Kaip tai atsitiko didžiajame mūšyje?

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Radvilų rūmuose Vilniuje (Vilniaus g. 22) 2010 m. lapkričio 11 dieną lankytojams duris atverė 600-osioms Žalgirio mūšio pergalės metinėms skirta tarptautinė paroda „Kaip tai atsitiko Didžiajame mūšyje… Žalgirio atodangos“. Po iškilmingo šios parodos atidarymo lapkričio 10-tąją, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai kartu su parodos bendraorganizatoriais visus norinčius kviečia į gausią ir iškalbingą ekspoziciją. Taip pat siūloma plati edukacinė programa. Į ekskursijas ir edukacijos renginius prašome registruotis iš anksto.
 
Truksianti iki 2011 metų sausio pabaigos, ši paroda taps baigiamuoju ir svarbiausiu akcentu jubiliejinių metų kultūros programoje. Šįkart į Žalgirio mūšį lankytojai pažvelgti galės net tik kaip į lemtingų kautynių istorijos atpasakojimą. Ekspozicija skirta suprasti, kokius pėdsakus pergalinga kovos baigtis paliko kiekvieno tuometinio Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Lenkijos Karalystės gyventojo sąmonėje ir kokią istorinės atminties tradiciją ji suformavo iki šiandienos. Tai atspindi išsaugoti XV amžiaus mūšio pergalės trofėjai, istoriniai Žalgirio herojų įvaizdžiai literatūroje ir dailėje, mūšio metinių minėjimo XV–XX a. istorinė analizė, atskleidusi ne vieną stebinantį faktą.
 
Parodoje bus daugiau nei 200 lietuviškosios Žalgirio atminties eksponatų, taip pat Žalgirio mūšio jubiliejaus progai iš Krokuvos atgabenti bemaž 80 eksponatų. Vienas įspūdingiausių iš jų yra Tadeušo Popielio (Tadeusz Popiel) ir Zygmunto Rozvadovskio (Zygmunt Rozwadowski) 1910 m. sukurtas  apie 50 kvadratinių metrų dydžio paveikslas „Žalgirio mūšis“. Nuo liepos mėnesio ši diorama buvo parodyta daugelyje Lenkijos miestų, o dabar bus eksponuojama ir Lietuvoje. Tokios įspūdingos apimties paveikslas šalyje eksponuojamas pirmą kartą. Juo gėrėtis lankytojai galės iki gruodžio 5 d.
 
Visą parodą lydi Krokuvos Vavelio karališkosios pilies iniciatyva keliais etapais 1937–2009 m. rekonstruotos trofėjinės kryžiuočių vėliavos. Tarp jų ir didžiojo Vokiečių ordino magistro vėliava – pagrindinis pergalės Žalgirio mūšyje trofėjus, kaip spėjama, atitekęs Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Vytautui ir saugotas Vilniaus Katedroje. Žalgirio pergalės atminimo aspektus taip pat pristato išsamus ir originalus parodos katalogas, kuriam tekstus rašė žymūs Lietuvos ir Lenkijos mokslininkai.
 
Valdovų rūmų muziejaus Edukacijos grupė įvairaus amžiaus moksleiviams siūlo 5 užsakomąsias edukacines programas. Moksleiviai bus supažindinami su Žalgirio mūšio laikotarpio karių ginklais („Žalgirio mūšio ginklai“), kovos ypatumais („Kariai iš Žalgirio“), muzikiniais to laikmečio instrumentais („Žalgirio epochos muzika ir instrumentai“): galės pasiklausyti senosios muzikos gyvai bei pasigaminti keramikinį bareljefą pagal autentiškus Vilniaus Žemutinės pilies XV a. koklių vaizdus. Mažiausieji išgirs apie Vytauto Didžiojo vaidmenį mūšyje ir galės patys pasigaminti vėliavą su Gediminaičių heraldika („Po Vytauto vėliava“), o vyriausieji bandys išsiaiškinti Žalgirio mūšio priežastis bei atgarsius Europos kultūroje („Mes Žalgirio lauke“). Visiems kitiems besidomintiems bus pasiūlyta plati teminių edukacinių užsiėmimų programa savaitgaliams.
 
Iškilmingas parodos atidarymas vyko 2010 m. lapkričio 10 d., trečiadienį, 17.00 val.
 
Parodos pristatymas kultūros, meno ir mokslo visuomenei vyko 2010 m. lapkričio 11 d., ketvirtadienį, 18.00 val.
 
Parodos organizatoriai: Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, Vavelio karališkoji pilis – Valstybiniai meno rinkiniai, Lietuvos dailės muziejus Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka, Vytauto Didžiojo karo muziejus Lenkijos institutas Vilniuje
 
Parodos vieta: Radvilų rūmai, Vilniaus g. 22, Vilnius
 
Registracija parodos lankymui bei edukacinėms programoms nuo lapkričio 8 dienos parodos darbo laiku telefonu (8 5)  262 0007
 
Parodos lankymo laikas: Trečiadieniais–šeštadieniais 11.00–18.00 val.

Sekmadieniais ir valstybinių švenčių išvakarėse 12.00–17.00 val.
 
www.valdovurumai.lt
 
Nuotraukoje: Tadeušo Popielio ir Zygmunto Rozvadovskio paveikslo „Žalgirio mūšis“ fragmentas. Didingas paveikslas išskirtinis ne tik savo turiniu, bet ir apimtimi

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra