Kalvės žaizdre grūdinta draugystė

Autorius: Data: 2012-06-29 , 13:33 Spausdinti

Kalvės žaizdre grūdinta draugystė

Vladas KASPERAVIČIUS, Trakai

2012 m. birželio 27 d. Dieveniškių verslo ir technologijų mokykloje (Šalčininkų raj.) baigėsi tris dienas trukęs tarptautinis kalvių pleneras „Dieveniškės kalvių vijose 2012“, kuriame dalyvavo meistrai iš Baltarusijos, Lenkijos ir Lietuvos.

Plenero dalyviai, kiek pasukę galvą, ką gražaus ir įsimintino būtų galima kartu nuveikti per tris dienas, vienu balsu nutarė padaryti naujus vartus į Dieveniškių verslo ir technologijų mokyklos teritoriją. O to sumanymo esmė – lakoniškais simboliais papasakoti, kokių amatų galima išmokti šioje tegul atkampiausioje, bet turtingą etnokultūrinę praeitį turinčioje vietoje.

„Ant vartų bus stilizuotas traktorius, kirpėjų žirklės, – pasakojo mokyklos direktorė Ilona Šedienė. – Bus įprasmintos statybininkų, kulinarų, vairuotojų profesijos.“

Pasak direktorės I. Šedienės, plenero tikslas yra suburti nepažįstamus, bet kūrybingus bendra profesija susaistytus profesionalius amatininkus bei kalvystės siekiantį jaunimą. Be to, dar kartą bus priminta savo kraštui, kad tautinė kultūra gyva per kuriančius ir bendraujančius žmones, kuriais turtinga mūsų šalis, o Dieveniškės ir Šalčininkai yra vientisos valstybės dalis, patraukli ir svetinga vieta saviems ir pasiuntiniams iš kitų kraštų.

„Dieveniškių kraštas su kaupu prikrautas šimtamečių liaudies tradicijų, – sakė I. Šedienė. – Siekiame tęsti kalvystės kultūros Dieveniškių krašte gaivinimą, prisidėdami prie bendro Lietuvos kalvystės vystymo bei kultūrinio paveldo išsaugojimo, pasitelkdami žinias ir patirtį kalvių ne tik iš Lietuvos, bet ir iš kaimyninių šalių, perduodami gebėjimus ir įgūdžius jaunajai kartai.“

Jau antrą kartą plenere dalyvauja prityręs kalvis iš Panevėžio Rašidas Andrejevas. Jis vaikystę praleido Šalčininkų rajone – augo Eišiškėse.

Sužinojęs apie kalvių sambūrį Dieveniškėse, nusprendžiau pasinaudoti šia galimybe, – pasakojo savo totoriškos prigimties neslepiantis vyras. – Dalyvaudamas šiame kūrybiniame sambūryje jaučiu pareigą bent šitaip atiduoti duoklę gimtajam kraštui.“

Kalviai Edvardas Mačaitis ir Valdas Paukštys atvyko iš Šakių rajono. Jiedu atsivežė gausias savo darbų kolekcijas. Jos ir kolegoms, ir Šalčininkų miesto gyventojams bus parodytos.

Ne parduot, o parodyti norim, – sakė V. Paukštys. – Mūsų tikslas – skleisti savo amato subtilias galimybes.“

Valdis Petruškevičius į Dieveniškes atvyko iš Punsko. Jis labai džiaugiasi gavęs tokią puikią galimybę pabuvoti Dieveniškėse, susitikti su profesijos broliais.

Mano tėtis Antanas irgi buvo kalvis, – didžiavosi Valdis. – Kalu geležį, siekiu, kad mano darbai būtų gražūs ir naudingi.“

Plenere dalyvavo ir Dieveniškių verslo ir technologijų mokyklos moksleiviai, būsimieji technikos priežiūros bei verslo darbuotojai Ernestas Damševičius iš Šalčininkų ir Ježy Martynov iš Jašiūnų. Pasak jų, kalvystė labai traukia, ir jie tikisi savo ateitį susieti su šiuo amatu.

Svečiai iš Vydžių (Baltarusija) Anton Želubovskij ir Edvard Statcevič į plenerą atvyko pasisemti patirties, rengiant panašius plenerus. Jie tikisi netolimoje ateityje panašią kūrybinę stovyklą surengti pas save ir į ją pakviesti kaimynus iš Lietuvos ir Lenkijos.

Autoriaus nuotr.

Nuotraukose:

1. Šalčininkų miestelėnams smalsu ir įdomu susipažinti su unikalaus amato meistrų dirbiniais

2. Būsimieji technikos priežiūros ir verslo darbuotojai Ernestas Damševičius iš Šalčininkų ir Ježy Martynov iš Jašiūnų noriai dalyvavo plenere ir tikisi savo ateitį susieti su kalvyste

3. Panevežietis Rašidas Andrejevas negaili patarimų jauniesiems kolegoms

4. Kalvis iš Ivijos Leonid Tulko (Baltarusija) prie komponuojamų simbolių ant būsimųjų vartų

5. Zanavykas Edvardas Mačaitis iš Šakių plenere dirbo su atsivežtaisiais savo inicialais pažymėtais įrankiais

6. Jaunas kalvis iš Punsko Valdis Petruškevičius(Lenkija) demonstruoja, kaip galima geležį įkaitinti be žaizdro

7. Lankstomos karščiu alsuojančios metalinės rožės žiedlapiai

8. Iš šių ruošinių per tris dienas buvo pagamintas įspūdingas kolektyvinis kūrinys

9. Anton Želubovskij ir Edvard Statcevič į plenerą atvyko iš Vydžių (Baltarusija)

Voruta. – 2012, liep. 7, nr. 14 (752), p. 12.

Rytų Lietuva , , , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra