Kalėdinio blukio deginimas ir kermošius Lietuvos liaudies buities muziejuje

Autorius: Data: 2018-12-27 , 10:42 Spausdinti

Kalėdinio blukio deginimas ir kermošius Lietuvos liaudies buities muziejuje

Blukio vilkimas. Eglės Knygauskaitės-Liakienės nuotrauka

Inga LEVICKAITĖ VAŠKEVIČIENĖ, LLBM vyresnioji muziejininkė, www.voruta.lt

Kalėdinio blukio deginimo šventė Lietuvos liaudies buities muziejuje pirmą kartą švęsta 2014 m. gruodžio 27 dieną. Prisiminti šį senovinį paprotį pasiūlė panevėžietis verslininkas Jonas Sabeckas, atvežęs ir padovanojęs muziejui didžiulį, įvairiais simboliais drožinėtą rąstigalį – blukį.

O kas yra blukis? Pagal senuosius lietuviškus papročius Kalėdų šventės ženklas buvo Didžioji Kaladė, žemaičių dar vadinama – Blukiu, o aukštaičių – Ugnies Mituliu. Tikėta, jog jam galima perduoti ir palikti visas savo kaltes, nuodėmes bei pykčius. Tai padaroma trinktelint per blukį lazda ar kokiu kitu daiktu. Velkant blukį po kaimą, o paskui jį sudeginus, supleška ir jame slypintis blogis bei nepritekliai. Kai kuriuose Lietuvos regionuose šis apeiginis kaimynų sveikinimo paprotys gyvavo iki Pirmojo pasaulinio karo.

Baigiantis metams, gruodžio 29 dieną, kviečiame visus į Lietuvos liaudies buities muziejų pabūti gamtoje ir su folkoro ansambliais pagal senus Kalėdų papročius atšvęsti blukvilkio šventę! Renginys prasidės 13 valandą prie Žemaitijos sektoriaus, Užbradumės smuklės. Iš ten su dainomis ir žaidimais blukis bus velkamas per Žemaitijos kaimo sodybas, o šventės pabaigoje iškilmingai sudeginamas. Vyks ir kalėdinis kermošius.

 

Etninė kultūraPost Your Comments

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra