) kraštotyros muziejuje, kur daug erdvės, kambarių ir eksponatų, atidaryta paroda „Pasivaikščiojimas po senąjį Uljanovą“. Paroda, kuri buvo eksponuojama Kaliningrado (Karaliaučiaus) Fridlendo vartų, Nemuno ir Sovetsko istorijos muziejuje, skirta Kaliningrado srities 70-čiui ir 35-osioms Uljanovo vidurinės mokyklos kraštotyros muziejaus metinėms.

            Mokyklos direktorius Jurij Uzercov papasakojo apie parodos eksponatus, senąjį Uljanovą (Kraupišką), kuris pirmą kartą paminėtas 1352m. Gyvenvietėje 1554m. buvo pastatyta bažnyčia, 1772m. pastatyta nauja. 1930m. pastatytas paminklas žuvusiems Pirmajame pasauliniame kare. Projekto autorius – skulptorius Stanislovas Kaueras, paminklo F. Šileriui Kaliningrade autorius. Paminklo architektas – Fridrichas Larsas, suprojektavęs I. Kanto antkapį.

            1938m. Kraupiškas pavadintas Bratenšteinu. Pavadinimas kilęs nuo didelio riedulio, likusio iš ledynų periodo. Tai kultinis akmuo, prie kurio buvo atliekamos pagoniškos apeigos. Plokščias kaip stalas akmuo pirmą kartą paminėtas 1252m. Prie jo ne kartą puotavo hercogas Albrechtas, su savo svita dalyvavęs medžioklėje. 1807m. prie šio akmens viename iš savo žygių pietavo imperatorius Napoleonas.

            Nuo 1859m. Kraupiške vyko savaitinės, o vėliau ir kasmetinės mugės, veikė karuselės ir šaudyklos. Iki karo gyvenvietėje veikė 50 parduotuvių, 7 viešbučiai, 15 kavinių ir restoranų, „Mersedes – Benz“ aptarnavimo stotis, 2 mokyklos, 2 bankai, vaistinės, laikrodžių dirbtuvės, oranžerija, amatininkų dirbtuvės. Bažnyčios parapijai priklausė 62 kaimai. Visa tai atsispindi fotonuotraukose.

            Direktorius papasakojo apie dabartinį Uljanovą, mokyklą, kurioje mokosi 179 mokiniai iš 4 rajonų: Nemano, Černiachovsko, Gusevo ir Krasnoznamensko. Eksponuojamos stendas, skirtas dabartiniam Uljanovui.

            Parodos atidarymo proga kalbėjo Krasnoznamensko (Lazdynų) muziejaus direktorė Liudmila Litvinova, administracijos viršininkas Sergejus Šapovalovas, kultūros centro direktorė Olga Šachova, srities dūmos pirmininko pavaduotoja Tatjana Kliučnikova, Nemano kultūros rūmų direktorė Olga Vlasova, direktoriaus dukra, Krasnoznamensko vidurinės mokyklos mokytoja Inesa Moskalenko. Apie parodą išleistas bukletas, magnetukas, dekoratyvinė lėkštė su Uljanovo (Kraupiško) vaizdais.

Mažoji Lietuva Parodos , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra